Przedłużka do klucza nasadowego – kiedy może się przydać i jak ją wybrać?
Klucz nasadowy to jedno z podstawowych narzędzi w warsztacie każdego majsterkowicza. Chcąc poprawić jego funkcjonalność, możemy doposażyć go w funkcjonalne akcesoria. Jednym z nich jest przedłużka – do czego posłuży nam ten element i czym się kierować, kupując go? Oto praktyczne wskazówki!
Do czego służy przedłużka do klucza nasadowego?
Przedłużka okazuje się być nieoceniona podczas odkręcania i przykręcania śrub w trudno dostępnych miejscach. Sprawdzi się więc np. w przypadku głęboko osadzonych śrub, przy których manewrowanie standardowym narzędziem byłoby niemożliwe. Co jeszcze zyskamy, korzystając z przedłużek do kluczy nasadowych? Umożliwią nam również zastosowanie efektu dźwigni podczas pracy i przeniesienie napędu z pokrętła lub grzechotki na nasadkę – w efekcie przykręcanie lub odkręcenie będzie wymagało użycia mniejszej siły. Więcej informacji znajdziemy także w tym artykule dotyczącym kluczy nasadowych.
Rodzaje przedłużek
Chcąc podzielić przedłużki do kluczy, możemy skorzystać z dwóch kryteriów. Pierwszym z nich jest budowa narzędzia. Wyróżniamy tu:
- przedłużki zwykłe – elementy o najprostszej konstrukcji, które składają się z okrągłego pręta o dwóch różnych końcówkach. Z jednej strony znajduje się mocowanie na nasadkę, z drugiej natomiast gniazdo na pokrętło lub grzechotkę;
- przedłużki uchylne – cechuje je nieco inna budowa, która umożliwia odchylenie przedłużki oraz grzechotki o określony kąt w stosunku do osi nasadki. Dzięki temu manewrowanie w trudno dostępnych miejscach staje się jeszcze łatwiejsze;
Porada eksperta W przypadku tego akcesorium ważne jest, aby miało zaokrąglone kąty. Dlaczego? Dzięki temu podczas odkręcania czy przykręcania śrub będziemy mogli użyć większego momentu obrotowego, nie martwiąc się tym, że ścianki narzędzia popękają. |
- przedłużki giętkie – tego rodzaju narzędzia są o wiele bardziej elastyczne niż poprzednie modele, co zapewnia nam wyjątkową swobodę ruchów podczas odkręcania i przykręcania śrub.
Klasyfikując przedłużki, możemy także wziąć pod uwagę ich średnicę. Do najczęściej spotykanych modeli należą:
- przedłużki 1/4”;
- przedłużki 3/8”;
- przedłużki 1/2”;
- przedłużki 3/4”;
- przedłużki 1”.
Czym się kierować, wybierając akcesoria do klucza nasadowego?
Nie ulega wątpliwości, że najważniejszym kryterium wyboru przedłużki do klucza nasadowego jest jej średnica, która powinna odpowiadać średnicy nasadki i pokrętła. Równie ważna jest też jej długość. Narzędzie powinno być długie na tyle, by zapewnić nam swobodny dostęp do miejsca, w którym znajduje się śruba. Za najbardziej uniwersalne uważane są modele 350- i 500-milimetrowe.
Warto także zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonano przedłużkę. Najtrwalsze narzędzia tego rodzaju to te wyprodukowane ze stali chromowo-wanadowej. Cechuje je nie tylko twardość, lecz także odporność na korozję i uszkodzenia mechaniczne, co umożliwia pracę pod dużym obciążeniem bez obawy o odkształcenie. Zobaczmy, jakie przedłużki do kluczy nasadowych znajdziemy w Castoramie!
Data publikacji: 17.04.2018