Przejdź do głównej treści

Ochrona przed słońcem w domu i ogrodzie

Silne promienie słońca zaczynają dokuczać już w ciepłe wiosenne dni. Wtedy też utrudniają odpoczynek lub pracę w domu, a także coraz mocniej dają się we znaki na świeżym powietrzu, gdzie coraz chętniej przebywamy. Na szczęście jest wiele sposobów na to, by zapewnić sobie ochronę przed słońcem w domu i w ogrodzie. Oto przegląd produktów, które mamy w tym wypadku do wyboru.

ochrona przed słońcem

Spis Treści:

Ochrona przed słońcem wewnątrz pomieszczeń

Czy to w domu, w mieszkaniu, czy w biurze silne promienia słońca mogą skutecznie utrudniać wykonywanie codziennych czynności. Nie tylko rażą w oczy, ale także odbijają się od monitora komputera czy ekranu telewizora. Ponadto powodują, że pomieszczenia prędko się nagrzewają, powodując dyskomfort oraz zwiększając wydatki związane z funkcjonowaniem klimatyzacji. Powyższe zjawiska decydują o tym, że zastosowanie osłon okiennych ma znacznie nie tylko dekoracyjne, ale również praktyczne. Pozwalają one w skuteczny sposób zasłonić szyby, blokując tym samym dostęp promieni słonecznych do wnętrza.

Na rynku znajdziemy produkty o różnej specyfice i sposobie montażu. Dzięki temu możemy łatwo dobrać osłonę do każdego pomieszczenia, uwzględniając nasze oczekiwania względem każdego z nich. Należy też wspomnieć o niezwykłej różnorodności stylistycznej wszelkich dostępnych w sklepach osłon okiennych. To bez wątpienia bardzo duży atut, pozwalający zastosować je w dowolnie zaaranżowanym pokoju.

ochrona przed słońcem

Osłony okienne wewnętrzne – wybór

W różnych aranżacjach wnętrz znajdziemy różne rodzaje osłon okiennych, odgrywających jednocześnie rolę dekoracji. Oto jakie z nich mamy do wyboru.

1. Firany i zasłony

Swobodnie zwisające lub upięte firany i zasłony stanowią tradycyjny sposób na zaadaptowanie wnęki okiennej. O ile jednak zwiewne, koronkowe firanki nie sprawdzą się jako ochrona przed zbyt silnie świecącym słońcem, o tyle już zasłony są chętnie w tym celu wykorzystywane. Powstają zwykle z grubszych materiałów, dlatego też wystarczy rozciągnąć je na karniszu lub szynie, by przyciemnić pomieszczenie. Poza blokowaniem promieni słonecznych zapewniają też poczucie prywatności, zasłaniając wnętrze domu przed widokiem z zewnątrz. Należy przy tym pamiętać, tylko odpowiednio szerokie zasłony pozwolą w pełni zatrzymać promienie słoneczne – w innym wypadku będą one przezierać przez szpary pomiędzy brzegami tkaniny a ścianami. O tym, na co uważać podczas dekoracji okna, przeczytamy więcej w tym miejscu.

Tkaniny dekoracyjne możemy zastosować w wielu pomieszczeniach – nowoczesne zasłony do salonu uzupełnią jego aranżację, dodając mu elegancji, natomiast te do sypialni uczynią wnętrze przytulnym.

2. Rolety wewnętrzne

Kolejną, bardzo popularną propozycją są rolety. Ich szeroki wybór sprawia, że możemy łatwo dobrać produkt umożliwiający nam zaciemnienie pomieszczenia w stopniu, w jakim tego potrzebujemy. W tej kategorii przesłon wyróżniamy:

- mini rolety, czyli rolety ekranowe, mocowane bezpośrednio do ramy okiennej i zasłaniające wyłącznie daną szybę, wykonane są z jednolitego fragmentu materiału;

- rolety dzień  noc – stworzone z ułożonych naprzemiennie pasów materiału o odmiennym stopniu przepuszczalności światła;

- rolety rzymskie lub austriackie – najbardziej dekoracyjne, stanowiące alternatywę dla klasycznych zasłon do salonu czy sypialni;

- rolety plisowane, przypominające formą harmonijkę, a także bardzo funkcjonalne, bo w wielu wypadkach możliwe do zwijania ku górze oraz ku dołowi.

Więcej o różnych rodzajach rolet wewnętrznych piszemy w artykule Rolety okienne do wnętrz – wybór i zastosowanie. Tutaj wspomnijmy jeszcze, że tego typu produkty znajdą zastosowanie w wielu pomieszczeniach – bez trudu zaopatrzymy się w piękne rolety do sypialni, eleganckie rolety do salonu, praktyczne modele do kuchni czy też stonowane osłony do biura.

3. Żaluzje wewnętrzne

Również żaluzje zapewniają ochronę przed słońcem i pozwalają swobodnie regulować ilość jego promieni wpadających do wnętrza. Do wyboru mamy poziome żaluzje drewniane, aluminiowe oraz z PCV, a także żaluzje pionowe, tzw. wertykale. Poziome żaluzje składają się z cienkich listewek – zmieniając kąt ich nachylenia, możemy szybko przyciemnić lub rozjaśnić pomieszczenie. Natomiast żaluzje pionowe składają się – jak sama nazwa wskazuje – z ułożonych w pionie pasów wybranego materiałów (np. tkaniny, lub lakierowego aluminium).

Żaluzje wewnętrzne często kojarzą się z pomieszczeniami biurowymi, w których są zresztą chętnie stosowane. Doskonale sprawdzają się także w domu, a dobrane odpowiednio do zastosowanego wystroju, efektownie go uzupełniają. Można zastosować je w sypialni i salonie, spełnią swoje zadanie także jako osłona okna w kuchni, a nawet w łazience.

ochrona przed słońcem

Jaka osłona przeciwsłoneczna do ogrodu?

Gorące promienie słoneczne szczególnie mocno dokuczają na zewnątrz – jeśli nie mamy gdzie się przed nimi skryć, popołudniowy relaks na tarasie lub w ogrodzie może być niemożliwy. Nietrudno jednak o znalezienie produktu, który zapewni nam w przydomowej przestrzeni nieco cienia. Może to być:

- parasol ogrodowy – klasyczny element wyposażenia ogrodu lub tarasu. Do wyboru mamy najprostsze modele plażowe, a także produkty z dużą czaszą. Warto zauważyć, że nowoczesne parasole ogrodowe dają możliwość regulowania jej położenia, tak by moc zapewnić sobie przyjemny cień bez względu na kierunek padania promieni słonecznych.

Koniecznie zwróćmy także uwagę na podstawę parasola – tylko ta odpowiednio ciężka zapewni mu stabilność, a nam pozwoli beztrosko odpoczywać w jego cieniu. Warto także dowiedzieć się więcej o tym, jak wybrać parasol ogrodowy,

- żagiel przeciwsłoneczny – zwany także żaglem cieniującym, jest fragmentem materiału przeznaczonym do montażu ponad strefą, którą chcemy zacienić. Może mieć kształt trójkąta lub kwadratu, a jego narożniki mocuje się w dowolnym miejscu, np. na ścianie, na drzewie czy drewnianym słupie. Taką osłonę można także łatwo ściągnąć, by przechować do kolejnego sezonu. Sprawdzi się nie tylko w ogrodzie, ale i na balkonie lub tarasie.

- markiza – praktyczny produkt na balkonach oraz na tarasach, wymagający montażu na ścianie. Markizy różnią się od siebie pod względem rozmiarów, a także zastosowanego w nich mechanizmu służącego do ich obsługi. Do wyboru mamy modele sterowane ręcznie bądź wyposażone w napęd elektryczny. Co ciekawe, markizy zapewnią nam nieco cienia na zewnątrz, a jednocześnie pozwolą na zachowanie przyjemnych warunków wewnątrz pomieszczenia. 

- pawilon grodowy – może posiadać wyłącznie zadaszenie, ale również być wyposażony w ścianki boczne. Można spędzać pod nim czas nie tylko w słoneczne, ale i w deszczowe dni, co czyni go ciekawą alternatywą dla drewnianej altany ogrodowej. Tę ostatnią natomiast doświadczeni majsterkowicze skonstruują samodzielnie – inni mogą zlecić jej wykonanie wg określonego projektu. Warto także zdecydować się na rozwiązanie pośrednie – wykorzystać w roli altany prostą wiatę i we własnym zakresie wyposażyć ją np. ścianki boczne, po których będą pięły się pnącza, stanowiące dodatkowe zabezpieczenie przed słońcem.

Jak widać, spośród gotowych produktów bez trudu wybierzemy te zapewniające wytchnienie w pełne słońca, upalne dni. Najważniejsze, to dobrze poznać cechy poszczególnych z nich i zdecydować się na te, które najlepiej sprawdzą się w naszym domu bądź ogrodzie.

Data aktualizacji: 21.06.2024

Data aktualizacji: 12.08.2024