Przejdź do głównej treści

Regały w stylu skandynawskim – co je wyróżnia?

Sposoby aranżacji wnętrz bez przerwy się zmieniają, ale meble w stylu skandynawskim są zawsze mile widziane! Jasna kolorystyka, prostota wykonania, naturalne materiały – nic dziwnego, że ten design stanowi inspirację dla wielu projektantów. To doskonały patent na funkcjonalne wyposażenie wnętrz, czego przykładem są coraz popularniejsze półki w stylu skandynawskim. Co je wyróżnia? Dlaczego warto zdecydować się na regał scandi? Zobaczmy!

REGAŁREGAŁREGAŁREGAŁ

Spis Treści:

Jak wyglądają meble w stylu skandynawskim?

Wnętrza w stylu skandynawskim odznaczają się surową, minimalistyczną, a jednocześnie elegancką aurą. Prostota aranżacji sprawia, że do pomieszczeń dociera sporo naturalnego światła, które delikatnie podkreśla starannie wyselekcjonowane i nieprzytłaczające dodatki. To funkcjonalność w pięknej odsłonie, a co najlepsze – ten styl fantastycznie sprawdza się zarówno w przypadku dość małych, jak i dużych przestrzeni. 

Na szczególną uwagę zasługują meble w stylu skandynawskim, które doskonale odzwierciedlają cechy tego nurtu aranżacyjnego. Sprawdźmy, czym się odznaczają:

  • kolorystyka – myśląc o pomieszczeniach urządzonych w stylu skandynawskim, w głowie rysuje się stonowany, jasny i spokojny obraz. W ofercie dostępne są białe i beżowe warianty wyposażenia, ale nie tylko! Pasują tu też naturalny brąz drewna i kamienne szarości, które ożywimy zielenią roślin;

  • naturalne i trwałe materiały – idealny regał w stylu skandynawskim będzie prawdopodobnie wykonany z prawdziwego drewna, natomiast wśród dodatków w pomieszczeniu spotkamy bawełnę, len i jutę. Wprowadzając naturalne tkaniny pod postacią zasłon, obrusów, narzut czy dywaników, błyskawicznie dopełniamy całości aranżacji;

  • proste i niebanalne formy – minimalizm nie wyklucza sięgania po różne zestawienia linii lub wprowadzania kompilacji powstałych z nich figur geometrycznych. Wystarczy sobie wyobrazić regał scandi w kształcie rombu, który przyciągnie uwagę o wiele szybciej niż jego standardowy, kwadratowy odpowiednik;

  • uniwersalność – meble w stylu skandynawskim z pewnością spełnią swoją podstawową funkcję, stanowiąc doskonałe miejsce do przechowywania. Pomogą w organizacji przestrzeni, jednocześnie ją ozdabiając. 

Porada eksperta

Styl skandynawski docenia meble i dodatki wykonane z naturalnych materiałów. Lepiej kupić mniej elementów, ale za to dobrze przemyślanych i służących przez lata, niż wydać pieniądze na produkty niskiej jakości i liczyć się z koniecznością szybkiej wymiany lub naprawy uszkodzeń, powstałych podczas codziennego użytkowania.

REGAŁREGAŁREGAŁREGAŁ

Regał w stylu skandynawskim – dlaczego warto?

Jeśli potrzebujemy mebla, który pomieści nasze książki, pamiątki, a nawet sprzęty RTV, warto wziąć pod uwagę regał w stylu skandynawskim. Już wkrótce zauważymy ogrom zalet tego rozwiązania:

  • minimalizm – regał scandi na pewno nie przyćmi wyglądu naszego wnętrza, a za to zapewni wizualną lekkość, przejrzystość oraz delikatność;

  • jakość – choć królują tu trwałe warianty drewniane, sprytnie łączące pomieszczenia z naturą, to nie jedyna opcja. Regał w stylu skandynawskim może też występować w wersji z metalu, która ze względu na dużą wytrzymałość, doskonale sprawdzi się także w pracowni czy warsztacie;

  • łatwość aranżacji – to świetny pomysł do pomieszczeń o różnym metrażu, gdyż w przeciwieństwie do tradycyjnych mebli, regał nie musi być zabudowany. Czasem nie ma jedynie tylnej ściany, a innym razem żadnej, tym samym przypominając stelaż;

  • intrygujący design – prostota wykonania nie oznacza stuprocentowego przywiązania do harmonii i symetrii. Możemy poeksperymentować, decydując się na zamknięte szafki po prawej stronie i otwarte po lewej. Często różnią się też one pojemnością.

Czy wiesz, że…

Niektóre meble w stylu skandynawskim bywają inspirowane drabinami? Są wtedy długie, wąskie, przestronne i eleganckie. Opierają się na stelażu lub bezpośrednio o ścianę, zapewniając ciekawą aranżację!

Pomysł na półki w stylu skandynawskim

Nawet mając już regał scandi, warto pomyśleć również o nowoczesnych półkach ściennych. To idealny sposób na dodanie odrobiny miejsca w przestrzeniach o małym metrażu. Świetnie sprawdzą się w sypialniach lub pokojach dziennych, gdzie możemy rozważyć różne wariacje:

  • półki w stylu skandynawskim z powłoką lakierowaną – w białej przestrzeni niekoniecznie musimy zachować idealną spójność kolorystyczną. Warto rozważyć dodatek kontrastowych, czarnych mebli;

  • półki w stylu skandynawskim z płyty laminowanej – przypominają wyglądem drewno, świetnie podkreślając wyjątkowy charakter naszej aranżacji. Do tego dodajmy ciekawą oprawę sufitową i przyjazne tekstury dywanów lub koców;

  • białe półki w stylu skandynawskim – bardzo popularne i funkcjonalne. Choć niektórzy obawiają się o trudność utrzymania ich czystości, nie ma ku temu powodów. Aktualnie używa się specjalnych materiałów, które blokują nadmierne osadzanie się kurzu.

Półki w stylu skandynawskim zagwarantują nam też bezpieczeństwo, gdyż zwykle montuje się je przy użyciu dopasowanych kołków, zapewniających odpowiednią nośność. 

PÓŁKAPÓŁKAPÓŁKAPÓŁKA

Meble w stylu skandynawskim DIY

W ostatnich latach modne stało się także samodzielne wykonywanie różnego rodzaju mebli (Do It Yourself). Jeśli marzy nam się wyjątkowy regał w stylu skandynawskim, możemy spróbować wykorzystać skrzynki po warzywach lub palety. Choć ich zastosowanie kłóci się z dbałością o trwałość materiałów, jednocześnie stanowi sprytny sposób na zachowanie minimalizmu. Decydując się na takie rozwiązanie, pamiętajmy o zakupie odpowiednich farb, które pozwolą pomalować meble na biało lub szaro. 

Gdzie sprawdzi się regał scandi?

Meble w stylu skandynawskim sprawdzą się szczególnie w nowocześnie urządzonych mieszkaniach. Są doskonałym wyborem dla wszystkich, którzy cenią minimalizm, porządek, ład i harmonię, gdyż nie stawia się na nich wielu przedmiotów i nie używa oklein. 

Często mówi się, że regał w stylu skandynawskim to świetny pomysł na wyposażenie kawalerki! Musimy się tutaj zgodzić, jako że nie zajmuje on zbyt wiele miejsca i nie przytłacza wizualnie reszty przestrzeni. Wręcz przeciwnie – za sprawą otwartych elementów, np. braku tylnej ściany, nadaje salonowi czy sypialni fantastycznej lekkości.

Data Aktualizacji: 29.08.2024