Ocieplanie ścian metodą lekką mokrą

Metoda lekka mokra to najpopularniejszy sposób ocieplania ścian zewnętrznych domu. Polega na przyklejeniu do ścian styropianu i wykończeniu ich tynkiem cienkowarstwowym.Metodę tę stosuje się zarówno do ocieplania ścian nowych domów, jak i termoizolacji starych. Znana jest również pod nazwą BSO (bezspoinowy system ociepleń) albo ETICS (to skrót od angielskiej nazwy).

Ocieplanie ścian metodą lekką mokrą

Spis treści:

Ocieplanie w systemie

Klej do styropianu i tynk cienkowarstwowy to jednak nie wszystko. Oprócz tego w skład systemu ociepleń wchodzą także siatki i zaprawy zbrojące, czasem podkład gruntujący pod tynk, listwa startowa, na której opiera się pierwszy rząd styropianu, łączniki mechaniczne. Wszystkie te elementy powinny pochodzić od jednego producenta – wtedy wzajemnie się uzupełniają i dobrze ze sobą współpracują.

Jaki styropian wybrać?

Do ocieplenia używamy styropianu przeznaczonego do stosowania na ścianach zewnętrznych (na przykład z oznaczeniem „Fasada”). Grubość ocieplenia podana jest w projekcie domu; jeśli chcemy, by ocieplenia było lepsze niż wymagają przepisy, warstwę styropianu możemy pogrubić nawet do 20 cm. Układanie płyt zaczynamy od dołu ściany. W kolejnych rzędach płyty powinny być ułożone „na mijankę”, czyli z wzajemnym przesunięciem złączeń.

Zobacz także: Jak ocieplić strych? Instrukcja krok po kroku

Ocieplanie ścian metodą lekką mokrą

Ważne przy ocieplaniu

Przy ocieplaniu ścian metodą lekką mokrą ważna jest staranność prowadzenia prac. Wykonawca powinien przestrzegać zaleceń producenta systemu, zwracając szczególną uwagę na:

Właściwe przygotowanie podłoża 

Musi być czyste i nośne. Jeśli na ścianie jest stary tynk, który słabo się trzyma, trzeba go skuć;

Stosowanie profili

Montaż systemu zaczynamy od zamontowania 
listwy startowej, czyli aluminiowego profilu o szerokości dopasowanej do grubości styropianu. Specjalne profile ochronne powinny też znaleźć się w narożnikach oraz przy oknach i drzwiach; 

Odpowiednie mocowanie styropianu 

Klej powinien być przyklejany metodą pasmowo-plackową. Polega ona na naniesieniu na brzegi płyty „ramki” z kleju mocującego oraz umieszczeniu w jej środku płyty kilku placków. Taka metoda pozwala na sztywne zamocowanie styropianu. W niektórych systemach mogą być potrzebne też łączniki mechaniczne (kotwy);

Wykonanie warstwy zbrojącej

Na styropian nanosi się warstwę zaprawy zbrojącej, siatkę i kolejną warstwę zaprawy. Siatka musi być zatopiona w zaprawie – nie może spod niej wystawać. Powstała w ten sposób warstwa zbrojąca powinna mieć grubość nie mniejszą niż 3 mm; 

Nanoszenie tynku

Podczas tynkowania należy zwrócić uwagę na pogodę – tynku nie można wykonywać w czasie przymrozków, ale zbyt wysoka temperatura i za silne słońce też są niewskazane, bo tynk będzie za szybko wysychał, a jego prawidłowe zatarcie nie będzie możliwe.

Wybór rodzaju tynku (mineralny, akrylowy, silikonowy, silikatowy) zależy m.in. od lokalizacji budynku, kolorystyki elewacji oraz od kwalifikacji ekipy. Najpopularniejsze są tynki akrylowe – stosunkowo niedrogie, łatwe w układaniu i dostępne w dużym wyborze kolorów.

Data aktualizacji: 20.08.2024