Ogrzewanie podłogowe – jaki klej do montażu posadzki wybrać?
Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, po które sięgamy coraz częściej, doceniając przede wszystkim komfort, jaki się z nim wiąże. Po jaki klej powinniśmy sięgnąć, kładąc na nim posadzkę z płytek lub z paneli? Oto poradnik, który ułatwi nam wybór!
Płytki na ogrzewaniu podłogowym – jaki klej się sprawdzi?
Wykańczając posadzkę z ogrzewaniem podłogowym powinniśmy pamiętać o tym, by wybrać materiały o dobrym przewodzeniu ciepła. Należą do nich chociażby terakota, gres czy też naturalny kamień. Warto tu jednak pamiętać o jednym – taka okładzina kumuluje ciepło, a następnie oddaje je do pomieszczenia. I właśnie ten fakt powinniśmy uwzględnić, wybierając klej do płytek.
Jaki klej najlepiej sprawdzi się w przypadku posadzki narażonej na działanie wysokiej temperatury i na ruchy termiczne? Warto sięgnąć tu po zaprawę uelastycznioną i odkształcalną. Jeśli wybierzemy klej o mniejszej elastyczności, musimy liczyć się z tym, że może się wykruszać, powodując tym samym odspajanie płytek od podłoża.
Porada eksperta Aby zwiększyć wytrzymałość posadzki na ogrzewaniu podłogowym, powinniśmy nanosić klej zarówno na podłoże, jak i na samą płytkę. Wykonując tę czynność w ten sposób, możemy być pewni, że zaprawa znajduje się na całej powierzchni, bez żadnych ubytków. |
Jaka fuga do płytek będzie odpowiednia?
W przypadku fugi obowiązuje podobna zasada jak przy kleju do płytek – powinna być elastyczna i odkształcalna. Wybierając takie wypełnienie szczelin, nie będziemy się martwić o jego wykruszanie w czasie użytkowania. To z kolei mogłoby doprowadzić w przyszłości do poważnego uszkodzenia systemu ogrzewania – wystarczy, że w ubytki po wykruszonej fudze wniknie woda lub duża ilość kurzu. Chociażby z tego powodu warto regularnie kontrolować stan techniczny fugi i w razie potrzeby uzupełniać ją.
Panele na ogrzewaniu podłogowym – z klejem czy bez?
Chcąc ułożyć panele na ogrzewaniu podłogowym, pamiętajmy o tym, że jest to możliwe tylko wtedy, gdy jest to system wodny. W przypadku ogrzewania podłogowego elektrycznego materiał mógłby się bowiem zbyt mocno nagrzewać – szybko uległby zatem wypaczeniu i wymagałby wymiany.
Po jakie panele powinniśmy sięgnąć w takiej sytuacji? Okazuje się, że doskonale nadają się do tego zarówno te laminowane, jak i drewniane. W tym drugim przypadku musi to być jednak taki gatunek drewna, który dobrze przewodzi ciepło. Najlepiej sprawdzą się w tej roli tak egzotyczne rodzaje, jak merbau, iroko czy bambus. Warto też sięgnąć po rodzimy dąb, który cechuje się równie dobrym współczynnikiem przenikania ciepła.
Na rynku spotkamy się z całym szeregiem specjalnych klejów do paneli, które można bez obaw stosować w przypadku ogrzewania podłogowego. Mimo to bardziej zalecane jest montowanie okładziny bez użycia żadnych spoin, czyli metodą na styk, jedynie przy użyciu zatrzasków. O tym, jak to zrobić prawidłowo, by gotowa posadzka była trwała i estetyczna, przeczytamy w tym artykule.
Sprawdźmy również, jakie zalety niesie za sobą zastosowanie ogrzewania podłogowego.
Data publikacji: 30.08.2018