Przejdź do głównej treści

Pompa do oczka wodnego – jaką wybrać?

W sklepach dostępne są różne rodzaje pomp, a każdy model odznacza się innym zastosowaniem i parametrami. Dlatego w czasie zakupów warto zwrócić uwagę na wszelkie jej parametry.

Do prawidłowego działania oczka wodnego potrzebne jest odpowiednie napowietrzenie i oczyszczanie wody. Dotyczy to zwłaszcza małych, zarybionych sadzawek, które mają mniej niż 10 mkw. i 1 metr głębokości (tak małe zbiorniki wodne nie mają szans na samooczyszczenie). Równowaga biologiczna zostanie zachowana, jeśli zainstalujemy pompę wodną (dzięki niej woda będzie odpowiednio natleniona) i filtr (woda nie zmętnieje i nie zarośnie glonami).

Pompa do oczka wodnego – jaką wybrać?

Jaką wybrać pompę?

W oczkach wodnych mamy do czynienia z pompami zewnętrznymi, które znajdują się poza zbiornikiem, służą do napowietrzania wody bądź pomagają w bardziej zaawansowanym procesie filtracji, i pompami wewnętrznymi – są w całości zanurzone w wodzie i służą albo do napowietrzania, albo napowietrzania i oczyszczania wody (potrzebny jest filtr), mogą też tworzyć ciekawe efekty dekoracyjne (pompy do fontann, strumieni i kaskad).

Wybraną przez nas pompę do oczka wodnego wspomoże podłączenie do niej kilku urządzeń – potrzebny nam będzie do tego rozgałęźnik, do którego podepniemy dodatkowe węże. Dzięki temu możemy kierować równocześnie wodę do filtra i do fontanny.

Przeczytaj także: Wygodna podróż, czyli jak wyposażyć kampera

Jakie parametry wziąć pod uwagę?

Jednym z ważniejszych parametrów, jakie trzeba wziąć pod uwagę w czasie wybierania pompy do oczka wodnego, jest jej wydajność. Oznacza ona maksymalną ilość wody, jaką jest w stanie przepompować w ciągu godziny (przedstawiana jest w litrach na godzinę – l/h). W sklepach dostępne są pompy o wydajności od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy litrów na godzinę. Urządzenie dobieramy z uwzględnieniem wielkości zbiornika wodnego – przetłoczenie całej wody z oczka powinno zająć pompie maksymalnie dwie godziny.

Równie istotna jest wysokość podnoszenia wody (H max), zwłaszcza gdy projektujemy w oczku fontannę lub kaskadę (niektóre pompy posiadają teleskopowe dysze, które umożliwiają regulację wysokości podnoszenia wody). Pamiętajmy, że prawidłowo dokonany pomiar mocy przerobowej powinien być wykonany na poziomie lustra wody. Jeśli będziemy sprawdzać wydajność w wyższym punkcie, pomiar może być niewłaściwy (ponieważ im wyżej znajduje się woda, tym wydajność jest niższa). Producenci wartość tę wyrażają w formie graficznej umieszczonej na opakowaniu.

Zobacz też: Kamień pod nogami; jaka nawierzchnia na podjeździe i na ścieżkach

Pompa do oczka wodnego – jaką wybrać?

Co wspomaga działanie pompy

Lepszym działaniem charakteryzuje się pompa z prefiltrem z gąbki. Zabezpiecza on całe urządzenie przed uszkodzeniem przez większe nieczystości i chroni je przed zapychaniem. Oprócz tego na jakość pracy wpływ ma materiał, z jakiego wykonana jest oś wirnika – dobrymi parametrami charakteryzuje się ceramiczna (pracuje ciszej i wydajniej niż metalowa). Ważnym, a często pomijanym elementem jest długość kabla zasilającego (należy pamiętać o jego dokładnej izolacji!). Jeśli kupimy zbyt krótki, konieczne będzie użycie niezbyt estetycznego przedłużacza, z kolei zbyt długi – kabel może się niepotrzebnie plątać (minimalna długość, która pozwala na swobodne korzystanie z pompy, to 5 m). Zwróćmy też uwagę na to, czy pompa ma specjalną podstawę, która umożliwia montaż na dnie oczka, a także czy istnieje możliwość podłączenia dodatkowych końcówek, które np. formują wodę w wybrane kształty.