Podłączenie dzwonka krok po kroku. Zobacz jak to zrobić
Dzwonek do drzwi to małe, ale niezwykle przydatne urządzenie, które ułatwia życie. Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni model i jak go samodzielnie zamontować, aby nigdy nie przegapić gościa. Poznaj rodzaje dzwonków, ich funkcje oraz praktyczne porady dotyczące instalacji i użytkowania.
Spis treści:
- Dzwonek do drzwi - małe, przydatne urządzenie
- Rodzaje dzwonków do drzwi
- Jak wybrać dzwonek?
- Podłączenie dzwonka - o czym pamiętać przy montażu?
- Jak zamontować dzwonek? Instrukcja krok po kroku
- Usłysz, że ktoś czeka pod drzwiami
Dzwonek do drzwi - małe, przydatne urządzenie
Większość dzwonków to niewielkie elektryczne urządzenia, które montuje się przy drzwiach wejściowych lub furtce. Nie zajmują dużo miejsca i nie odznaczają się mocno na elewacji. Ich rola jest w zasadzie nieoceniona - najskuteczniej powiadamiają o przybyciu gości, kuriera lub dostawcy jedzenia. W dużym domu trudno usłyszeć delikatne pukanie do drzwi. W małym mieszkaniu też nie zawsze jest to tak oczywiste. Na niewielkim metrażu nie brakuje zagłuszaczy. Wystarczy, że pies zacznie głośniej szczekać, włączysz ekspres do kawy lub robota kuchennego, a pukanie do drzwi ujdzie Twojej uwadze.
Decyzja o montażu dzwonka podjęta? Świetnie! Teraz pozostaje tylko wybrać odpowiednie urządzenie i przymocować je w konkretnym miejscu. To łatwe zadanie, z którym poradzisz sobie samodzielnie. Wystarczy Ci podstawowa wiedza teoretyczna. Skorzystaj z podpowiedzi, jak podłączyć dzwonek do drzwi i wykonaj to zadanie bez problemów czy konieczności umawiania się z fachowcem. Całą niezbędną wiedzę znajdziesz w tym artykule.
Rodzaje dzwonków do drzwi
Sposób na podłączenie dzwonka zależy od rodzaju urządzenia, które wybierzesz. Najogólniejszy podział wyróżnia sprzęty bezprzewodowe i przewodowe. Czym się różnią te dzwonki?
Pierwszy model nie wymaga stałego zasilania. Sprzęt działa korzystając z mocy baterii lub akumulatora. Możesz go więc zamontować w dowolnym miejscu. Dźwięk słychać dzięki temu, że nadajnik i odbiornik łączą fale radiowe. Zasięg poszczególnych urządzeń ma różny zakres. Montaż dzwonka bezprzewodowego jest banalnie prosty. Prawdopodobną przyczyną awarii urządzenia będzie wyładowanie baterii.
Alternatywą dla tego typu urządzeń są modele przewodowe, które do pracy wymagają okablowania. Przewody muszą zasilać dzwonek i łączyć wszystkie jego elementy. Urządzenie działa na prąd o różnym napięciu. Taki sprzęt jest tańszy, ale trudniej go wymienić. Montaż dzwonka przewodowego nie jest aż tak prosty, jak urządzenia bezprzewodowego, jednak nie jest to też zadanie nieosiągalne dla początkującego majsterkowicza. Cena takiego urządzenia jest niższa niż modeli bezprzewodowych.
Jak wybrać dzwonek?
Sposób działania urządzenia i metoda na podłączenie dzwonka do drzwi nie powinny być jedynymi kryteriami podczas wyboru dobrego sprzętu. Jest jeszcze kilka parametrów, na które musisz zwrócić uwagę, przed zakupem.
Wygląd dzwonka i jego wymiary są ważne (odgrywają dużą rolę estetyczną), jednak jedną z najistotniejszych cech urządzeń oznajmujących przybycie gości jest ich dźwięk. Do wyboru masz sprzęty wydające klasyczny odgłos, brzmiące jak gong lub wygrywające jedną z wielu zaprogramowanych melodii. Potraktuj dzwonek jako wieloletnią inwestycję i wybierz taki dźwięk, który nie będzie dla Ciebie uciążliwy. Niektóre modele mają możliwość wgrania własnych utworów.
Zwróć uwagę nie tylko na dźwięk dzwonka, ale też głośność jego melodii i ewentualną możliwość ściszenia jej. Z ostatniej opcji przyda Ci się skorzystać, jeśli odsypiasz nocną zmianę, przyjęcie do białego rana lub masz w domu niemowlaka, śpiącego w ciągu dnia.
Urządzenie bezprzewodowe możesz zamontować także w domowych pomieszczeniach, jednak większość dzwonków instaluje się poza murami - na elewacji lub bramie. Przed zakupem zwróć uwagę, aby wybrany sprzęt był odporny na wpływ warunków atmosferycznych. Uszkodzić go może zarówno deszcz czy wilgoć, jak i mróz. Istotny jest więc parametr IP. Planujesz umieścić dzwonek w nietypowym miejscu? W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie urządzenie bezprzewodowe. Koniecznie sprawdź, czy jego zasięg wystarczy, aby poinformować Cię o przybyciu gości.
Warte rozważenia są także modele wzbogacone o więcej funkcji, niż tylko sygnał dźwiękowy. Dla osób niedosłyszących dobrym wyborem będą dzwonki wzbogacone o wibracje lub sygnały świetlne, uruchamiane równocześnie z naciśnięciem przycisku po drugiej stronie drzwi. Bardzo rozbudowane sprzęty wyposażone są dodatkowo w kamerę, która pozwala zobaczyć gościa i łatwiej zweryfikować jego tożsamość. Przydają się gdy nie masz wizjera w drzwiach lub okien skierowanych w stronę furtki.
Podłączenie dzwonka - o czym pamiętać przy montażu?
Instalacja urządzenia bezprzewodowego jest naprawdę łatwa. Dlatego w poradniku tym znajdziesz odpowiedź na pytanie, jak podłączyć dzwonek przewodowy. Zadanie wymaga to większego nakładu pracy. Nie jest jednak bardzo skomplikowane. Nim rozpoczniesz montaż pamiętaj przede wszystkim o własnym bezpieczeństwie.
Każda praca z prądem wiąże się z ryzykiem porażenia nim. Dlatego na samym początku montażu odłącz instalację dzwonkową od zasilania. Przy pomocy specjalnego miernika upewnij się, że zadanie to zostało wykonane poprawnie. Prąd włącz ponownie dopiero po zakończeniu pracy - aby mieć pewność, że dzwonek działa i możesz z niego korzystać.
Przewód, który wybierzesz do instalacji nie może być przypadkowy. Powinien mieć przekrój nie mniejszy niż 0,5 mm i nie większy niż 2,5 mm. Zabezpiecz też go przed ewentualnym zwarciem lub przeciążeniem.
Jak zamontować dzwonek? Instrukcja krok po kroku
Nie musisz mieć dużego doświadczenia w majsterkowaniu, aby zamontować dzwonek w swoim domu. Do pracy nie potrzebujesz specjalnego sprzętu. Wystarczą podstawowe narzędzia. Jak podłączyć dzwonek przewodowy?
Krok 1
Weź płaski śrubokręt, podważ delikatnie pokrywę dzwonka i zdejmij ją.
Krok 2
Sprawdź układ otworów montażowych, zaznacz je na ścianie, a następnie wywierć dwie dziurki.
Krok 3
Przez otwór w podstawie dzwonka przełóż przewody. Obudowę przykręć do muru. Przymocuj ją wkrętami z kołkami rozporowymi. Pamiętaj, aby dobrze ustawić dzwonek. W przeciwnym razie jego uruchomienie może być utrudnione lub wręcz niemożliwe.
Krok 4
Ściągnij niewielki fragment izolacji z końcówek kabli, które będą zasilały dzwonek do drzwi przewodowy. Jak podłączyć urządzenie z okablowaniem? Wsuń końcówki bez izolacji do otworów zaciskowych. Następnie zwolnij dźwignie. Aby mieć pewność, że przewody są dobrze podłączone do dzwonka, delikatnie je pociągnij. Jeśli się ruszają lub wychodzą, ponów ten etap.
Krok 5
Nałóż pokrywę na urządzenie i włącz dopływ prądu. Sprawdź czy dzwonek dzwoni.
Usłysz, że ktoś czeka pod drzwiami
Dzwonek do drzwi jest małym, ale bardzo przydatnym akcesorium. Zamontuj go niezależnie od tego, czy mieszkasz w wolnostojącym domu, czy w mieszkaniu w bloku. Dzięki niemu na pewno usłyszysz, że przed drzwiami stoją goście. Do wyboru masz dzwonki bezprzewodowe, które z łatwością przytwierdzisz w dowolnym miejscu oraz modele przewodowe, zasilane prądem. Chociaż montaż tych drugich wymaga większego nakładu pracy, wystarczą podstawowe narzędzia, aby w zaledwie 5 krokach samodzielnie podłączyć urządzenie. Różnorodne i dobrej jakości dzwonki znajdziesz w ofercie Castoramy.
Data aktualizacji: 17.07.2024