Promienniki gazowe - zastosowanie i zalety
Pięćdziesięcioprocentowe ograniczenie kosztów zużycia paliwa służącego do ogrzewania to jeden z powodów, dla których z pewnością warto zainteresować się urządzeniami, jakimi są promienniki gazowe. Gdzie jesteśmy w stanie je zastosować i co przemawia za ich wyborem?
Zastosowanie
Promienniki gazowe to urządzenia, które stosuje się najczęściej do ogrzewania budynków o bardzo dużej powierzchni – wysokich oraz wielkokubaturowych, czyli sklasyfikowanych jako strefy zagrożenia życia ludzkiego. Należą do nich przede wszystkim większe hale produkcyjne oraz obiekty magazynowe, a także centra handlowe, dworce kolejowe czy lotniska.
Promienniki gazowe w pomieszczeniach mieszkalnych
Ten typ urządzeń grzewczych może być również stosowany w mieszkaniach, ponieważ sprawdza się świetnie jako źródło ogrzewania miejscowego, szczególnie w okresach niepełnego zapotrzebowania na ogrzewanie. Możemy zastosować je wówczas w tych pomieszczeniach, na których ogrzewaniu najbardziej nam zależy. Dzięki temu jesteśmy w stanie w znaczącym stopniu oszczędzić energię – warunkiem jest jednak posiadanie pomieszczeń o minimalnej wysokości 3,5 metra (powyżej 4 metrów osiąga się największe oszczędności). Taka sytuacja może się najczęściej zdarzyć w budownictwie starego typu.
„Wysokie” korzyści
Ogrzewanie konkretnych stref budynku przy użyciu promienników gazowych może ograniczyć koszty zużycia paliwa nawet dwukrotnie w stosunku do tradycyjnych systemów grzewczych. Warto wiedzieć o tym, że zastosowanie nawet kilkunastu takich promienników w dużej hali jest tańszą inwestycją niż montaż instalacji grzewczej z kotłem. Urządzenia dostępne na rynku mogą posiadać możliwość regulacji mocy. Do sterowania promiennikami gazowymi jesteśmy w stanie używać specjalnie programowanych regulatorów temperatury, które dodatkowo wpływają na obniżenie kosztów eksploatacji budynków. Za użyciem tych urządzeń przemawia w dużej mierze to, że ciepło wytwarzane przez promieniowanie podczerwone lub też nadfioletowe (które funkcjonuje w promiennikach gazowych) ogrzewa przede wszystkim niskie warstwy pomieszczeń. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, ponieważ energia nie jest niepotrzebnie wytracana na ogrzewanie górnych warstw.
Rodzaje promienników gazowych
Promienniki gazowe możemy podzielić na urządzenia ceramiczne (jasne) oraz rurowe (ciemne lub o niskiej intensywności). Promienniki ceramiczne posiadają otwartą komorę spalania – powietrze jest wówczas pobierane z pomieszczenia ogrzewanego, a spaliny są do niego odprowadzane. Dlatego aby móc zastosować taki promiennik, wymiana powietrza w budynku musi osiągać wysoki poziom. Większość modeli ceramicznych posiada specjalny zawór termoelektromagnetyczny, który pełni rolę zabezpieczenia przeciwwypływowego. Promienniki rurowe wyposażone są zaś w rurę, która promieniuje ciepło. W tego rodzaju urządzeniach wytwarzana jest optymalna mieszanka gazu i powietrza, a także możliwe jest podtrzymanie płomienia ogrzewającego rurę od wewnątrz. Obieg płomienia i ciepłego powietrza wymuszony przez podciśnienie gwarantuje osiągnięcie wysokiej sprawności cieplnej.