Pustaki ceramiczne z wełną mineralną – kiedy je wykorzystać?
Na rynku mamy coraz większy wybór materiałów budowlanych, jeśli zależy nam na trwałym i praktycznym wyborze, warto rozważyć wykorzystanie pustaków ceramicznych z wełną mineralną. Co warto o nich wiedzieć i kiedy się na nie zdecydować?
Spis treści:
Czym są pustaki ceramiczne?
Pustaki ceramiczne wypełnione wełną mineralną powstały stosunkowo niedawno. Dzięki swoim właściwościom są coraz chętniej stosowane – oto kilka najważniejszych cech:
- są materiałem konstrukcyjnym o dość dużych wymiarach, pozwalającym na łatwe i szybkie stawianie murów, podobnie zresztą, jak i inne pustaki,
- dzięki wypełnieniu pustaków wełną mineralną stanowią one jednocześnie materiał izolacyjny, nie ma więc potrzeby tworzenia w murze odrębnej warstwy izolacyjnej,
- są materiałami ekologicznymi, wszystkie ich składniki są naturalne, biodegradowalne i w żaden sposób nie naruszają równowagi środowiska,
- ściany stawiane z tego materiału są energooszczędne, mają bardzo niski współczynnik przenikania ciepła, można z nich stawiać nawet domy pasywne,
- są odporne na ogień, stanowią materiał niemal zupełnie niepalny,
- dobrze chronią wnętrza przed hałasem,
- wymagają stosowania zapraw jedynie cienkowarstwowych,
- są trwałe, wytrzymałe,
- nadają się na wszelkie rodzaje ścian.
Kiedy i gdzie wykorzystywać?
Wykorzystanie pustaków ceramicznych z wełną mineralną wskazane jest praktycznie przy wszystkich możliwych budowach i wszelkich rodzajach stawianych ścian.
Jeśli zależy nam na energooszczędności, warto zbudować cały dom z tego jednorodnego materiału. Istnieje wiele różnych kształtów i rodzajów pustaków wypełnionych wełną mineralną, możliwe jest więc uzyskanie niemal każdego zaprojektowanego kształtu. Istnieją też możliwości dowolnego przycinania pustaków, bez żadnego uszczerbku dla pełnionych przez nie funkcji konstrukcyjno-izolacyjnych.
Dodatkowo – niewielkie, cienkie spoiny powodują znaczne ograniczenie występowania mostków cieplnych. Dla przykładu, pokrycie zewnętrznej warstwy ścian domu wykonanych z pustaków z wełną np. elewacją z płytek klinkierowych, spowoduje stworzenie naprawdę eleganckiego, energooszczędnego i bardzo trwałego budynku.
Wewnątrz domu wykonanego z tego materiału panować będzie korzystny mikroklimat. Wełna mineralna jest bowiem wodoodporna i zapewnia doskonały proces dyfuzyjny. Wilgoć wytwarzana wewnątrz domu nie będzie się osadzała na ścianach, ale dzięki zawartości wełny zostanie wyprowadzona na zewnątrz. Zmniejszymy więc ryzyko zawilgocenia czy zagrzybienia domu. W przypadku osób wrażliwych na alergeny będzie to szczególnie istotne.
Pustaki z wełną warto zastosować nie tylko na ściany zewnętrzne, ale także wewnętrzne i działowe. Nie tylko będziemy mieli bezpieczny, niepalny dom, ale także odizolowany od hałasów. Dzięki specjalnej strukturze, materiały te świetnie tłumią dźwięki. Co więcej, pustaki z pionowymi kanalikami do wypełnienia zaprawą zalewową, używane na ściany wewnętrzne i działowe – dają najlepszą z możliwych izolację akustyczną. Ściany te wcale nie muszą być grube, aby były bardzo dźwiękochłonne. Jeśli chcemy odgrodzić się od zewnętrznych hałasów lub zagłuszyć te powstające w domu, warto zbudować ściany z tego właśnie budulca.
Budowa domu zwłaszcza z pustaków wielkowymiarowych może zaoszczędzić nam sporo czasu. Ponadto zaoszczędzimy także na warstwie materiałów izolacyjnych oraz na ilości niezbędnej zaprawy.
Data aktualizacji: 30.07.2024