Przejdź do głównej treści

Niecodzienne zastosowanie desek podłogowych

Posadzka wykonana z desek i materiałów drewnopochodnych przeżywa obecnie renesans zainteresowania. Idzie za tym mnogość propozycji producentów i przyjaznych dla użytkowników systemów mocowania. Co więcej – ponieważ w cenie jest nie tylko wizerunek pachnących nowością drewnianych elementów, ale także postarzanych (renowacji poddaje się wiekowe deski) – można je z powrotem umieścić na podłodze, ale można też użyć ich, tak samo jak paneli i nowego drewna, w niestandardowy sposób.

Niektórzy świeżo upieczeni właściciele starych domostw nie tyle pragną je unowocześnić za pomocą generalnego remontu, ale – po pierwsze – zrekonstruować i – po drugie – w nowym-starym budynku zadbać o wyposażenie w zdobycze cywilizacyjne. To szczytna idea, jednak jej zrealizowanie okupione będzie długą pracą, której podołają jedynie prawdziwi pasjonaci. Niestety nie wszyscy pozwolić sobie mogą na hobbystyczną renowację powierzchni drewnianych swojego domu.

Zainteresowanie, jakim cieszą się obecnie materiały drewniane i drewnopochodne, nie umknęło uwadze wyspecjalizowanych przedsiębiorców. Oferowane są drewniane elementy nie tylko z egzotycznych gatunków drzew, ale i postarzane. Naturalna struktura szlachetnego drewna jest wizualnie eksponowana, a wszelkie ubytki, wyżłobienia i pęknięcia, a nawet widoczne efekty pracy korników są uzyskiwane na nowym materiale drewnianym, za czym – oprócz efektu dekoracyjnego – idzie również odpowiednia cena. Innym sposobem na pozyskanie drewna starego, nie tylko wyglądającego na kilkudziesięcioletnie, ale faktycznie użytkowanego przez wiele lat, jest pozyskiwanie go ze starych domostw i budynków gospodarczych, a następnie takie impregnowanie i odmładzanie, żeby widać było na nim ślady upływającego czasu. Renowacji poddaje się nie tylko deski podłogowe, które pochodzą z rozbiórki starych domostw, ale również stare deski młyńskie i spichlerzowe, drewniane powały, deski ścienne wzięte z wewnątrz i zewnątrz zabudowań. Te ostatnie, poddane długiemu działaniu słońca, mają jedyną w swoim rodzaju fakturę i kolor.

Do czego można użyć wiekowego drewna? Możliwości jego zastosowań jest bardzo dużo. Po pierwsze, jako że materiał drewniany jest bardzo odporny i wytrzymały, może znowu posłużyć do pokrycia posadzek. W tym celu jest czyszczone i odnawiane, tak aby zachować ich barwę i wyeksponować „wysługę lat”. Wykonuje się w nich nowe łączenia pióro-wpust, dzięki czemu są łatwe w montażu. Chodząc po nich, wyczuwa się wyraźnie zaznaczony rysunek słojów. Po drugie, mogą zostać umieszczone w innych częściach naszego mieszkania, gdzie będą cieszyć nasze oczy swoim starym wyglądem. Przykładami mogą być belki sufitowe, którymi przyozdobimy naszą powałę, stolarka okienna wraz z parapetami, opaski drzwiowe i obicia drzwi, ramy obrazów, drewniane obudowy czy wreszcie skrzynie, komody czy meble, które możemy wykonać ze starego drewna, a tym samym nadać mu drugie życie w nowoczesnym – i nie tylko – wnętrzu mieszkania.

Jeśli materiał drewniany zostanie odpowiednio przystosowany za pomocą impregnacji, nie ma przeciwwskazań, aby użyć go również w łazience – na przykład jako długą półkę lub obudowę wanny – czy w rustykalnie urządzonej kuchni, gdzie będzie prezentował się idealnie jako miejsce, na którym zawiesimy różniące się wielkością mosiężne patelnie. Pomysł z długą półką sprawdzi się również w salonie. Stare deski mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w pokoju gościnnym, łazience i kuchni, ale również w sypialni – ciekawym pomysłem może być drewniane wezgłowie dużego łóżka, które tym samym zyska charakterystyczną ozdobę.

small_deskismall_deskismall_deskismall_deski

Tego typu rozwiązanie będzie się prezentowało równie interesująco, jeśli skorzystamy z nowych materiałów i to nie tylko drewnianych, ale również drewnopochodnych. Coraz częściej widzimy bowiem umieszczone na ścianach panele – wyglądem odpowiadające podłogowym lub korespondujące z nimi kolorystycznie – jednak nie sposobem znanym z niegdysiejszych, pionowo montowanych boazerii, ale zamocowane poziomo. Wizualnie zwiększają one przestrzeń ściany, na której zostały umieszczone. Taka ozdoba powierzchni będzie równie atrakcyjna we wnętrzu mieszkalnym, jak i w budynku użyteczności publicznej.

Deska_sosnowa_castorama_1Deska_sosnowa_castorama_1Deska_sosnowa_castorama_1Deska_sosnowa_castorama_1