Otwornice do drewna – wybór i zastosowanie
Otwornice do drewna to narzędzia niezbędne w pracy każdego stolarza. Umożliwiają wykrawanie w drewnianych deskach, płytach drewnopodobnych i innych materiałach otworów o równej średnicy. Jakie otwornice znajdziemy na rynku i w które warto zainwestować, uzupełniając swoją skrzynkę na narzędzia?
Spis treści:
- Rodzaje otwornic do drewna
- Zastosowanie otwornic do drewna
- Materiał na otwornice do drewna
- Na co zwrócić uwagę przy kupnie otwornicy do drewna?
Rodzaje otwornic do drewna
- Otwornice nastawne / wiertło nastawne – taka końcówka robocza pozwala na wycinanie otworów o dowolnej średnicy mieszczącej się w zakresie pracy naszego narzędzia. Wiertło nastawne działa na zasadzie cyrkla. Średnicę musimy ustawić na belce poprzez właściwe rozstawienie ostrzy. Takiej otwornicy używa się zwykle w komplecie z ręczną korbą wiertarską.
- Otwornice pojedyncze / koronki wiertnicze – otwornice to wymienne końcówki robocze wiertarki ręcznej, kolumnowej, elektrycznej, udarowej, młotowiertarki lub innego elektronarzędzia. Nazywane są też koronkami wiertniczymi. Ich zadaniem jest wykrawanie po obwodzie otworów o większej niż wiertło średnicy. Mają kształt cylindra, którego brzegi są zakończone ostrymi zębami skrawającymi.
Zastosowanie otwornic do drewna
Koronki wiertnicze do drewna znajdują zastosowanie podczas produkcji mebli, majsterkowania, robót wykończeniowych – umożliwiają wykrawanie otworów o równej średnicy w płaszczyznach, a także powierzchniach sklepionych. Używa się ich na przykład do wykrawania otworów pod klamki w skrzydłach drzwiowych. Niektóre otwornice są uniwersalne i możemy używać ich też do wykonywania otworów w metalu, płytach kartonowych czy gipsowo-kartonowych. Ich zęby mogą być jednak za miękkie do wykrawania otworów w betonie.
Materiał na otwornice do drewna
Najczęściej w ofercie producentów można spotkać otwornice do drewna z hartowanej stali narzędziowej lub stopu metali, czyli tzw. bimetalu. Od materiału zależy to, czy zwiększone obciążenie nie będzie powodować pękania otwornicy. Koronki z ostrzami z węglika spiekanego ułatwiają cięcie. Najlepiej jeśli końcówki tworzą jeden element, wówczas mogą charakteryzować się zwiększoną wytrzymałością.
Czy wiesz, że? Zwężone wiertło centrujące zmniejszy problem ześlizgiwania się końcówki roboczej, dzięki czemu znakowanie punktakiem będzie zbędne. Zwykle takie wiertło montuje się za pomocą śluby zaciskowej i jest ono dołączone do zestawu z koronkami wiertniczymi. |
Na co zwrócić uwagę przy kupnie otwornicy do drewna?
- Sprawdźmy wykończenie zębów otwornicy – specjalny szlif osiowy lub promieniowy ułatwi wykrawanie otworów. Od jakości wykonania zębów będzie zależał efekt finalny naszych prac, czyli równa powierzchnia ścianek otworów.
- Upewnijmy się, czy producent zapewnia wielokrotne szlifowanie narzędziem.
- Sprawdźmy, do jakiej grubości maksymalnej materiału przeznaczone jest wiertło.
- Upewnijmy się, że końcówka będzie kompatybilna z używanym sprzętem, np. wiertarką udarową.
- Zapoznajmy się z parametrami mocowania (jeśli jest w komplecie), aby pasowało do narzędzia – nie tylko wielkością trzpienia, ale też jego odporności na siły skrętne.
- W większości zestawów narzędzi otwornice są sprzedawane z adapterem z wiertłem centrującym. Jednak gdy kupujemy pojedynczą koronkę, pamiętajmy też o dobraniu do niego uchwytu, ponieważ nie ma go zwykle w komplecie.
Data aktualizacji: 12.08.2024