Przejdź do głównej treści

Płaska dachówka ceramiczna – czym różni się od innych dachówek

Dachówki ceramiczne to jeden z najchętniej wybieranych materiałów wśród pokryć dachowych. W odpowiedzi na panującą modę na nowoczesny minimalizm, producenci tego typu produktów stworzyli dachówkę inną niż tradycyjna, bo zupełnie płaską. Na czym dokładnie polega jej wyjątkowość?

Płaska dachówka ceramiczna

Spis treści:

Płaska dachówka ceramiczna: nowoczesne wykończenie i szybki montaż

Płaska dachówka ceramiczna to nowoczesna propozycja na wykończenie klasycznego dachu pokrytego dachówkami. Nowoczesna jest w niej głównie forma – poszczególne elementy są idealnie płaskie, a do tego występują w modnych, ciemnych kolorach, z czarnym włącznie. Powstają one z naturalnych surowców, więc podobnie jak w przypadku tradycyjnych dachówek ceramicznych, możliwe są na nich widoczne różnice w wybarwieniu – dotyczy to szczególnie elementów czerwonych.

Co więcej, dachówki tego rodzaju są większe od tradycyjnych – osiągają długość nawet ponad 48 cm i szerokość ponad 29 cm. Na pokrycie nimi 1 m2 powierzchni dachu wystarcza już około 10 sztuk. Rozmiary dachówek płaskich wpływają tym samym na przyspieszenie prac dekarskich. Do tego typu produktów z łatwością dobierzemy pełną gamę dodatków jak np. dachówki połówkowe, krawędziowe, gąsiory, trójniki itp. Pozwala to na prawidłowe wykonanie w pełni funkcjonalnej konstrukcji dachu przy zachowaniu jego walorów estetycznych. Dzięki dostępności wszelkich akcesoriów montaż dachu może być też przeprowadzony na dwa sposoby: tradycyjnie oraz na mijankę, czyli z przesunięciem elementów o połowę w każdym kolejnym rzędzie. Należy jednak pamiętać, że jak w każdym innym wypadku, układanie połaci dachowej z płaskich elementów wymaga przestrzegania zasad sztuki dekarskiej.

Zobacz też: Rodzaje dachówek - przegląd dostępnych dachówek

Płaska dachówka ceramiczna

System zamków w płaskich dachówkach ceramicznych

Usprawnienie procesu układania dachu wynika również z zastosowanego systemu montażu dachówek płaskich. Zostały one bowiem wyposażone w system zamków – pojedynczych lub podwójnych (czołowych i bocznych). Taki mechanizm niesie za sobą dalsze korzyści. Dzięki zamkom skonstruowany z dachówek płaskich dach jest wyjątkowo szczelny i trwały. Co więcej, podobnie jak tradycyjne dachówki ceramiczne, jest on w pełni odporny na działanie czynników zewnętrznych, takich jak opady atmosferyczne oraz skrajne temperatury. Płaskie dachówki są więc mrozoodporne oraz paroprzepuszczalne, a przy tym całkowicie niepalne.

Fakt, że dachówki tego typu mają idealnie płaską powierzchnię, sprawia, że mogą one stanowić także godne uwagi rozwiązanie dla elewacji budynków. Dachy z płaskich dachówek sprawdzi się więc zwłaszcza w budownictwie nowoczesnym, gdzie liczy się prostota, minimalizm, a także nowoczesna kolorystyka. Znajdą zastosowanie w prywatnych domach jednorodzinnych, ale także w budynkach użyteczności publicznej, a nawet w poddawanych modernizacji budynkach zabytkowych.

Data aktualizacji: 02.08.2024