Przejdź do głównej treści

Płyta mdf co to za material i do czego się go wykorzystuje?

Zastanawiasz się, czym jest płyta MDF, którą tak często spotykasz w danych technicznych mebli? MDF to trwały i wszechstronny materiał drewnopochodny, idealny do produkcji mebli oraz prac wykończeniowych. Dowiedz się, dlaczego warto go wybrać, jakie są jego zalety i wady, a także jak może być wykończony, aby dopasować się do Twojego wnętrza.

Płyta mdf

Spis treści:

Zagadkowy skrót MDF

Kształty, kolor, styl, rodzaj materiału użytego do produkcji - te cechy są kluczowe podczas wyboru mebli. Wiesz czego spodziewać się po drewnie, metalu czy tworzywie sztucznym, ale co to jest MDF? Skrót ten pojawia się w danych technicznych wielu elementów wyposażenia. Jeśli pierwszy raz się z nim spotykasz, rzeczywiście może brzmieć tajemniczo.

Płytę MDF wykorzystuje się przede wszystkim do produkcji mebli, w stolarce budowlanej i do elementów wykończeniowych. Tworzy się z niej zabudowę kuchenną, stoły, biurka, szafy, komody... - lista wymienionych tu produktów mogłaby być spokojnie, o wiele dłuższa. Z pewnością masz w domu meble wykonane z płyty MDF, gdyż jest to naprawdę popularny materiał. Ale czy też solidny i warty zakupu? W tym poradniku poznasz dokładnie czym jest mdf - co to za tworzywo, czy jest trwałe, dlaczego warto go używać oraz jak może być wykończone.

Płyta MDF - co to jest?

Trzyliterowa nazwa jest skrótem angielskiego wyrazu. O wiele łatwiej i szybciej wymówić MDF niż Medium Density Fibreboard. Co oznaczają te słowa? Są po prostu informacją o materiale. MDF jest płytą pilśniową, wykonaną z włókien drzewnych, o średniej gęstości. Do jej kilkuetapowej produkcji wykorzystuje się zmielone kawałki drewna oraz związki organiczne. MDF uznawany jest za trwały i wytrzymały materiał drewnopodobny, idealny do obróbki.

W sklepach znajdziesz kilka odmian płyt MDF. Co to jest LDF i HDF? Pierwsze z wymienionych płyt mają mniejszą gęstość w porównaniu do MDF. Rzadziej wykorzystuje się je do produkcji mebli. Raczej są używane do tworzenia paneli ściennych, stosowanych w suchych pomieszczeniach. HDF to z kolei płyta o gęstości większej niż MDF. Jest bardzo odporna na wgniecenia czy odkształcenia i uszkodzenia. Podobnie jak MDF ma zastosowanie w meblarstwie. Wykorzystuje się ją również do produkcji paneli podłogowych.

MDF w praktyce - zalety i wady

Drewno jest solidne i trwałe, ale kosztuje całkiem sporo. MDF oferuje o wiele korzystniejszy stosunek jakości do ceny. Jakie jeszcze ma zalety? Przede wszystkim jest materiałem bardzo trwałym. Płyty MDF uchodzą za solidne, odporne na uszkodzenia i wieloletnią eksploatację. Zdecydowanie to materiał, który długo Ci posłuży. Płyta nie chłonie tłuszczów i trudno uszkodzić ją środkami chemicznymi. Meble wykonane z MDF wyczyścisz bez większego problemu i konieczności stosowania specjalistycznych preparatów. 

Łatwa obróbka to kolejna zaleta, którą wyróżnia się płyta MDF. Co to oznacza? Materiał możesz dowolnie modyfikować - frezować, przycinać i docinać. Z płyty MDF wytniesz dowolny kształt, który Cię interesuje. Możesz ją też zginać, skręcać ze sobą i swobodnie w niej wiercić. Płyta MDF dostępna jest w wielu wariantach. Do wyboru masz materiał matowy, półmatowy czy błyszczący. Płyty są też oferowane w wielu kolorach i mają różnorodne wykończenie. Atrakcyjny wygląd to również atut tego materiału. Niektóre powierzchnie trudno odróżnić od naturalnego drewna czy marmuru.

Jeśli wątpiłeś w trwałość MDF-u, już wiesz, że nie musisz. Nie jest to jednak materiał idealny i posiada również kilka wad, które warto mieć na uwadze, rozważając zakup płyt lub mebli. Chociaż MDF co do zasady jest produktem trwałym i odpornym, nie nadaje się do zastosowania w wilgotnych miejscach - woda deformuje go. Jeśli powierzchnia nie będzie odpowiednio zabezpieczona, napęcznieje i odkształci się. Czyszcząc płytę MDF uważaj, aby jej nie zarysować - uszkodzeń nie da się zatuszować. Materiał może się też uszkodzić (zmatowieć lub odbarwić), będąc stale narażonym na działanie pary wodnej.

Do czego wykorzystać płytę MDF?

Gdzie zastosowanie znajduje płyta MDF?

Materiał ten wymienia się wśród najpopularniejszych, a także wśród najważniejszych w branży meblarskiej. To z niego powstaje niemal każdy rodzaj mebli. Jest trwały, łatwy w obróbce i nie strzępi się, stąd stolarze tak bardzo lubią pracę z MDF. Wykonują z niego stojące szafki, wiszące półki, ławy, ramy łóżek czy szafy oraz elementy ozdobne mebli. Płyta MDF zastosowanie znajduje też podczas konstrukcji zabudowy kuchennej. Powstają z niej przede wszystkim fronty. Materiał ten można również wykorzystać w roli blatu.

MDF użyj podczas prac wykończeniowych. Sprawdza się on jako panel ścienny, kaseton, drzwi wewnętrzne czy listwy ozdobne. Płyta MDF jest elastyczna, dzięki czemu może być wykorzystywana do tworzenia zakrzywionych powierzchni.

Warto wiedzieć, że płyty mają różną grubość (cienkie, średniej grubości i grube). Parametr ten ma wpływ na ich przeznaczenie. Płyta MDF nie uchodzi za materiał łatwopalny. Część produktów jest specjalnie modyfikowana, aby podniosła się ich trwałość na przykład na wilgoć. Takie tworzywo bez obaw można wykorzystać w łazience. Wytrzymałość materiału w dużej mierze zależy też od wykończenia, którym pokryta została płyta MDF. Co to jest? Czym ten drewnopodobny materiał może być pokryty?

Sposoby wykończenia płyty MDF

Wykończenie wpływa na jakość płyty oraz na jej wygląd. Dzięki niemu jest tak atrakcyjna i różnorodna. Płyta MDF może być pokryta okleiną lub pomalowana farbą. Przekonaj się czym jeszcze.

Jednym z najpopularniejszych sposobów wykończenia płyty MDF jest laminacja. Taka powierzchnia jest odporna na zabrudzenia, wilgoć oraz wysokie temperatury. Skuteczną ochronę przed wilgocią zapewnia też foliowanie płyt. Odpowiednio rozgrzany materiał nakłada się na MDF pod ciśnieniem. Foliowana płyta ma różne kolory i desenie, ale nie jest odporna na działanie wysokiej temperatury. Unikaj umieszczania jej np. w okolicy piekarnika.

Fornir to cienka warstwa naturalnego drewna. I nią oklejany jest MDF. Takie powierzchnie wyglądają bardzo atrakcyjnie i przypominają te z desek. Fornirowana płyta MDF doskonale sprawdza się na meblach do salonu czy sypialni, ale nie do kuchni. Dlaczego? Jest wrażliwa na działanie wilgoci oraz wysokich temperatur.

MDF może być też wykończony lakierem. To dzięki niemu ma błyszczącą lub matową powierzchnię. Co ważne, jeśli wybierzesz kolorowy produkt, zabarwisz płytę. Lakier chroni MDF przed brudem czy tłuszczem i jest odporny na wysokie temperatury. Minus? Na lakierowanej płycie uwydatniają się odciski palców czy krople wody.

Z MDF-u powstaje trwała i solidna zabudowa

Płyta MDF jest materiałem drewnopochodnym, powszechnie wykorzystywanym podczas prac wykończeniowych. Powstają z niej drzwi, listwy ozdobne, a przede wszystkim meble o dowolnym kształcie i stylu.

MDF wyróżnia się dużą twardością oraz wytrzymałością. Wśród zalet materiału wymienia się też trwałość, łatwość obróbki oraz szeroką gamę wykończeń, które przekładają się na wygląd płyty. MDF może być lakierowany, laminowany, fornirowany oraz foliowany.

Data aktualizacji: 17.08.2024