Przejdź do głównej treści

Pistolet do kleju na gorąco – gdzie go zastosować?

W domu bardzo często wiele przedmiotów wymaga naprawy, drobnego podklejenia elementów czy zespolenia oderwanych części, tak by wyglądały estetycznie. Aby klejenie było wygodne, a przede wszystkich przyniosło oczekiwane rezultaty, skorzystajmy z pistoletu do kleju na gorąco. Gdzie go zastosować?

klej na gorącoklej na gorącoklej na gorącoklej na gorąco

Jak to działa?

Pistolet do kleju na gorąco to elektronarzędzie, które bardzo często znajdziemy w warsztacie majsterkowicza. Urządzenie jest łatwe w obsłudze, dlatego mogą z niego korzystać zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Elektronarzędzia użyjemy do zespolenia elementów za pomocą gorącego kleju. Przed rozpoczęciem pracy musimy nagrzać pistolet do odpowiedniej temperatury. Jest on wyposażony w grzałkę, która wytwarza temperaturę 200 stopni Celsjusza. Po załadowaniu do pistoletu odpowiedniego sztyftu z klejem wysoka temperatura zamienia klej w gorące spoiwo. Aby skleić ze sobą dwa elementy, naciskamy spust urządzenia, tak by z dyszy wypłynęła warstwa gorącego kleju.

O czym warto pamiętać?

Pistolet do kleju jest bardzo poręczny, a dzięki niedużym wymiarom pozwala na pracę, która nie obciąża dłoni. Najwygodniejsze są pistolety akumulatorowe, które przed przystąpieniem do pracy naładujemy. Na rynku znajdują się również urządzenia zasilane z sieci. Decydując się na taki model, wybierzmy ten o jak najdłuższym kablu, co znacznie ułatwi nam pracę. Urządzenie jest wyposażone

pistolet do klejenia na gorąco castoramapistolet do klejenia na gorąco castoramapistolet do klejenia na gorąco castoramapistolet do klejenia na gorąco castorama

również w podporę, która pozwala wygodnie je odstawić. Natomiast kupując klej w sztyfcie do pistoletu, pamiętajmy o doborze odpowiedniego rozmiaru, tak by pasował on do średnicy otworu pistoletu. Ważne jest również, aby klej był dopasowany do rodzaju klejonej powierzchni. Możemy wybrać kleje szybko- lub wolnoschnące, niskotemperaturowe lub te o dużej przyczepności.

Zalety

Urządzenie wykorzystamy do sklejenia wielu materiałów – kartonu, papieru, plastiku, elementów drewnianych czy metalowych po wcześniejszym nagrzaniu metalu. Dzięki funkcjonalnej dyszy skleimy elementy, które znajdują się w trudno dostępnych miejscach. Produkt umożliwi również precyzyjne sklejenie drobnych części bez zabrudzenia rąk, jak w przypadku tradycyjnych klejów. Klej trwale wiąże, a łączone elementy są gotowe do użytku po wyschnięciu spoiwa.

Gdzie stosować?

Elektronarzędzie ma szeroki wachlarz zastosowań. Użyjemy go do drobnych napraw w domu, np. do łączenia obić tapicerskich, klejenia mebli czy dziecięcych zabawek. Wykorzystamy go również do fugowania, uszczelniania oraz klejenia kartonów i opakowań, które mają zostać przetransportowane. Pistolet do kleju posłuży również w czynnościach modelarskich, do przyklejania płytek ceramicznych lub montażu kolumn głośnikowych. Wykonamy nim ozdoby, połączymy elementów biżuterii czy świątecznych figurek ze słomy.

Data publikacji: 20.07.2015