Renowacja tarasu drewnianego – co musisz o niej wiedzieć?

Zdecydowałeś się na drewniany taras, ponieważ pasuje do każdego stylu i każdej elewacji? Aby nawet po latach wyglądał jak nowy, musisz odpowiednio o niego dbać. Sprawdź, jak czyścić drewniane deski, aby były ozdobą tarasu.

tarastarastarastaras

Renowacja drewnianego tarasu – co będzie potrzebne?

Choć deski tarasowe prezentują się bardzo ładnie, to jednak należy regularnie je czyścić i impregnować, aby mogły zachować swoją strukturę i odporność. Zanim jednak przejdziesz do niezbędnych działań, w pierwszej kolejności musisz zadbać o niezbędny sprzęt. Żeby skutecznie móc przeprowadzić renowację tarasu, będziesz potrzebował m.in.:

  1. miotły o miękkim włosiu lub odkurzacza;
  2. myjki ciśnieniowej lub wiadra z mopem;
  3. skrobaka;
  4. papieru ściernego lub szlifierki;
  5. preparatu myjącego do tarasów;
  6. pędzli;
  7. oleju do drewna;
  8. miękkiej szmatki.

Kiedy już będziesz miał konieczne narzędzia, warto również zadbać o dostateczną ilość czasu, tak aby na spokojnie móc obejrzeć cały taras i wykonać niezbędne czynności. Jeśli będziesz je przeprowadzał regularnie po każdej zimie, nie tylko łatwiej będzie je utrzymać w czystości, ale też mniej będą się niszczyły pod wpływem działania różnych warunków atmosferycznych.

tarastarastarastaras

Renowacja tarasu drewnianego w 4 krokach

Aby odnawianie tarasu przyniosło oczekiwane rezultaty, konieczne będzie wykonanie kilku podstawowych działań. Ważne jest zastosowanie właściwych narzędzi, jak i skrupulatne przyjrzenie się poszczególnym deskom, aby wychwycić wszelkie nieprawidłowości, które mogą je osłabiać i niszczyć.

Pierwszym krokiem, jaki musisz wykonać, będzie dokładne obejrzenie tarasu i wykonanie niezbędnych napraw. Jeśli zauważysz gnijące lub mocno zniszczone deski, konieczna będzie ich wymiana na nowe. Sprawdź również, czy na deskach tuż przy ścianie domu nie pojawiły się czarne plamy. Jeśli tak – może to oznaczać, że do budynku przedostaje się wilgoć. Na tym etapie powinieneś również przyjrzeć się łącznikom, gwoździom i śrubkom. Jeśli będzie to konieczne, należy je dokręcić albo wymienić.

Co wykorzystać do czyszczenia tarasu?

Kiedy już obejrzałeś dokładnie każdą z desek, możesz przejść do drugiego kroku, którym będzie gruntowne mycie. Jeżeli do tej pory konserwacja tarasu była przeprowadzana prawidłowo, może się okazać, że takie czyszczenie w zupełności wystarczy, przy wykorzystaniu środka do tarasów i wody. Jednak zanim po nie sięgniesz, musisz zamieść lub odkurzyć całą powierzchnię tarasu, aby usunąć z niego brud i kurz.

Takie zamiecenie i samo mycie wystarczą również wówczas, gdy masz deski kompozytowe, które nie potrzebują impregnacji czy olejowania. W innych przypadkach, aby dokładnie wyczyścić taras, będziesz musiał zastosować dodatkowe rozwiązania. Zauważyłeś ciemne plamy na deskach? Możesz na kilka minut przed właściwym myciem, nałożyć na nie niewielką ilość nierozcieńczonego preparatu do mycia tarasu.

Jeżeli deski wymagają jedynie delikatnego odświeżenia, wystarczyć będzie wiadro z mopem. Na początku umyj taras odpowiednim preparatem, a następnie całość spłucz samą wodą i pozostaw do wyschnięcia. Taras jest mocno zabrudzony? Rozwiązaniem może się okazać myjka ciśnieniowa, którą możesz kupić albo wypożyczyć.

Jeszcze innym sposobem, choć czasochłonnym, na dokładne umycie drewnianych desek, będzie ich szorowanie za pomocą szczotki o twardym włosiu. Wówczas powinieneś nałożyć rozcieńczony płyn na deski, korzystając z konewki lub spryskiwacza, poczekać kilka minut, a następnie wyszorować całość szczotką. W przypadku desek ryflowanych nawet takie szorowanie może się okazać niewystarczające, a wówczas konieczne będzie wezwanie specjalistów, którzy posiadają niezbędne maszyny.

tarastarastarastaras

Usuwanie starych powłok i ubytków

W trzecim etapie powinieneś poczekać, aż deski wyschną i ponownie im się przyjrzeć. Podczas mycia, włókna drewna pęcznieją i może dochodzić do ich mechanicznego uszkodzenia. Choć zdarza się to stosunkowo rzadko, to jednak czasami po wyschnięciu pozostają podniesione, co prowadzi do ubytków i powstawania drzazg. Jeśli tak się stanie, konieczne będzie szlifowanie, które może być wykonane szlifierką. W pierwszej kolejności papierem ściernym o dużej ziarnistości, a później drobniejszym.

Taki zabieg musisz przeprowadzić na wszystkich deskach, nawet na tych, które dopiero wymieniłeś. Pamiętaj, aby po takim działaniu umyć taras, żeby usunąć resztki pyłu. Należy je również zabezpieczyć bezbarwnym impregnatem, który będzie chronił drewno przed degradacją biologiczną. Takie użycie szlifierki pozwoli Ci również usunąć starą powłokę, aby móc nałożyć nową warstwę oleju.

Jak wykonać olejowanie tarasu?

Kiedy deski są już oczyszczone, zeszlifowane i osuszone, przychodzi czas na czwarty krok, czyli ich olejowanie. Dzięki takiemu działaniu, zarówno deski krajowe, jak i egzotyczne, zachowają naturalny wygląd i intensywny kolor. Dlatego warto użyć specjalnego oleju do drewna tarasowego, który nałożony zostanie szerokim pędzlem z grubym i sztywnym włosiem, albo mniejszym w trudnodostępnych miejscach.

Odczekaj około półgodziny, a następnie nadmiar oleju, który się nie wchłonął, usuń suchą szmatką. Po upływie 12 godzin warto nałożyć drugą warstwę oleju, aby wzmocnić uzyskany efekt. Po dwóch dniach będziesz mógł korzystać z odnowionego tarasu. Takie działania warto przeprowadzać minimum raz w roku, najlepiej na wiosnę.

Kiedy wiesz, jak powinno wyglądać dbanie o taras z drewna i kompozytu, łatwiej będzie Ci przygotować wszystkie niezbędne akcesoria. Regularne czyszczenie desek drewnianych, zapobiegnie ich przebarwieniu i niszczeniu, a dodatkowo zapewni ochronę przed promieniami UV.

Data Publikacji: 31.05.2024