Prawidłowe cięcie lawendy – jak przycinać, żeby nie uszkodzić?

Lawenda jest rośliną o pięknych dekoracyjnych kwiatostanach. Wykazuje się także wieloma przydatnymi właściwościami. Ususzona zaś stanie się elementem zapachowym do Twojej szafy. Roślina ta potrzebuje bowiem skracania pędów, które potem możesz wykorzystać na nowo.

lawendalawendalawendalawenda

Jak przycinać lawendę, aby jej nie uszkodzić?

Regularne przycinanie lawendy sprawi, że będzie rosnąć w postaci bujnych krzewów. Zabieg pielęgnacyjny, jakim jest cięcie jesienne i wiosenne, można stosować wymiennie — można zdecydować, kiedy roślina potrzebuje odświeżenia na podstawie jej wyglądu lub według Twojego planu opieki nad rośliną. Istotne jest, aby przed skróceniem łodyg mieć pewność, że warunki są na to odpowiednie. Jednym z kluczowych aspektów jest to, czy prognozy zapowiadają przymrozki. Zbyt niskie temperatury mogą zniszczyć lawendę, która dopiero co została skrócona.

Odpowiednie cięcie jest zabiegiem pielęgnacyjnym, któremu towarzyszy niskie ryzyko uszkodzenia. Mimo tego istnieją zasady pomocne w przycięciu lawendy. 

lawendalawendalawendalawenda

Odpowiednie terminy na przycinanie lawendy

Lawendę przycina się dwa razy do roku. Jest to optymalna liczba cięć, dzięki którym roślina będzie kwitnąć i wypuszczać kolejne odnogi z łodyg. Istnieją trzy terminy cięcia lawendy, które będą opłacalne dla jej rozwoju:

  • Wczesna wiosna – końcówka marca i początek kwietnia, które będą dobrą porą na zrobienie porządków. Będziesz obcinać uszkodzone przez zimę pędy czy połamane gałązki;
  • Lato – okres od lipca do września, w zależności od procesu rozrostu lawendy. Skrócenie rośliny sprzyja rośnięciu młodych przyrostów z pąkami kwiatowymi;
  • Początek jesieni – połowa września. Cięcie jesienne warto przeprowadzać w bezdeszczowy dzień. Przygotujesz w ten sposób krzew na nadchodzącą zimę.

Wiosna będzie szczególnym momentem, kiedy należy przycinać, aby można było eksperymentować z długością pędów. Możesz modelować łodygi lawendy w kulę czy kwadrat, w którym później będzie rosnąć.

Cięcie wykonane wczesną wiosną lub jesienią

Po zimie wiele osób wychodzi do ogrodu, aby zadbać o swoje rośliny. Jeśli jesteś jedną z nich i nie możesz doczekać się pracy na zewnątrz, sprawdź najpierw, czy pogoda na pewno pozwala już na obcinanie roślin. Zapowiadane przymrozki powinny powstrzymać Cię przed działaniem. Zadbaj o to, aby cały proces był bezpieczny dla Twoich krzewów.

Ważne jest także, aby nie uciąć formujących się już pąków. Jeśli wiosna jest ciepła — ogranicz ścięcie do łodyg, które są jeszcze bez nich. Zdrewniałe części gałązek pozostaw jednak bez zmian, chyba że formujesz krzew na konkretny kształt. Jeśli będziesz przycinać lawendę w marcu lub kwietniu, pobudzisz roślinę do wzrostu. Możesz wykonać to wczesną wiosną, ale i trochę późniejszą, kiedy pogoda już na to pozwoli.

Przycinanie jesienią jest procesem, którego nie należy odkładać na później. Jeśli niskie temperatury przyszły szybko albo zapomniałeś o ścięciu kwiatów — pozostaw je do wiosennych porządków. Zbyt niskie temperatury mogą uszkodzić nowe pędy i ich wiązki przewodzące. Może to skutkować nawet obumarciem rośliny.

Oba te procesy chociaż ważne — nie są niezbędne. To jednak letnie cięcie lawendy jest podstawą, dzięki której pędy będą rosnąć dalej i formować coraz większy krzew. Warto dowiedzieć się jak prawidłowo je wykonać.

Lawenda kwitnie — czy można obcinać?

Po wykonanym wiosennym pierwszym cięciu na kolejne decyduj się już latem, aby pozbyć się przekwitających kwiatostanów. To ten proces pozwala na skuteczne formowanie lawendy i pozwolenie jej na ponownie zakwitnięcie nawet tego samego sezonu.

Cięcie letnie wykonuje się w momencie zauważenia pierwszych przekwitów na roślinie. Zazwyczaj dzieje się to do końcówki lipca do września. Aby doprowadzić lawendę do ponownego kwitnienia, istotne będzie letnie przycięcie. Widzisz, że pierwsze kwiaty zaczynają tracić wyraźny kolor i zmieniają się w nasiona? Zetnij je i dodaj roślinie lekkości, która zachęci ją do wzrostu.

Możesz jednak pozostawić część nasion, aby lawenda mogła rozsiać się po Twoim ogrodzie. Jeśli nie chcesz tego — pozbądź się całości przekwitniętych pędów.

Narzędzia do cięcia krzewu lawendy

Odpowiedni czas przycięcia jest jednym z kluczowych elementów całego procesu, jednak bez praktycznych narzędzi nie będziesz w stanie wykonać cięcia, które nie uszkodzi rośliny.

Istotne jest, aby przybór: nożyce ogrodowe lub sekator, którym będziesz się posługiwać, miał ostre krawędzie. Dzięki temu przerwanie łodygi nie będzie inwazyjne dla krzewu.

Przy porządkach w ogródku uważaj, żeby nie przyciąć zdrewniałych części gałązek. Ostrożność i precyzja jest szczególnie istotna przy ostrych narzędziach. Letnie cięcie lawendy polega na przycinaniu młodszych gałązek. Zetnij bezlistne łodygi, jednak pozostaw fragment nad suchymi już pędami, aby roślina rosła coraz gęściej. Ściętą lawendę możesz zabrać do domu i ususzyć, aby dłużej cieszyć się jej zapachem.

lawendalawendalawendalawenda

Cięcie odmładzające dla rośliny

Długo nieścinany krzew będzie trudniejszy do pielęgnacji, jednak warto zacząć od ścięcia go do 1/3 długości, które pozwoli mu na powrót do procesu wzrostu. Pamiętaj, żeby takie działania wykonywać w ciepłe i suche dni.

Jeśli wsadzasz młodą roślinę do ziemi i chcesz, aby się rozrosła — skróć jej pędy mniej więcej do połowy. Zmusi to krzew do zagęszczenia się znaczenie szybciej. Lawenda może rosnąć także w zewnętrznych donicach. Wtedy drastyczne ścięcie może nie być potrzebne.

Pamiętaj o odpowiednich warunkach do przycinania roślin, a Twój ogród z pewnością zachwyci swoim zdrowym i bujnym wyglądem.

 

Data Publikacji: 31.05.2024