Panele ażurowe – zastosowanie
Ażurowe panele stanowią na polskim rynku nowość. Sytuacja ta prawdopodobnie niebawem ulegnie zmianie, bowiem zalety płynące z ich wykorzystania, a także liczne możliwości zastosowania, czynią z nich wielofunkcyjny produkt godny uwagi.
Podstawowe informacje o panelach ażurowych
Panele tego typu, podobne jak inne wyroby dekoracyjne, wykonywane są z różnorodnych materiałów. Na rynku znajdziemy te wyprodukowane ze sklejki, drewna bądź płyt MDF, a także z innych tworzyw, które można poddać frezowaniu. Dostępne są dwóch wersjach: jednostronnej, tzw. ościennej, oraz dwustronnej, czyli wolnostojącej. Podobnie, jeśli chodzi o ich wykończenie. Możemy zaopatrzyć się w panele o surowej powierzchni, przeznaczone do własnoręcznego pomalowania, ale także w projekty gotowe do użytku – oklejone wybraną przez nas folią (np. jednobarwną, drewnopochodną czy o oryginalnym, fantazyjnym wzorze). Równie dużą zaletą jest bogactwo przygotowanych przez producentów wzorów paneli. Wycięte w nich kształty nawiązują do form geometrycznych, do motywów roślinnych, a inne odznaczają się oryginalnością i abstrakcyjnością. Panele tego typu nie tylko same w sobie prezentują się elegancko i artystycznie, ale przepuszczając promienie słoneczne przez wycięte w nich otwory, dodatkowo potęgują wrażenia estetyczne.
Zastosowanie paneli ażurowych
Połączenie dostępnych na rynków wzorów paneli z licznymi możliwościami ich wykończenia sprawia, że elementy te, wykorzystane w różnych celach, będą doskonale się prezentować.
Przede wszystkim ażury obustronne sprawdzają się idealnie w roli parawanów i delikatnych przepierzeń. Za ich pomocą wydzielić możemy miejsce do przebierania się, ale także w łatwy sposób wydzielimy w mieszkaniu poszczególne strefy. Za podobnym parawanem możemy urządzić niewielką sypialnię albo kącik do pracy. Posłuży także jako elegancka i lekka ścianka działowa, oddzielająca symbolicznie np. kuchnię i jadalnię od salonu. Z paneli możemy ustawić też bardziej stabilną, nieruchoma ściankę, jeśli chcemy wyraźniejszego podziału przestrzeni mieszkalnej. Dzięki ażurowej formie przepierzenie nabiera filigranowego charakteru, który dobrze współgrał będzie z mieszkaniami o niewielkim metrażu.
Panele ażurowe posłużą również w roli elementów maskujących, którymi zabudujemy np. nieestetyczne grzejniki czy kaloryfery, a także elementy systemu wentylacyjnego i klimatyzacyjnego. Ażurowy wzór i tu przychodzi z pomocą, gdyż tak wykonana obudowa nie będzie zakłócała wymiany powietrza.
Kolejnym miejscem, gdzie ażurowe panele znajdują zastosowanie, są wypełnienia drzwi – czy to tradycyjnych, czy przesuwnych. Okładziny tego typu nadają zupełnie innego charakteru nawet
klasycznym elementom stolarki drzwiowej, ale równie dobrze mogą same stanowić konstrukcję drzwi. Panele te sprawdzą się także jako elementy dekoracyjne ścian, a także jako ekrany kuchenne – możemy zamocować je w przestrzeni pomiędzy blatami kuchennymi a wiszącymi szafkami.
Z paneli ażurowych stworzymy także niepowtarzalny zagłówek łóżka, a także wykorzystamy w budowie sufitu podwieszanego czy ekranów okiennych. Co więcej, użyte w roli frontów meblowych dodadzą trójwymiarowości płaskim przeważnie powierzchniom.
Zastosowanie paneli ażurowych nie kończy się na wymienionych przykładach. Możemy wykorzystać je w roli typowych ozdób, których kształt i umiejscowienie zależy jedynie od naszego pomysłu.
Nie ulega wątpliwości, że panele tego typu mają wiele zalet. W większości przypadków łączą funkcjonalność z atrakcyjnym wyglądem, potęgowanym jeszcze przez efekty świetlne, do których dochodzi dzięki wyżłobionym w płytach otworom. Mogą więc spełniać wiele zadań i być rozwiązaniem aranżacyjnych dylematów.
Data publikacji: 04.12.2014