Pokój dla młodego fana sportu
Nasze dziecko dorasta i zasługuje na inny wystrój pokoju niż klasyczne róże, błękity i biele. Nastolatek zazwyczaj ma już sprecyzowane zainteresowania. Jeśli lubi sport, możemy dopasować do jego królestwa sportowe elementy.
O tym warto już pomyśleć na etapie malowania. Rodzicom marzą się bardziej klasyczne ściany, ale młody człowiek lubi dekoracje takie jak murale i plakaty. Od naszego sposobu wychowania i gatunku lokalu (np. jeśli wynajmujemy mieszkanie, mamy mniejsze pole manewru) zależy pierwsza faza remontu. Młody następca Roberta Lewandowskiego z pewnością zamarzy o wymalowanej bramce na ścianie. Oczywiście, będzie w nią kopał piłką, więc to również należy uwzględnić. Mniej ekstrawaganckim rozwiązaniem jest malunek sylwetki piłkarza czy siatkarza albo pozostawienie jednej pustej ściany na rozwieszenie plakatów bądź szalików ulubionej drużyny. Jeśli martwimy się o ścianę, dobrym wyborem jest montaż tablicy korkowej, która jest tania i do której również można przytwierdzać ulubione pamiątki.
Meble w kształcie piłki
Istnieją specjalne fotele lub pufy przypominające kształtem wydrążoną piłkę. Moda pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, gdzie młodzież fascynuje się baseballem. Ale również i w naszych warunkach możemy zaaranżować zwykłe meble lub poduszki, wystarczy odrobina kreatywności – samodzielnie wykonana makatka lub patchwork. A nawet zielony dywan, na którym namalujemy białą, nieszkodliwą farbą linie boiska.
Warunkiem koniecznym jest sportowy kącik, w którym nasza pociecha może trzymać swój sprzęt i gadżety (np. magazyny). Najlepsze będzie do tego wydzielone miejsce w pokoju: jedna szafka czy regał. Hobby, zwłaszcza dla młodych ludzi, to bardzo poważna sprawa. Jego kultywowanie jest rytuałem, który po latach wspominać będą z łezką w oku.
Jeśli wynajmujemy mieszkanie i nie możemy ozdabiać ścian, wówczas pomyślmy nad oklejeniem biurka czy regałów. Nie muszą to być wyłącznie plakaty z gazet, możemy pociąć bristol i wspólnie z dzieckiem stworzyć przy pomocy kolorowych akcesoriów (np. brokatu z klejem) pamiętnik drużyny. Wspólne wykonywanie dekoracji będzie na tyle dobrą zabawą, że jeszcze w drodze na studia nasze dziecko się uśmiechnie, wspominając notatki o meczach sprzed ośmiu lat.
Dekoracje i gadżety
W przypadku młodego tenisisty możemy zawiesić na ścianie haki, na których będzie się utrzymywać jedna rakieta bądź rakiety ustawione pod różnymi kątami. Kreatywność i różnorodność są ważne dlatego, że większość dzieci lubi odróżniać się od świata dorosłych, chociażby przez mniej sformalizowane wnętrze.
Jeśli wychowujemy młodego karatekę czy judokę, który interesuje się nie tylko sportem, ale i kulturą Dalekiego Wschodu, możemy cały pokój zaaranżować na styl japoński – w barwach białej, czarnej i czerwonej. Postawmy wtedy na styl minimalistyczny i na wolną przestrzeń.
Gdy nasza pociecha gra w koszykówkę, można zainstalować domowy kosz do rzucania piłki np. z łóżka czy zza biurka, ale wtedy należy się liczyć z hałasem i z tym, że dziecko zamiast do kosza, trafi w wazon. Dla bezpieczeństwa, lepiej żeby na ścianie z koszem nie stały przedmioty łatwo mogące ulec zniszczeniu. Jeśli dysponujemy domem jednorodzinnym, kosz najlepiej jest zamontować w ogrodzie czy przy zewnętrznej ścianie, choć niewątpliwie dla dziecka bardzo atrakcyjny jest też zestaw domowy.
Minimalnym wkładem do aranżacji pokoju jest ustawienie kilku drobnych gadżetów (np. klubowej maskotki) na biurku albo stworzenie specjalnego regału na puchary i dyplomy. Powinniśmy tę szufladę wyeksponować, bo przecież z odniesionych sukcesów jesteśmy dumni wszyscy. Warto też zapoznać się z 10 sposobami na utrzymanie porządku w pokoju dziecięcym.
Data publikacji: 04.11.2014