Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?

Zastanawiasz się, jakie są rodzaje opraw oświetleniowych i które najlepiej sprawdzą się w Twojej kuchni? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule. Dowiesz się również, jakie pełnią funkcje, jakie są ich główne zalety oraz wady i do jakiego stylu pasują najlepiej.

Oświetlenie do kuchni

Spis treści:

Oświetlenie kuchni może się okazać nie lada wyzwaniem z uwagi na wszechstronny charakter tego pomieszczenia. Często służy ona przecież nie tylko do gotowania, ale także jako miejsce pracy, spożywania posiłków czy spędzania czasu z domownikami. Nie można również zapominać o niezastąpionej funkcji, jaką pełni podczas imprez. Na kuchenne oświetlenie należy więc zwrócić szczególną uwagę. Zdecyduje ono zarówno o funkcjonalności, jak i estetyce tego wyjątkowego pomieszczenia. Co trzeba o nim wiedzieć?

Grunt to dobry plan

Zanim wybierzesz się do sklepu po oprawy i żarówki, przemyśl, jak ma wyglądać rozmieszczenie wszystkich lamp. Projekt będzie podyktowany tym, czy planujesz tylko odświeżenie wyglądu kuchni, czy generalny remont lub aranżację od zera. Wybór opraw powinien zależeć między innymi od tego, jak wyglądają szafki, blaty i inne elementy wyposażenia. Dokonaj więc wszelkich niezbędnych pomiarów i dopilnuj, by kwestię oświetlenia zamknąć przed wykończeniem ścian czy montażem mebli. Instalacja lamp bywa bowiem bardzo inwazyjnym procesem.

Co wziąć pod uwagę, wybierając oświetlenie do kuchni?

Planując oświetlenie do kuchni, należy wziąć pod uwagę różne czynniki, od których będzie zależał dobór lamp. Do najważniejszych kwestii należy:

  • Kształt kuchni - inaczej oświetlisz długą i wąską kuchnię, a inaczej szeroką i przestrzenną. Na wybór lamp będzie wpływało także to, czy jest ona wyposażona w wyspę. Ogromne znaczenie ma też fakt, czy oświetlasz aneks kuchenny w pokoju dziennym, czy oddzielne pomieszczenie.

  • Rozmiar kuchni - w naturalny sposób duże pomieszczenia będą wymagały większej liczby źródeł światła. Ale nie oznacza to wcale, że w małych pomieszczeniach nie masz pola do popisu – wszystko zależy od Twojej wyobraźni i dobrego pomysłu.

  • Wysokość pomieszczenia - to, jak wysoka jest Twoja kuchnia, ma ogromne znaczenie dla wyboru lamp sufitowych. Jeśli przestrzeń na to pozwala, możesz zdecydować się na modele wiszące. Jeżeli pomieszczenie jest niskie, lepiej postawić na plafony.

  • Styl aranżacji - jeden z najważniejszych aspektów decydujących o wyborze opraw oświetleniowych. Każda lampa zaprojektowana jest z myślą o innych rodzajach wnętrz, dlatego musisz dopilnować, aby oprawy były spójne ze stylem wystroju. Pamiętaj, że pełnią one ważną funkcję dekoracyjną, niezależnie od tego, czy urządzasz kuchnię w stylu skandynawskim, loftowym, rustykalnym, czy jakimkolwiek innym.

Jakie oświetlenie do kuchni?

Jeśli masz już ogólny pomysł na urządzenie kuchni, możesz zająć się wyborem opraw oświetleniowych oraz żarówek. Do dyspozycji masz 3 główne typy oświetlenia:

  • Ogólne - najważniejszy rodzaj światła w każdym pomieszczeniu. Gwarantuje widoczność w całej kuchni. Zazwyczaj występuje w postaci lamp sufitowych o szerokim zakresie.

  • Funkcjonalne - zapewnia optymalną widoczność, zwłaszcza w kluczowych obszarach roboczych. Umożliwia komfortowe przygotowywanie posiłków, zmywanie i jedzenie przy stole. Lampy tego typu montuje się więc w takich obszarach jak kuchenka czy zlewozmywak. Gwarantują wygodę i bezpieczeństwo użytkowników kuchni. Niektóre warianty oświetlenia podszafkowego wyposażone są w czujnik ruchu, dzięki któremu nie trzeba sięgać mokrą lub brudną dłonią do włącznika.

  • Akcentujące - jego funkcja polega na dekoracji i tworzeniu przytulnej atmosfery. Mniejsze znaczenie ma jego funkcjonalność, a znacznie większe nastrój, który tworzy. Ze względu na odgrywaną rolę oświetlenie akcentujące przybiera postać ozdobnych opraw. Odpowiedni klimat jest więc zapewniony nie tylko przez samo światło, ale także przez estetykę lamp.

Wszystkie powyższe rodzaje oświetlenia można łączyć. Nie ograniczaj się tylko do jednego – każde z nich pełni w końcu zupełnie inną funkcję. Różne lampy sprawdzą się w różnych strefach kuchni – od przestrzeni służącej do gotowania, przez miejsce do spożywania posiłków, aż po barek.
Planując oświetlenie do kuchni, staraj się myśleć dwutorowo. Z jednej strony Twoim zadaniem jest zagwarantować przestrzeni funkcjonalność, a z drugiej przyjemny klimat i estetyczny wystrój. Wybierz więc elementy i miejsca, które chcesz wyeksponować, i spraw, aby kuchnia robiła wrażenie na każdym.

Oświetlenie kuchenne

Jaka żarówka do kuchni?

Od funkcji, jaką pełni dana oprawa oświetleniowa, zależy temperatura barwowa zastosowanej w niej żarówki:

  • W przypadku oświetlenia ogólnego stosuje się najczęściej tradycyjne żarówki o wartości około 2800 kelwinów. Można zdecydować się też na nieco chłodniejsze światło.

  • W przypadku oświetlenia funkcjonalnego zaleca się żarówki o neutralnej białej barwie odpowiadającej mniej więcej 4000 kelwinów.

  • Światło akcentujące powinno być natomiast ciepłe – sprawdzą się więc żarówki o temperaturze barwowej 2500 kelwinów i niższej.

Rodzaje oświetlenia kuchennego

Trzy rodzaje oświetlenia, które masz do dyspozycji, przyjmują postać różnych opraw:

Przyjrzyjmy się wszystkim powyższym rodzajom opraw oświetleniowych, zastanówmy się nad ich zaletami oraz wadami, a także odpowiedzmy sobie na pytanie, do jakich kuchni najbardziej pasują.

Kuchenne oświetlenie

Lampy wiszące

Lampy wiszące to podstawowy rodzaj opraw oświetleniowych, który znajdziemy w większości pomieszczeń – także w kuchniach. Przybierają bardzo różne postacie: od klasycznych kloszy po eleganckie żyrandole lub wizjonerskie modele ozdabiające loftowe wnętrza. Zapewniają ogólne oświetlenie pomieszczenia, dlatego montuje się je przeważnie w centralnej części sufitu. W kuchni powinna znaleźć się jedna lampa tego typu – najczęściej wisi nad stołem lub wyspą.

Zalety lamp wiszących do kuchni

Ogromną zaletą lamp wiszących stanowi ich różnorodność. Dzięki temu z łatwością dobierzesz oprawę do stylu, w jakim urządzasz kuchnię. Lampa tego typu może świetnie sprawdzić się jako element dekoracyjny. Z reguły daje bardzo dużo światła, które dociera nawet do najciemniejszych zakamarków. Możesz jednak nim manipulować poprzez zmianę wysokości oprawy – obniżając ją, wyeksponujesz wybrany element kuchni, ograniczając oświetlenie bardziej oddalonych miejsc.

Niektóre z dostępnych na rynku lamp wiszących posiadają funkcję obsługi pilotem bądź ściemniaczem dotykowym, co umożliwia regulowanie siły światła.

Wady lamp wiszących

Lampa wisząca może okazać się problematyczna w niskich kuchniach. Jeśli nie znajdzie się na wysokości przynajmniej 2 metrów, istnieje szansa, że osoby korzystające z pomieszczenia będą zahaczały o nią głowami. Wyjątkiem są sytuacje, w których oprawy wiesza się nad stołem lub wyspą – w takich przypadkach mogą sięgać niżej.
Niektórzy za minus lampy wiszącej uznają także jej kabel, który nie zawsze wygląda estetycznie. Czasem można zdecydować się na model z osłoną, która go ukryje. Rozwiązaniem jest także potraktowanie kabla jako elementu dekoracji – rewelacyjnie odnajdzie się on we wnętrzach urządzonych w industrialnym stylu.

Plafony

To jeden z najczęściej stosowanych w kuchniach rodzajów lamp. Właściciele decydują się na plafony, ponieważ nie ograniczają one cennej przestrzeni i nie przeszkadzają podczas korzystania z pomieszczenia. Są więc bardzo praktyczne, a jednocześnie gwarantują doskonałe oświetlenie. Występują w wielu wariantach różniących się kształtem i wykończeniem, choć najczęściej spotkasz się z modelami okrągłymi. Ze względu na bardzo uniwersalny charakter można stosować je w większości pomieszczeń.

Zalety plafonów

Plafony to bardzo wszechstronne rozwiązanie, zapewniające dobre oświetlenie i nie rzucające się w oczy. Jeśli zależy Ci na lampie, która nie będzie zbytnio ingerowała w wystrój kuchni, to dobry wybór dla Ciebie. Plafon nie zawadza i świetnie sprawdza się w pomieszczeniu o tak użytkowym charakterze. Stanowi również doskonałą alternatywę dla lamp wiszących w niskich wnętrzach.

Wady plafonów

Uniwersalny charakter plafonów może zostać również uznany za ich wadę. Jeśli szukasz lampy, która będzie stanowiła jedną z ozdób kuchni, lepiej zastanów się nad innym typem.

Oczka

Oświetlenie

Oczka to oprawy wpuszczane, montowane równo z linią sufitu. Znakomicie sprawdzają się przede wszystkim w nowoczesnych kuchniach, wpisując się w minimalistyczną estetykę. Możesz wybierać spośród oczek płaskich – o stałym kącie świecenia – oraz regulowanych, w których żarówkę da się przechylać. Oprawy wpuszczane przydadzą się w ramach oświetlenia ogólnego, ale często wykorzystywane są przede wszystkim jako lampy funkcjonalne w kluczowych obszarach – na przykład nad blatem, barkiem bądź kuchenką.

Zalety opraw wpuszczanych

Niewątpliwym plusem oczek jest to, że nie przeszkadzają w korzystaniu z kuchni. Gwarantują dokładne oświetlenie całego pomieszczenia, a jednocześnie pozostają całkowicie niezauważalne. Modele regulowane ponadto pozwalają zmniejszyć zapotrzebowanie na liczbę źródeł światła, jako że ich promień można skierować w dowolne miejsce. W przeciwieństwie do lamp wiszących, oczek można zamontować ile tylko się chce. Ich zaletą jest również prosta wymiana żarówek – mimo że oprawy znajdują się w suficie, można łatwo się do nich dostać.

Wady oczek

Sporym wyzwaniem jest montaż oprawy wpuszczanej. Wymaga ingerencji w konstrukcję sufitu, co może zniechęcić osoby przeprowadzające remont samodzielnie. Jeśli jednak korzystasz z pomocy specjalistów, śmiało decyduj się na oczka.

Oświetlenie podszafkowe

Do tej pory opisywaliśmy jedynie sufitowe oświetlenie, a to przecież nie wyczerpuje ,tematu. W kuchni ogromną rolę odgrywają lampy podszafkowe. Montuje się je w wiszących szafkach w taki sposób, aby rzucały światło na blat. Trudno je zastąpić, ponieważ w tej ograniczonej przestrzeni nie zmieściłyby się żadne inne oprawy. Poza tym, że oświetlenie podszafkowe pozwoli Ci wygodnie przygotowywać posiłki, pełni także funkcję dekoracyjną – w atrakcyjny sposób eksponuje meble kuchenne oraz ceramikę, którą wyłożone są ściany pomiędzy blatem a szafkami.

Na co zwrócić uwagę przy oświetleniu kuchni?

Zalety lamp podszafkowych

Oświetlenie podszafkowe to bardzo często lampy LED-owe do kuchni. Możesz wybierać zarówno spośród wariantów zasilanych z sieci, jak i tych na baterie. Ogromnym plusem jest łatwy montaż taśm LED-owych – możesz przykleić je w dowolnym miejscu i równie bezproblemowo zdemontować, kiedy znudzi Ci się obecna aranżacja. Można je także wykorzystywać do podświetlenia wnętrz szafek. To znakomity sposób na wyeksponowanie ozdobnego szkła bądź urozmaicenie domowego barku.

Wady lamp podszafkowych

W przypadku lamp LED-owych zasilanych bateriami światło może być dużo słabsze niż tradycyjnych żarówek. Jeśli więc zależy Ci na optymalnej widoczności w jednym ze strategicznych miejsc kuchni, musisz zdecydować się na bardziej wydajny wariant.

Świetlówki

Świetlówki to lampy, które dokładnie oświetlą całą kuchnię. Stanowią bardzo praktyczne rozwiązanie, pozwalając na wygodne korzystanie z pomieszczenia. Montuje się je na suficie, więc nie przeszkadzają, a ich światło dociera do każdego kąta. Z uwagi na swój charakterystyczny wygląd nie nadadzą się do kuchni urządzonych w stylu rustykalnym czy skandynawskim. Można jednak zdecydować się na nie choćby w przypadku stylu loftowego.

Zalety świetlówek

Świetlówki są bardzo wydajne, a jeśli postawisz na żarówki LED, będą jednocześnie energooszczędne. Największą ich zaletę stanowi funkcjonalność, która w każdej kuchni jest na wagę złota. Ze względu na swoją długość oraz wbudowane dyfuzory równomiernie rozprowadzają światło po całym pomieszczeniu.

Wady świetlówek

Trzeba otwarcie przyznać, że świetlówki nie grzeszą urodą. Chętnie wykorzystywane są w pomieszczeniach gospodarczych, ponieważ trudno, aby pełniły funkcję dekoracyjną. Niemniej, jak zostało wspomniane wcześniej, mogą odnaleźć się w nowoczesnych kuchniach.

Spoty

To jeden z najbardziej uniwersalnych rodzajów oświetlenia kuchennego. Spoty przyjmują kształt listew z kilkoma żarówkami, z których każda może świecić w innym kierunku. Dzięki temu, korzystając z jednego mocowania, można oświetlić różne punkty pomieszczenia. Występują także jako pojedyncze lampy. Spoty nadają się do montażu zarówno na suficie, jak i na ścianie.

Co wziąć pod uwagę, wybierając oświetlenie do kuchni?

Zalety spotów

Spoty to bardzo wszechstronny rodzaj opraw oświetleniowych. Dzięki możliwości regulacji zagwarantują Ci widoczność we wszystkich strategicznych obszarach kuchni. Mogą posłużyć do oświetlenia całego pomieszczenia, jak i konkretnych punktów. Co więcej, bardzo łatwo je zamontować. Warto zwrócić uwagę także na ich nieraz oryginalny wygląd, który atrakcyjnie uzupełni nowoczesne aranżacje.

Wady spotów

Z racji bardzo szerokiego wyboru różnych spotów trudno jest wskazać jakiekolwiek wady tego rozwiązania. To lampy, które w idealnym stopniu łączą funkcjonalność z walorami estetycznymi.

Kinkiety

Kinkiety to czysto dekoracyjne elementy oświetlenia. Montuje się je na ścianach, gdzie mogą wyeksponować zawieszone na nich ozdoby lub po prostu zaakcentować zastosowany we wnętrzu styl. Występują w wielu różnych wariantach – od modeli klasycznych, stworzonych dla tradycyjnych i rustykalnych aranżacji, po nowoczesne, szalenie modne odsłony minimalistyczne.

Zalety kinkietów

Kinkiety wspaniale podkreślają detale i mają ogromną moc, jeśli chodzi o estetykę. Łatwo je zamontować i dostępne są w różnych odmianach, dzięki czemu bez trudu znajdziesz model idealnie pasujący do Twojego wymarzonego wnętrza.

Wady kinkietów

Kinkiety nie dają zbyt wiele światła, więc mogą służyć wyłącznie jako oświetlenie akcentujące. Trzeba także uważać na to, aby nie montować ich w miejscu, gdzie mogłyby przeszkadzać użytkownikom kuchni. To w końcu odstające od ściany elementy, o które można przypadkiem zahaczyć, jeśli znajdą się w nieodpowiedniej lokalizacji.

Oświetlenie do kuchni, a klasa ochrony IP

Kuchnia rządzi się swoimi prawami, dlatego zakup przeznaczonych do niej lamp różni się nieco od wyboru opraw do salonu czy sypialni. W tym przypadku trzeba mieć na uwadze także kwestie użytkowe. Do określenia skuteczności ochrony produktu elektrycznego przed przenikaniem ciał stałych i płynów do jego wnętrza używa się skali IP.

Skala ta jest niezwykle ważna w przypadku oświetlenia montowanego w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci — takich jak kuchnie, łazienki i pokoje kąpielowe. Gotowanie i sprzątanie w kuchni, w której dużo się dzieje, wymaga wodoodpornego oświetlenia, więc przed zakupem upewnij się, że wybierzesz odpowiedni stopień ochrony.

Wartość zabezpieczenia składa się z inicjałów IP oraz dwóch cyfr. Pierwsza cyfra oznacza zakres ochrony przed ciałami stałymi, a druga, bardziej istotna cyfra określa zakres wodoodporności. Im wyższa, tym szersza ochrona.

Oto skala dotycząca wodoodporności opraw oświetleniowych:
0 – Brak ochrony
1 – Ochrona przed kapiącą wodą
2 – Ochrona przed kapiącą wodą przy wychyleniu obudowy o 15°
3 – Ochrona przed natryskiwaniem wodą
4 – Ochrona przed bryzgami wody
5 – Ochrona przed strumieniami wody
6 – Ochrona przed silnymi strumieniami wody
7 – Ochrona przed skutkami zanurzenia na głębokość do 1 metra
8 – Ochrona przed skutkami zanurzenia na głębokość większą niż 1 metr

Jakie oświetlenie do kuchni?

Oświetlenie kuchni – nie tylko lampy

Myśląc o oświetleniu do kuchni, nie ignoruj takich elementów jak łączniki. Przemyśl miejsca, w których powinny się one znaleźć, a także estetykę, w jakiej będą wykonane. To detale mogące mieć niemały wpływ na ogólny wystrój pomieszczenia. Ich wybór jest bardzo szeroki, więc z powodzeniem znajdziesz wariant pasujący do stylu, w którym urządzasz kuchnię.

Jakie oświetlenie do kuchni wybrać?

Wybierając oświetlenie do kuchni, kieruj się przede wszystkim jego funkcjonalnością oraz estetyką. Weź pod uwagę również wartość IP, świadczącą o poziomie wodoodporności lampy. Pamiętaj, aby w pomieszczeniu zastosować każdy z trzech głównych rodzajów oświetlenia, bo tylko w ten sposób zapewnisz sobie zarówno komfort użytkowania kuchni, jak i klimatyczny nastrój w niej panujący.

Data publikacji: 12.08.2020

Data aktualizacji: 30.09.2024