Przejdź do głównej treści

Parametry styropianu. Co uwzględnić przy wyborze?

Ze styropianu można uzyskać bardzo wiele. Tworzy się z niego jednorazowe talerzyki, tacki, kubki czy opakowania. Może być również używany do termoizolacji budynków. W zależności od zastosowania parametry styropianu są inne. W związku z tym warto wiedzieć, jak ten materiał powstaje, jakie są rodzaje, właściwości oraz zastosowanie.

styropian

Spis treści:

Styropian, czyli tak właściwie polistyren ekspandowany, to jeden z popularniejszych produktów w budownictwie. Bez niego ciężko sobie wyobrazić ocieplanie domu czy mieszkania. W jaki sposób powstaje? Jakie możemy wyróżnić rodzaje? Gdzie może być stosowany? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Jak powstaje styropian?

Produktem wyjściowym jest ropa naftowa. Po jej przetworzeniu powstaje styren. Gdy wymiesza się go z wodą i porotwórczym gazem, w nomenklaturze fabrycznej staje się polistyrenem. Ma on strukturę twardego granulatu.

Ten z kolei trafia do producentów styropianu. Zmiękczone granulki ekspandują, czyli zwiększają swoją objętość. W ten sposób powstaje porowata pianka. Po spienianiu materiał jest chłodzony. Powietrze z przewiewnych silosów sprawia, że granulki stają się stabilne.

Następnie cząsteczkami napełnia się metalowe formy, które następnie poddawane są działaniu pary wodnej i wysokiej temperatury. Styropian staje się plastyczny. Po zakończeniu całego procesu, bloki materiału można ciąć na płyty. Styropian to przede wszystkim powietrze - stanowi ono 98% jego składu. To sprawia, że produkt końcowy ma właściwości izolacyjne.

styropian

Parametry styropianu

Zanim wybierzesz odpowiedni produkt, powinieneś się zastanowić, jaki ma być styropian. Parametry poszczególnych materiałów różnią się od siebie. Styropian ma za zadanie termoizolować budynek, dlatego przede wszystkim powinieneś wziąć pod uwagę współczynnik przewodzenia ciepła. Każdy producent umieszcza informacje na ten temat na etykiecie produktu.

Współczynnik przewodzenia ciepła

Współczynnik przewodzenia ciepła określa lambda (λ). Im niższa wartość, tym cieplejszy styropian. Do termoizolacji budynków nie warto stosować produktów o współczynniku wyższym niż 0,040 W/mK, ponieważ są to materiały słabej jakości. Ich wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne również nie jest wysoka. Dobrym pomysłem jest ocieplenie domu styropianem szarym, który jest produkowany z dodatkiem grafitu. Nawet jeśli zastosujesz cieńsze warstwy, ciepło nie będzie uciekało z budynku.

Grubość styropianu

Styropiany różnią się od siebie również grubością. Odpowiednią wartość należy dobrać do materiału konstrukcji budynku. Grubość styropianu będzie się różnić w zależności od tego, czy będzie znajdował się na ścianie zewnętrznej budynku, czy na dachu lub w piwnicy. Coraz częściej stosowane są produkty, których grubość wynosi powyżej 12 cm. Jaka grubość styropianu na ocieplenie domu będzie optymalna? W tym przypadku warto zastosować materiał, którego grubość wynosi od 12 do 15 cm, dlatego świetnym rozwiązaniem będzie zastosowanie styropianu fasadowego Yetico Gamma 150 mm 0,3 m3.

Wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie

Kolejne parametry to wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie. Pierwszy z nich określony jest pod skrótem CS. Liczba w nawiasie obok symbolu mówi, jak mocno trzeba ścisnąć płytę, by zgnieść ją o 10%. Jest to bardzo ważny parametr szczególnie przy wykończeniu podłogi. Dobrze jest wtedy wybrać produkt, którego CS wynosi minimum 80. Takimi parametrami charakteryzuje się m.in. styropian Yetico Alfa Premium 100 mm 3m2.

Wytrzymałość na rozciąganie (skrót TR) ma szczególne znaczenie przy ociepleniu ścian metodą lekko mokrą. Jest to najpopularniejsza technika w Polsce. Dla styropianu fasadowego wartość ta nie może być mniejsza niż 80.

Odporność na ogień

Styropian powinien być również odporny na ogień. Produkt dopuszczony do budownictwa musi być oznaczony symbolem FS. Jeśli na etykiecie widnieje ten skrót, możesz mieć pewność, że dany styropian jest samogasnący. Będzie się topił i odkształcał, ale się nie zapali. Zastosowanie produktu z oznaczeniem FS, zwiększa bezpieczeństwo.

Nasiąkliwość

Styropian nie wchłania również wilgoci. W związku z tym nie ulega odkształceniu i nie gnije. Jeśli szukasz produktu, który wykazuje najmniejszą nasiąkliwość, wybierz styropian niebieski. Jest on stosowany w dużej mierze do izolacji fundamentów i płaskich dachów.

Oprócz termoizolacji styropian ma również wygłuszać dźwięki. Dobrej jakości produkt jest w stanie wyciszyć podłogę o 32 dB.

Rodzaje styropianów

Rodzaje styropianu można sklasyfikować w zależności od jego koloru, właściwości, formy czy możliwości zastosowania. My przedstawimy ci trzy najpopularniejsze:

  • styropian fasadowy - to najbardziej uniwersalne białe płyty. Zazwyczaj są stosowane do ocieplania ścian zewnętrznych, dużych i prostych powierzchni. Współczynnik ciepła mieści się w przedziale λ ≤ 0,044 – λ ≤ 0,030.

  • styropian pasywny - ten rodzaj styropianu cechuje się lepszymi parametrami izolacyjnymi. Łatwo je rozpoznać w sklepie, ponieważ mają ciemnoszary kolor. W trakcie produkcji dodawany jest do nich grafit, dzięki czemu zatrzymuje więcej ciepła. Współczynnik przewodzenia ciepła w przypadku styropianów pasywnych mieści się w przedziale λ ≤ 0,033 – λ ≤ 0,030. Styropian Passive Yetico 150 mm 0,3 m3 ma współczynnik przewodzenia ciepła λ 0,033 W/mK.

  • styropian podkładowy - wykazuje on lepszą wytrzymałość na obciążenia, dlatego w szczególności jest wykorzystywany do izolacji podłoża: podłóg na gruncie, stropów czy balkonów lub tarasów.

styropian

Oznaczenia styropianów

Styropian to najpopularniejszy produkt do ocieplania budynków. Jak można zauważyć, producenci tworzą jego różne rodzaje. Każdy produkt ma również inne parametry. Wszystkie są opisane na etykiecie danego styropianu. Jak odczytywać symbole na opakowaniach styropianu? Oto lista najważniejszych skrótów:

  • EPS – polistyren ekspandowany

  • XPS – polistyren ekstrudowany

  • EN – europejska norma

  • PL – polska norma

  • T – tolerancja grubości

  • L – tolerancja długości

  • W – tolerancja szerokości

  • Sb – tolerancja prostokątności

  • P – tolerancja płaskości

  • BS – poziom wytrzymałości na zginanie

  • TR – poziom wytrzymałości na rozciąganie

  • SD – poziom sztywności dynamicznej

  • CP – poziom ściśliwości

  • WL(T) – poziom nasiąkliwości wodą przy długotrwałym zanurzeniu

  • λD – współczynnik przewodzenia ciepła

Zastosowanie styropianu

Istnieje wiele rodzajów styropianu, dlatego też ma on wiele zastosowań. Pierwsze, które przychodzi do głowy to ocieplenie zewnętrzne domu. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie. Przy bogatej ofercie odmian i grubości styropianu, można nim ocieplać nawet miejsca narażone na wilgoć i wodę.

Oprócz ścian, można nim izolować i ocieplać podłogi czy płaskie dachy. Wówczas należy zwrócić uwagę na wytrzymałość na ściskanie. Obecnie można znaleźć na rynku produkty, których CS wynosi ponad 100, dzięki czemu świetnie się sprawdzą przy izolacji garażu, w którym będzie stał samochód ciężarowy. Styropian to także świetne rozwiązanie w przypadku izolacji parkingów czy podjazdów.

Styropian - niezawodny izolator

Izolacja termiczna budynku jest bardzo ważna. Styropian to produkt niepozorny, jednak bez niego życie byłoby o wiele trudniejsze. Jest bardzo lekki, a potrafi świetnie utrzymywać ciepło w pomieszczeniach. Raczej trudno byłoby wyobrazić sobie dzisiejsze budownictwo bez styropianu.

Data aktualizacji: 19.08.2024