Nitowanie oczek – co warto o tym wiedzieć?

Nitowanie kojarzy nam się zazwyczaj z trwałym łączeniem dwóch elementów wykonanych z cienkiego materiału – np. z metalowej blachy. Okazuje się jednak, że nitować można także inne elementy – np. oczka kaletnicze. Zobaczmy, do czego się je stosuje i jak je prawidłowo zamocować!

Oczka nitowe – gdzie się je wykorzystuje?

Oczka kaletnicze, zwane również nitowymi, wyglądem przypominają niewielki, wydrążony cylinder, który z jednej strony został zakończony wypukłym kołnierzem. Akcesorium składa się z dwóch części: podkładki oraz kołnierza z lejkiem. Stosuje się je nie tylko w celach dekoracyjnych, lecz także aby wzmocnić otwory wykonane w skórze lub tkaninie – dzięki temu nie będą się pruć ani rozrywać podczas codziennego użytkowania. Oczka nitowe są wykorzystywane przede wszystkim w:

- produkcji obuwia,
- produkcji galanterii skórzanej – pasków, torebek itp,
- produkcji odzieży – np. jako wykończenie tunelów na sznurki ściągające,
- rymarstwie – do tworzenia uprzęży czy smyczy,
- przemyśle samochodowym – większe oczka nitowe posłużą do wykończenia plandek.

SM1_Nitowanie_oczekSM1_Nitowanie_oczekSM1_Nitowanie_oczekSM1_Nitowanie_oczek

Nitowanie metalowych oczek krok po kroku

Oczka nitowe możemy z powodzeniem zaaplikować ręcznie. Potrzebne nam będą:

- ręczny zaciskacz do oczek,
- dziurkacz lub szczypce do dziurkowania,
- gumowa lub korkowa podkładka,
- gumowy młotek.

Zacznijmy od zaznaczenia na materiale miejsca, w którym chcemy umieścić oczko. Następnie połóżmy tkaninę na podkładce prawą stroną do góry, umieśćmy dziurkacz prostopadle do zaznaczonego miejsca i uderzmy delikatnie młotkiem w górną część – w ten sposób wytniemy otwór. Uważajmy jednak na to, aby wykonać otwór o odpowiedniej średnicy. Jeśli będzie zbyt mały, oczko się w nim nie zmieści, a jeśli będzie za duży to może z niego wypadać.

Porada eksperta

Jeśli nie posiadamy w warsztacie takich narzędzi, jak dziurkacz czy szczypce do dziurkowania, możemy skorzystać ze zwykłego dłuta – wybierzmy jednak takie o odpowiedniej średnicy.

SM2_Nitowanie_oczekSM2_Nitowanie_oczekSM2_Nitowanie_oczekSM2_Nitowanie_oczek

Teraz połóżmy na blacie roboczym dolną część nitownika, a następnie nałóżmy na nią kolejno oczko kaletnicze (wypukłą częścią u góry), materiał (ułożony prawą stroną do góry) oraz podkładkę. Włóżmy nitownik do oczka i uderzmy w niego raz gumowym młotkiem. W ten sposób powinniśmy roznitować górną część metalowego oczka, a jednocześnie połączyć ze sobą jego oba elementy w jedną całość – trwałą i odporną na zerwanie.

Na co uważać podczas aplikacji oczek nitowych?

Pamiętajmy koniecznie o tym, aby podczas aplikacji oczka uderzyć w nitownik tylko raz. Co stanie się, gdy zrobimy to kilkakrotnie? W efekcie tego podkładka może się przesunąć, a krawędź elementu nierównomiernie roznitować. W tej sytuacji może się okazać, że trzeba będzie usunąć nit i założyć nowy. Podobnie może to wyglądać wtedy, gdy zastosujesz zbyt słaby nacisk na nitownik. W tym przypadku krawędź metalowego oczka może się po prostu nie wygiąć – uzyskane połączenie będzie więc nietrwałe.

Jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o innych połączeniach nitowych, powinniśmy przeczytać ten artykuł.

Nitowanie_oczekNitowanie_oczekNitowanie_oczekNitowanie_oczek