Przejdź do głównej treści

Podstawy domowej galwanotechniki

Galwanotechnika to w dużym uproszczeniu pokrywanie jednego metalu drugim. Dzięki temu procesowi nie tylko zabezpieczymy różne metalowe powierzchnie, ale również sprawimy, że będą prezentowały się o wiele bardziej estetyczniej.

podstawy domowej galwanotechnikipodstawy domowej galwanotechnikipodstawy domowej galwanotechnikipodstawy domowej galwanotechniki

Na czym polega galwanizacja?

Galwanizacja opiera się na procesach elektrochemicznych towarzyszących przepływowi prądu między elektrodami (ujemną – katodą – i dodatnią – anodą) umieszczonych w kąpieli galwanicznej. Prąd stały, przepływając przez elektrolit, doprowadza do przemieszczania się jonów metalu powłokowego i ich przyłączania się do powierzchni pokrywanego podłoża. Warto dodać, że przepływ jonów powłokowych ma miejsce nie tylko za sprawą samego przepływu prądu, ale również za sprawą dyfuzji i konwekcji. Podczas procesu elektrolizy zazwyczaj pokrywamy daną powierzchnię tylko jednym rodzajem jonów, co nie znaczy, że nie można tworzyć bardziej skomplikowanych powłok, np. mosiężnej (miedzi i cynku).

Jakie wyróżniamy powłoki galwaniczne?

- ochronne, mające za zadanie przede wszystkim zabezpieczyć powłokę metalową przed korozją – np. proces cynkowania,

- dekoracyjne lub ochronno-dekoracyjne – dana powłoka nie tylko efektownie się wówczas prezentuje, ale także wykazuje właściwości antykorozyjne – np. proces niklowania,

- techniczne – takie powłoki wytwarza się dla uzyskania określonego efektu, np. podwyższenia odporności na ścieranie, zwiększenia przewodnictwa elektrycznego czy chociażby w celu zmniejszenia współczynnika tarcia danej powierzchni metalowej.

Do najpopularniejszych procesów używanych w galwanotechnice należą: chromowaniecynkowaniekadmowaniemiedziowanieniklowanie czy złocenie.

Jak przygotować warsztat do procesu galwanizacji?

Galwanizacja opiera się na procesach elektrochemicznych. Często będziemy mieć do czynienia z substancjami niebezpiecznymi dla zdrowia. Stąd też i bezwzględny wymóg ochrony. Do obowiązkowego wyposażenia każdego galwanotechnika należy odzież ochronna: fartuch, okulary, rękawice, jak również maska ochronna.

srebrzanka żaoodponasrebrzanka żaoodponasrebrzanka żaoodponasrebrzanka żaoodpona

Niezwykle ważne jest również odpowiednie zabezpieczenie substancji przed dostępem osób niepowołanych.

Do podstawowych przyrządów używanych w galwanotechnice należą:

- wanienka na elektrolit,

- multimetr elektroniczny,

- zasilacz prądu stałego z regulacją natężenia,

- zestaw anod i katod (w zależności od procesu),

- zestaw odpowiednich odczynników.

Choć galwanotechnika domowa, ze względu na liczbę czynników wpływających na budowę powłoki galwanicznej, nie należy do łatwych, to z pewnością jest bardzo ekscytującym zajęciem, dającym wiele satysfakcji.

Data publikacji: 23.02.2016