Ogrodzenie tymczasowe - jak robić i czy wymaga zgłoszenia?

Planujesz remont lub budowę dużego obiektu? W takim razie powinieneś zadbać o ogrodzenie tymczasowe, aby zabezpieczyć teren dookoła. Z naszego artykułu dowiesz się, jak wykonać taką konstrukcję i kiedy potrzebujesz do tego pozwolenia.

Ogrodzenie tymczasowe

Spis treści:

Tymczasowe ogrodzenie działki - praktyczne rozwiązanie w wielu sytuacjach

Zgodnie z przepisami, jakie obowiązują w naszym prawie, teren budowy musi być zabezpieczony w taki sposób, aby osoby postronne nie mogły na niego wejść. Oznacza to, na wszystkich budowach obowiązkowo trzeba wybudować ogrodzenie tymczasowe. To skuteczna bariera, którą łatwo postawić, a trudno sforsować. Dzięki niej przypadkowi przechodnie albo wandale nie wtargną na teren budowy. To także ochrona przed złodziejami, którzy mogliby pokusić się o cenne materiały budowlane. Najczęściej spotykane rodzaje takiej konstrukcji to:

Ogrodzenie tymczasowe z ażurowej z siatki metalowej

Są to panele z trwałej siatki, które odznaczają się niewielką wagą. Są łatwe w transporcie i złożeniu, a po skończonej pracy bez problemu można je zdemontować. Siatka zapewnia dobrą widoczność i pozwala na monitorowanie placu budowy z zewnątrz. Panele takie łatwo przepuszczają podmuchy wiatru, dzięki temu nie są podatne na przewrócenia. 

Ogrodzenie tymczasowe z płyt OSB

Płyty OSB łatwo zainstalujesz i rozbierzesz. Są jednak wrażliwe na wilgoć, co może prowadzić do deformacji i uszkodzeń. Dlatego trzeba je zabezpieczyć przed wpływem wody. Pomimo tego ogrodzenia z płyt OSB chronią przed kurzem, hałasem i zapewniają prywatność. To dobry wybór do miejsc o dużym natężeniu ruchu lub w sąsiedztwie zamieszkanych obszarów.

Ogrodzenie tymczasowe pełne z blachy

To trwałe i wytrzymałe rozwiązanie na ogrodzenie tymczasowe. Zapewniają one pełną prywatność, skutecznie odgradzają plac budowy od ciekawskich spojrzeń. Blacha jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne. Jednakże panele takie są stosunkowo ciężkie i trudniejsze w montażu w porównaniu do wyżej wspomnianych rozwiązań. 

Inne popularne materiały na ogrodzenie tymczasowe to drewniane deski, plastikowe panele lub przenośne bariery betonowe. Każdy z tych rodzajów ma swoje zalety i sprawdzą się w różnych warunkach.

Czy na ogrodzenie trzeba mieć pozwolenie – przepisy prawne

Można postawić ogrodzenie bez pozwolenia na budowę, pod warunkiem że konstrukcja taka spełnia pewne warunki: 

  • Wysokość ogrodzenia bez zgłoszenia nie może przekroczyć 2,2 metra. Pomiar wykonuje się od poziomu podłoża, z najniższej strony ogrodzenia.
  • Nie jest murem oporowym. Mur oporowy to konstrukcja, która podtrzymuje grunty o różnym poziomie. Do budowy takiego muru (nawet jeśli jego wysokość nie przekracza 2,2 metra) zazwyczaj konieczne jest pozwolenie na budowę.
  • Nie znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej. Przed rozpoczęciem budowy najlepiej sprawdź w urzędzie gminy, czy na danym terenie obowiązują jakieś szczególne przepisy. 
  • Znajduje się z daleka od drogi publicznej. Nie może utrudniać dojazdu do niej, ani też innej nieruchomości. 
  • Zbudowane jest z materiałów, które są bezpieczne dla ludzi i zwierząt – nie może być to np. drut kolczasty.

Pamiętaj też, że jeśli planujesz zbudować ogrodzenie na granicy działki, powinieneś uzyskać zgodę Twojego sąsiada. Jak uzyskać pozwolenie na budowę, jeśli jest to konieczne? Możesz Złożyć wniosek w odpowiednim urzędzie (np. starostwie powiatowym). Należy dołączyć też projekt budowlany, mapę terenu, decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Urząd zweryfikuje Twój wniosek i dokumenty, a następnie wyda decyzję.

Jak zrobić ogrodzenie tymczasowe?

Ogrodzenia tymczasowe budowlane – o czym należy pamiętać?

Podczas wytyczania granic ogrodzenia tymczasowego na placu budowy, weź pod uwagę, że według przepisów budowlanych konstrukcja taka powinna znajdować się w odległości co najmniej 1,5 metra od granicy działki. Musi też zapewniać bezpieczeństwo osobom postronnym, zwierzętom oraz pracownikom budowlanym. Oznacza to, że należy zachować odpowiednią odległość od chodników, ulic i innych miejsc publicznych, a także od sąsiednich działek.

Jak postawić pełne ogrodzenie tymczasowe na budowę – krok po kroku

Przede wszystkim zabezpiecz teren, ustaw widoczne znaczniki, paliki, chorągiewki lub taśmy ostrzegawcze, aby wytyczyć granice ogrodzenia. 

Krok 1. Wyrównaj i ustabilizuj podłoże 

Usuń rośliny, kamienie i gruz. Rozluźnij glebę na głębokości 15-20 cm za pomocą łopaty lub glebogryzarki. Wyrównaj podłoże przy pomocy grabi. Następnie nałóż warstwę żwiru i ubij ją ubijakiem (ręcznym lub mechanicznym). Będzie to fundament dla ogrodzenia.

Krok 2. Ustaw stopy ogrodzeniowe

Odległość pomiędzy nimi ma być taka jak długość pojedynczego panela. Stopy te stworzone są z metalu lub betonu. Przytwierdź stopy do gruntu, korzystając ze szpilek systemowych. Pamiętaj, żeby ustawić stopy ogrodzeniowe w kierunku poprzecznym do tego, w jakim przebiega ogrodzenie.

Krok 3. Zamocuj panele ogrodzeniowe w stopie

Podnieś panel ogrodzeniowy i nasadź jego dolną część w uchwycie, który jest w stopie. Niektóre panele wyposażone są w dodatkowe mechanizmy mocujące, klamry lub śruby. W takim przypadku dokładnie je dokręć. Postępuj w ten sam sposób przy każdym kolejnym panelu. 

Krok 4. Połącz panele ze sobą

Użyj do tego obejmy montażowe. Mocuj je w ⅔ ogrodzenia. Górna część podpory powinna być montowana między blaszanymi elementami obejmy. Dokładnie dokręć śruby w obejmach montażowych. Jeśli podpora jest wystawiona na silne wiatry, należy zastosować dodatkowe podpory u dołu paneli.

Krok 5. Zamocuj kotwy na dole paneli

Wypoziomuj panele, a na koniec przełóż kotwy przez blaszane podstawy na dole paneli. Kotwy porządnie wbij w grunt. Dzięki temu zapewnisz konstrukcji stabilność. Sprawdź, czy Twoje ogrodzenie się nie chwieje na boki i dobrze trzyma się w miejscu. 

Czy ogrodzenie tymczasowe wymaga zgłoszenia?

Czy ogrodzenie trzeba zgłaszać? Teraz już wiesz!

Mamy nadzieję, że wiesz już jak postawić ogrodzenie tymczasowe i kiedy należy to zrobić. Szeroki wybór paneli ogrodzeniowych, a także różnego rodzaju materiałów budowlanych znajdziesz w sklepie Castorama

Odwiedź nas już dziś i wybierz materiał na Twoje ogrodzenie!

Data publikacji: 04.07.2024