Przejdź do głównej treści

Ręczne narzędzia brukarskie – co jeszcze może się przydać?

Przy pomocy kostki brukowej możemy ciekawie wykończyć podjazd przed domem lub ścieżki w ogrodzie. Do jej ułożenia niezbędne są jednak odpowiednie akcesoria. Oto krótki przegląd narzędzi brukarskich, które mogą się nam przydać!

młotek brukarskimłotek brukarskimłotek brukarskimłotek brukarski

Przygotowanie podłoża do układania kostki brukowej

Zanim przystąpimy do układania kostki, powinniśmy zadbać o właściwe wyrównanie powierzchni – dzięki temu gotowa posadzka będzie się estetycznie prezentować. Zapobiegnie to również późniejszemu zbieraniu się wody opadowej w pozostawionych zagłębieniach. Jaki sprzęt brukarski posłuży nam do wyrównania terenu pod kostką brukową?

W tej roli najlepiej sprawdzi się łata profilująca, zwana również listwą brukarską. Wygląda jak długa, pozioma belka z uchwytami umożliwiającymi ciągnięcie oraz prowadnicami, które utrzymują ją na odpowiedniej wysokości. Przeciągając ją po ziemi, rozkładamy równomiernie podsypkę – tak przygotowane podłoże jest gotowe do wykończenia kostką.

Porada eksperta

Na rynku spotkamy się również z łatami mechanicznymi wyposażonymi w laser – dzięki temu znalezienie poziomu jest jeszcze łatwiejsze.

młotek brukarskimłotek brukarskimłotek brukarskimłotek brukarski

W trudno dostępnych miejscach, np. wokół studzienek kanalizacyjnych, możemy skorzystać ze zgarniacza do podsypki. Czym jest to narzędzie? Wyglądem przypomina grabie, choć tylko pozornie – w miejscu zębów znajduje się aluminiowa listwa. Przesuwając ją po podłożu, zgarniemy nadmiar piasku i rozprowadzimy go w miejscach, gdzie jest go zbyt mało.

Młotki i ubijaki brukarskie

Samo ułożenie płytek obok siebie nie jest wystarczające – trzeba je do siebie dobić tak, aby znajdowały się jak najbliżej siebie i krawężnika – do tego właśnie służy młotek brukarski. Czy narzędzie nie uszkodzi kostki, gdy będziemy w nią uderzać? Nie, ponieważ jego część robocza jest zabezpieczona gumową otoczką – pozwala to na zachowanie właściwej siły uderzenia, ale bez ryzyka ukruszenia materiału.

Ważne jest również dobicie kostki do podłoża. W wykonaniu tej czynności pomoże nam specjalny ubijak złożony z masywnej, kwadratowej listwy dolnej oraz drążka z uchwytem. Sposób jego działania nie należy do skomplikowanych: wystarczy tylko postawić go na fragmencie kostki, a następnie mocno przycisnąć – masa ubijaka wzmocniona siłą nacisku pozwoli na mocniejsze wciśnięcie jej w podsypkę. Dzięki temu wykonana posadzka stanie się odporniejsza na późniejsze odkształcenia pod wpływem ciężaru.

Młotek brukarski Dedra 1,5 kg z nakładką gumowąMłotek brukarski Dedra 1,5 kg z nakładką gumowąMłotek brukarski Dedra 1,5 kg z nakładką gumowąMłotek brukarski Dedra 1,5 kg z nakładką gumową

Imaki, wyważaki i łomy brukarskie

Jedna z ułożonych kostek się obniżyła i psuje wygląd całej posadzki? Możemy z łatwością poprawić jej pozycję, nie ściągając okładziny z całej powierzchni. Pojedynczy element wyjmiemy, stosując jedno z trzech narzędzia o podobnej konstrukcji:

- łom brukarski,

- wyważak brukarski,

- imak brukarski.

Po wyjęciu kostki wystarczy tylko dołożyć nieco podsypki, a następnie włożyć z powrotem kostkę i dobić ją przy pomocy młotka brukarskiego.

Jeśli chcemy poznać więcej narzędzi przeznaczonych do układania kostki brukowej, możemy zajrzeć do tego artykułu: Podstawowe narzędzia brukarskie – przegląd.

Data publikacji: 01.02.2018