Narzuty, pledy i makatki – okrycia na meble i ściany
Materiałowe przykrycia nie muszą wcale kojarzyć się z wypłowiałymi koronkami. Wśród mnogości rozwiązań znajdziemy też takie, które połączą tradycję z nowoczesnością, a jednocześnie zapewni nam użyteczne przykrycie dla mebli i ścian.
Spis treści:
Zalety i wady
Każdy materiał, który będziemy mogli zdjąć i złożyć wedle uznania, to okazja do eksperymentowania z wystrojem. Dlatego jeśli chcemy szybko i łatwo zmienić oblicze naszych wnętrz, zacznijmy od dobrania nowego okrycia dla mebli. Idąc dalej, jednolite ściany można całkowicie odmienić za pomocą prostokątnej płachty materiału. Każda okazja do złamania monotonii jest dobra: tkanina może wzorzysta, może na niej widnieć wyszyty obraz, czy też wykonana może być z niecodziennych materiałów.
Wbrew pozorom dobrze dobrana narzuta będzie spełniała większą rolę, nie tylko doda estetyki. Często używane meble uchroni od plam i kurzu, w nagłych przypadkach może posłużyć jako przykrycie, zaś każda płachta materiału powieszona na ścianie pomoże w absorpcji dźwięków, co docenimy nie tylko my, ale także nasi sąsiedzi. Powieszenie tkaniny lub innej, miękkiej materii za kanapą w salonie znacznie poprawi roznoszenie się fal dźwiękowych z głośników, pochłaniając je i nie pozwalając na odbicie się. Za jej pomocą przemienimy łóżko w miejsce do siedzenia, co docenią z pewnością posiadacze mniej obszernych mieszkań. Ci, którzy mają problem z utrzymaniem porządku, mogą wykorzystać ją jako ostatnią szansę na przykrycie nieposkładanej pościeli.
Niestety, użycie pledów i narzut wiąże się z koniecznością ich prania, dlatego bierzmy pod uwagę rozmiar i rodzaj materiału. Zbyt duża płachta jest nieporęczna przy rozwieszaniu, znacznie dłużej też schnie. Jeżeli zakrywamy nią często używane meble, istnieje ryzyko podarcia, dlatego wybierajmy solidny materiał, odporny na uszkodzenia mechaniczne.
Narzuty
Przykrycia zazwyczaj wykonane są z bawełny i mieszanek materiałowych. Pikowane z obszyciem idealnie i estetycznie przykryją łóżka, a jeśli będą odpowiednio grube, mogą też posłużyć jako zapasowa kołdra. Możemy za ich pomocą nadać każdemu meblowi rustykalny charakter za sprawą frędzli i koronek, nie przesadźmy jednak z ich ilością, bo mogą optycznie zdominować wnętrze.
Zawsze szukajmy materiałów, które będziemy mogli z łatwością wyprać w wysokiej temperaturze, zwłaszcza okrycia kanap i siedzisk. Szansa, że ulegną zalaniu i zabrudzeniu, jest niemal stuprocentowa, a miejscowe środki czyszczące mogą okazać się nieskuteczne.
Pledy
Cięższe koce nie tylko ocieplą atmosferę domu, ale także otulą nas w zimniejsze wieczory. Ich pranie jest znacznie bardziej kłopotliwe, poza tym należy je dość regularnie trzepać z kurzu, inaczej korzystanie z nich będzie wątpliwą przyjemnością.
Wyszywany pled może też znaleźć się na naszej ścianie, pod warunkiem że przyczepimy go skutecznie za pomocą gwoździ. Plusem takiego rozwiązania będzie możliwość dalszego przypięcia kartek i bibelotów do jego powierzchni, co sprawi, że widniejący na nim wzór zostanie wzbogacony dodatkowymi elementami.
Maty
Zawieszona na ścianie mata z bambusa, wikliny, paproci lub trzciny nada naszemu wnętrzu egzotycznego wyglądu, poza tym również może posłużyć do przypięcia pamiątek i obrazków. Te naturalne materiały z łatwością oczyścimy ciepłą wodą, dajmy im jednak czas na przeschnięcie na słońcu przed powieszeniem, ponieważ potrafią naciągnąć wilgocią.
Makatki
Charakterystyczne, wyszywane tkaniny, które posłużą nam do przykrycia mebli lub ścian, wykonane są zazwyczaj w białym kolorze. Czasami zawierają również wizerunki, cytaty religijne lub z mądrościami ludowymi. Znajdziemy je w różnych formach i kształtach – obrazów, podkładek, obrusów, serwetek, chusteczek, poszewek. Na pewno sprawią, że nasz dom zyska nieco wiejskiego klimatu.
Data publikacji: 13.01.2016
Data aktualizacji: 26.11.2024