Oświetlenie zewnętrzne

Światło zewnętrzne oprócz funkcji praktycznych jest ważnym elementem dekoracji domu i ogrodu. Wydobywa urodę architektury, roślin i detali oraz tworzyć pożądaną atmosferę.

oświetlenie ogrodoweoświetlenie ogrodoweoświetlenie ogrodoweoświetlenie ogrodowe

Zadbaj o projekt

Rzeźbienie przestrzeni światłem nie jest jednak łatwe i warto korzystać z pomocy fachowców i programów komputerowych do wizualizacji. Na efekt końcowy składa się bowiem wiele czynników, miedzy innymi: 
- rodzaj zastosowanych opraw, 
-ich odległość od oświetlanego przedmiotu lub płaszczyzny,
- kierunek padania światła, 
- elementy, które mogą przesłaniać strumień światła tworząc cienie, 
- barwa i natężenie światła, 
- skupienie wiązki światła. 
Projekt oświetlenia powinien komponować się z bryłą budynku, nawierzchniami ogrodowymi, małą architekturą i nasadzeniami.

Wybór lamp

Wzornictwo lamp powinno być spójne (wybierajmy lampy z jednej serii) i dostosowane do stylu domu i ogrodu. 
Sposób padania światła. Sprawdźmy, czy światło jest rozproszone i pada dookoła, czy w postaci wiązki, jaki jest kąt padania światła. Zawsze warto włączyć wybraną lampę i zobaczyć jaki daje efekt. 

Sposób montażu

Do wyboru mamy: 
- lampy stojące różnej wysokości. Wysokie wymagają solidnej podstawy betonowej i stabilnego mocowania, niższe wystarczy przymocować do płyty chodnikowej lub kostki betonowej albo wbić w podłoże za pomocą szpikulca (szpikulce nie są jednak zbyt stabilne). Lampy stojące polecane są do oświetlania ścieżek, chodników oraz do dekoracyjnego podświetlania roślin i detali.
-Lampy mocowane do ścian i zadaszeń. Tu do wyboru mamy kinkiety, plafony, półplafony, lampy wiszące.  Najczęściej wybieramy je do oświetlenia wejścia, furtek, tarasów i balkonów.
- Lampy montowane w okapach – wymagają przygotowania odpowiedniego wgłębienia lub otworu. Muszą być przystosowane do materiałów łatwopalnych (trzeba zwracać uwagę na ilość i sposób emisji ciepła).  Mogą służyć do oświetlenia wejścia lub furtki albo do dekoracyjnego oświetlenia domu.
- Lampy montowane w płaszczyznach pionowych (schodach, murkach, ścianach) – wymagają wgłębienia. Pełnią funkcje dekoracyjne i użytkowe (doświetlają stopnie chodów, ścieżki, podjazdy). 
- Lampy montowane w nawierzchniach – polecane do ozdobnego podświetlania elewacji, roślin, małej architektury i drzew. Lampy o mniejszym natężeniu światła służą do akcentowania krawędzi tarasów i schodów. 
- Lampy do oczek wodnych. Mogą być pływające, zanurzane lub montowane w nabrzeżu.

Źródło światła

W lampach zewnętrznych można stosować żarówki tradycyjne (wycofywane ze sprzedaży), halogenowe, diody LED, świetlówki kompaktowe lub metahalogenkowe. Trzeba zwracać uwagę na sposób podłączania źródła światła (gwint E 27 – większy, lub E 14 – mniejszy, bolce GU10 lub inne rozwiązania. Warto też zwracać uwagę na zabarwienie emitowanego przez nie światła:  żarówki zwykłe dają światło żółtawe (ciepłe), świetlówki kompaktowe - chłodne w odbiorze, halogeny - światło zbliżone do naturalnego, diody - światło o barwie żółtej, pomarańczowej, czerwonej, niebieskiej lub zielonej. 

Szczelność

Lampy powinny mieć odpowiedni stopień ochrony oznaczony symbolem IP i dwucyfrową liczbą, która określa szczelność oprawy. Dla lamp niskonapięciowych (12 lub 24 V) zaleca się IP 21, dla zasilanych napięciem 220 V różnie: na ścianach i ścianach pod daszkiem - IP 44, wolno stojących - IP 55, montowanych w nawierzchni - IP 65. 

lampion, oświetlenie na taraslampion, oświetlenie na taraslampion, oświetlenie na taraslampion, oświetlenie na taras

Zasilanie

Większość  lamp wymaga doprowadzenia instalacji elektrycznej – 230 lub 12 V i podłączenia jej przez uprawnionego elektryka. Dla tych, którzy nie zaplanowali zawczasu rozprowadzenia instalacji, polecamy lampy solarne. Nie dają wprawdzie tak silnego światła jak klasyczne lampy, ale umożliwiają delikatne rozświetlenie i udekorowanie ogrodu niezależnie od instalacji.

Sterowanie

Najprostsze ale najmniej komfortowe i mało ekonomiczne jest włączanie światła zwykłym włącznikiem.
Zamiast tego lepiej wybrać sterownik włączający światło automatycznie stosownie do potrzeb. Może to być np. czujnik ruchu (zwykle wmontowany w obudowę lampy), czujnik natężenia światła zwany też zmierzchowym lub programator czasu. Lampy ze sterownikiem powinny mieć stale włączone zasilanie.
Do lamp włączanych włącznikiem, polecamy stosowanie świetlówek z wmontowanym czujnikiem zmierzchowym.

Data publikacji: 03.12.2012