Przejdź do głównej treści

Nowe na starym - jak położyć panele na starym parkiecie lub deskach

Należy położyć panele drewniane lub laminowane bezpośrednio na nadgryzionej zębem czasu podłodze. Jest to ekonomiczne i rozsądne rozwiązanie bo oszczędzimy na demontażu parkietu a przekładanie starego parkietu jest ryzykowne ze względu na niemożność oczyszczenia starego kleju (pozostaną plamy) oraz ogromny bałagan i przeciągający się czas remontu.

cięcie paneli

Spis treści:

Przygotowanie podłoża pod panele – jak wyrównać starą podłogę przed montażem?

Najważniejszym aspektem w procesie kładzenia paneli na starej posadzce jest przygotowanie podłoża, bo najczyściej stary parkiet lub deski po kilkudziesięciu latach użytkowania nie stanowią gładkiej i stabilnej powierzchni. Jeśli klepki się ruszają, nie należy ich wyjmować ale do wywierconych w nich otworów wcisnąć aplikatorem kit do parkietu. Szczeliny w między klepkami najlepiej uzupełnić tym samym materiałem. Stary, rozeschnięty a przez to nierówny parkiet trzeba pokryć masą z żywicy epoksydowej i piasku. Wyschniętą masę na parkiecie wyrównujemy poprzez szlifowanie.

W sytuacji gdy parkiet jest na tyle zniszczony, że zdecydowaliśmy się go zerwać i wyrzucić, deski znajdujące się pod parkietem trzeba oczyścić i przeszlifować. Następnie należy je wyrównać poprzez ułożenie płyt wiórowych OSB lub płyt MFP lub płyt gipsowo-kartonowych. Zaleca się aby płyty oddzielać szczeliną dylatacyjną od ścian(poprzez zastosowanie klinów). Konieczne jest też aby między płytami były szczeliny 2-3 milimetrowe umożliwiające im pracę kiedy zmieniają objętość pod wpływem temperatury i wilgoci. Niepotrzebne jest to w przypadku gdy na zamówienie płyty są frezowane, bo krawędzie wtedy celowo nie są idealnie dopasowane aby po połączeniu ich zachowane były przerwy.

panel podłogowy

Jak prawidłowo przygotować podłogę z desek i legarów pod montaż paneli?

Stara podłoga z desek ułożona na legarach może się uginać w wielu miejscach. Przyczyną tego są najczęściej spróchniałe legary. Trzeba wtedy zdemontować deski i wymienić uszkodzone legary a potem jeszcze raz ułożyć deski ale nie jest to konieczne. Na podłogę z desek niezależnie od tego czy pozostawimy stare deski czy tylko same legary należy położyć płyty wiórowe i dopiero ostatecznie panele drewniane lub panele laminowane. Jeśli kładziemy płyty bezpośrednio na legary, te powinny być uprzednio wypoziomowane poprzez wbijanie tam, gdzie konieczne drewnianych klinów. Aby zapobiec wysunięciu się klinów w trakcie użytkowania podłogi dobrze jest ustabilizować je pianką poliuretanową. Płyty OSB, MFP i gipsowo-wiorowe przytwierdza się do legarów i desek gwoździami pierścieniowymi, spiralnymi lub wkrętami do drewnaZakupione panele-zarówno drewniane i laminowane- powinniśmy rozpakować dopiero po około 2 dniach. Tyle czasu powinny leżakować w pomieszczeniu, w którym będą układane. Specjaliści doradzają aby przed rozpoczęciem układania paneli,położyć tzw. podkład pod panele, który zwiększy trwałość podłogi i wyeliminuje nieprzyjemny odgłos stukania paneli podczas chodzenia. Aby połączenia między elementami paneli były niewidoczne, należy układać panele prostopadle do okna.

Panele podczas użytkowania pracują, więc konieczne jest przy ich układaniu zostawienie przestrzeni dylatacyjnej przy ścianach. Szczeliny dylatacyjne maskuje się listwami przytwierdzanymi do ścian. Jeśli układamy panele w dużych pomieszczeniach lub mających skomplikowany kształt (litery T, F,L itp.) posadzka powinna być podzielona na mniejsze pola poprzez dylatacje. Przerwy te mają zapewnić właściwą prace paneli na dużej i skomplikowanej powierzchni. Panele podłogowe układa się, wsuwając pióra we wpusty i zatrzaskuje się je lub skleja.

Data publikacji: 08.04.2013

Data aktualizacji: 19.09.2024