Podłogi z drewna stylizowane na stare
Możemy zdecydować się na zakup fabrycznie postarzanych desek lub samodzielnie uzyskać efekt postarzenia na ułożonym parkiecie. Niezależnie od wyboru – widok wysłużonego drewna doda wnętrzu klimatu i szlachetności.
Podłoga postarzana fabrycznie powstaje dzięki zastosowaniu specjalnych środków chemicznych, za pomocą których celowo się ją uszkadza, a następnie barwi (proces z zastosowaniem amoniaku trwa nawet pół roku i przeprowadzają go profesjonalne firmy). W ten sposób uzyskuje się naturalny efekt uszkodzeń, a dodatkowo dobiera odcień drewna – w zależności od rodzaju użytych preparatów podłoga może być wybielona lub przyciemniona, z odcieniem błękitnym, wiśniowym lub kawowym.
Najczęściej postarza się deski dębowe – mają naturalne sęki i przebarwienia. W zależności o zastosowanej metody, możemy uzyskać kilka efektów postarzanej podłogi, np. nawiązującą do stylu antycznego i XVII-wiecznego.
Nowa stara podłoga
Efekt postarzenia drewna możemy też uzyskać samodzielnie – i nie trzeba wcale czekać latami, aż na ułożonym parkiecie pojawią się naturalne przebarwienia. Pracę zaczynamy od cyklinowania, w ten sposób usuwamy warstwę lakieru, aby móc później zaaplikować odpowiedni środek, który zmieni kolor podłogi. Dodatkowo możemy pokusić się o zrobienie niewielkich mechanicznych uszkodzeń. W tym celu podłogę szlifujemy, heblujemy i obstukujemy – zachowajmy jednak umiar, aby efekt wyglądał na naturalny.
Olejowanie – łatwo i skutecznie
Jest to prosty i ekologiczny sposób postarzania, jednak wymaga powtarzania procesu mniej więcej co dwa lata. Za pomocą oleju uzyskamy naturalny efekt, podkreślający usłojenie i fakturę drewna, z delikatnym połyskiem. Taka powierzchnia nie jest śliska, nie elektryzuje się i nie zbiera kurzu. Powłoka sprawia, że brud, woda i tłuszcze właściwie nie przedostają się do drewna, co ułatwia utrzymanie czystości –wystarczy taką powierzchnię odkurzać i myć lekko namoczoną szmatką lub mopem.
Olejowanie sprawdza się na często używanych parkietach, bardziej wystawionych na ścieranie, ponieważ łatwo usuwa się rysy i niewielkie uszkodzenia. Do tego aplikacja jest prosta – na czystej powierzchni wystarczy równomiernie rozprowadzić olej pędzlem.
Uwaga! Jeśli zależy nam na zabarwieniu drewna to wystarczy zastosować kolorowy olej lub wzbogacić bezbarwny olej o wybrany przez nas pigment.
Woskowanie – naturalny połysk
Za pomocą wosków możemy przyciemnić lub rozjaśnić drewno, a także nadawać mu delikatne barwy, np. białą, szarą lub brązową. Do wyboru mamy wosk naturalny (pszczeli) bądź syntetyczny – mogą być aplikowane w formie kremu, pasty lub płynu. Nakładamy go szmatką wełnianą lub specjalnym tamponem bądź pakułą, zgodnie z kierunkiem usłojenia.
Wosk bardzo dokładnie pokrywa wszelkie szczeliny i ubytki, dzięki czemu zabezpiecza podłogę przed niekorzystnym działaniem wody, ale w kontakcie z nią mogą pojawiać się jasne przebarwienia. Zawoskowana powierzchnia ładnie połyskuje, ale jest też niebezpieczna, bo śliska. Pielęgnacja ogranicza się do odkurzania i zamiatania podłogi, a także polerowania miękką szmatką.
Uwaga! Najlepszy efekt uzyskamy łącząc właściwości oleju i wosku, dlatego warto rozważyć połączenie tych dwóch preparatów – najpierw przeprowadzamy olejowanie, potem woskowanie.
Ługowanie – rozjaśniamy parkiet
Ługowanie najlepszy efekt daje na jasnym drewnie. Cały proces jest prosty, wystarczy zakupić odpowiedni preparat, który rozprowadzamy na powierzchni np. pędzlem wzdłuż usłojenia. W czasie aplikacji należy uważać, aby nie rozlał się po całej podłodze, ponieważ ma on dość rzadką konsystencję i może zaschnąć zanim zdążymy go nanieść. Żeby wydłużyć trwałość powłoki dobrze jest ją – po wyschnięciu – pokryć olejem z dodatkiem białego pigmentu. Taki parkiet ma wtedy właściwości zbliżone do olejowanej podłogi, taka sama jest też jego eksploatacja (odkurzamy i w razie potrzeby przemywamy wilgotnym mopem).
Data publikacji: 04.08.2014