Prawidłowo zaprojektowana kuchnia – ustalamy miejsce dla zlewu

Kuchnia jest miejscem do pracy, a jej właściwe urządzenie powinno tę pracę ułatwić. Jak ustawić kuchenne sprzęty, by móc z nich wygodnie i przyjemnie korzystać? W którym miejscu postawić zlewozmywak?

Kuchnia

Spis treści:

Zasady urządzania kuchni

Główna zasada jest prosta: sprzęty ustawiamy według kolejności, w której będziemy z nich korzystać podczas gotowania. Produkty najpierw wyciągamy z lodówki, później myjemy je lub obieramy, a następnie gotujemy, smażymy lub pieczemy. Trzema głównymi sprzętami są więc tu lodówka, zlewozmywak i kuchenka.

Czy wiesz, że

Zasada funkcjonalnego i ergonomicznego urządzanie kuchni – lodówka, zlewozmywak, kuchenka – nazywana jest trójkątem roboczym.

Gdzie postawić zlewozmywak

Zlew najlepiej umieścić w pobliżu lodówki i zmywarki. W przypadku posiadania zmywarki sam zlew może być jednokomorowy. Jednak dla wielbicieli tradycyjnych rozwiązań lub w przypadku dużych kuchni standardowy zlew dwukomorowy będzie jak najbardziej na miejscu. Pamiętajmy, by nie stawiać go w pobliżu kuchenki gazowej. W ten sposób unikniemy zalania palników. Zlew musi być zamontowany blisko przyłączy. Odpowiednia odległość od pionu kanalizacyjnego nie powinna przekraczać 300 cm. Zadbajmy też o odrobinę wolnej przestrzeni wokół zlewozmywaka. Możemy go umieścić na głównej ścianie zabudowy, w narożniku, pod oknem lub jako wyspę pośrodku kuchni. Istnieje wiele rodzajów zlewów. Sprawdźmy, jak wybrać właściwy?

Zlewozmywak na głównej ścianie zabudowy kuchennej

To zdecydowanie najczęstsze rozwiązanie. W tym wypadku zlew musi być w samym środku zabudowy – między lodówką a kuchenką. Dobrze, jeśli od obydwu sprzętów dzielą go blaty. To rozwiązanie doskonałe w przypadku kuchni bez okien i wyspy.

Zlewozmywak w narożniku

W tym wypadku zlew wciąż znajduje się w ciągu roboczym, ale dodatkowo maksymalnie wykorzystuje przestrzeń kuchenną. To świetne rozwiązanie szczególnie w małych kuchniach, w których trudno zaplanować większy blat. Obok typowych modeli narożnych niektóre zlewozmywaki pasują do szafek narożnych i szeregowych, a to jeszcze ułatwia zagospodarowanie uciążliwej przestrzeni. Szafki możemy wykorzystać jako miejsce do przechowywania środków chemicznych.

Zlew w kuchni

Zlewozmywak pod oknem

To rozwiązanie daje nam stały dostęp do światła dziennego i pozwala cieszyć się widokiem za oknem. Jest dobre dla wzroku i oszczędne dla kieszeni. Możemy myć naczynia, pilnując przy tym bawiących się na dworze dzieci. Wybierając to rozwiązanie, musimy jednak pamiętać, by dobrać odpowiednią wylewkę baterii, która nie będzie zbytnio wystawać w oknie i nie będzie kolidowała z jego otwieraniem. Dobrą opcją będzie tu też połączenie blatu z parapetem i stworzenie jednej płaszczyzny. A jedynym minusem tego rozwiązania jest przymus częstszego mycia okien.

Zlewozmywak na wyspie kuchennej

Zlewozmywak na wyspie kuchennej to idealne rozwiązanie dla otwartych pomieszczeń i przestronnych kuchni. Wymaga od nas jednak dobrej organizacji – nie możemy pozwolić sobie na piętrzącą się w zlewie stertę naczyń. Ograniczmy też do minimum ilość gąbek, ściereczek i płynów – trzymajmy je w szafce pod blatem. W tym wypadku postawmy przede wszystkim na minimalizm.

Data publikacji: 29.03.2018

Data aktualizacji: 20.06.2024