Przejdź do głównej treści

Naprawa drzwi drewnianych - najczęstsze usterki i sposoby na ich zlikwidowanie

Uszkodzenie drzwi nie musi wiązać się z koniecznością kupna nowych. I chociaż naprawa drzwi drewnianych może wydawać się to niełatwym zadaniem, to niektóre usterki można z powodzeniem usunąć samodzielnie. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Z tego artykułu dowiesz się więc jak naprawić drzwi drewniane, jakich potrzebujesz materiałów oraz jak poradzić sobie z pękniętym ramiakiem drzwi.

naprawa drzwi drewnianychnaprawa drzwi drewnianychnaprawa drzwi drewnianychnaprawa drzwi drewnianych

Spis treści:

Jak naprawić uszkodzone drzwi drewniane?

Drzwi drewniane znane są chyba każdemu, jako klasyczny wybór, który sprawdzi się niemal w każdym pomieszczeniu. Wykonane z mocnego drewna, mogą Ci służyć długo w dobrym stanie. Jednak, by zachowały długo swój pierwotny wygląd, o drewniane drzwi należy dbać. Zdarza się, że poszycie drzwi drewnianych (deski łączone na pióro i wpust) zaczyna gnić. Szczególnie, gdy nie jest ono odpowiednio zabezpieczone przed szkodliwymi czynnikami.  Najczęściej proces rozpoczyna się od dolnej części skrzydła drzwiowego – przekrój czołowy deski jest podatny na działanie wilgoci. W takiej sytuacji koniecznie będzie naprawa drzwi pokojowych. Naprawę taką trzeba przeprowadzić kompleksowo – niestety, najczęściej nie wystarczy wymiana tylko jednego elementu, szczególnie gdy proces zniszczenia jest już znacznie pogłębiony.  

Aby było możliwe przeprowadzenie kompleksowej naprawy, potrzebne Ci będą narzędzia takie jak:

  • piła płatnica (opcjonalnie frezarka elektryczna do drewna)

  • piła otwornica lub wyrzynarka elektryczna

  • dłuto

  • klej do drewna

  • gwoździe

Naprawa drzwi drewnianych - instrukcja

Jak naprawić drzwi drewniane? Przede wszystkim, na wstępie zdejmujemy drzwi i odcinamy zepsute/gnijące deski. Jeżeli konieczne jest odcięcie deski w miejscu poprzeczki, najpierw używamy piły płatnicy lub frezarki elektrycznej do drewna. Następnie, już po pozbyciu się zepsutych elementów poszycia drzwi, wykończamy ten etap prac dłutem. Jeśli jednak mamy odpowiedni dostęp do danego elementu, lepiej jest użyć piły otwornicy albo wyrzynarki elektrycznej. W taki sposób ułatwimy sobie pracę. 

Jeżeli zniszczeniu uległ tylko koniec jednej deski, to cięcie należy wykonać prostopadle. W przypadku kilku desek tniemy je pod kątem 45°. Nowe deski powinny być trochę dłuższe od odciętych fragmentów. Klej do drewna nakładamy na ukośną powierzchnię czołową. Trzeba jednak uważać, żeby niechcący nie nanieść kleju na połączenia desek. Upewniamy się, że deski są dobrze osadzone i przybijamy je do poprzeczki gwoździami (dwa wystarczą). Końce wymienionych desek równamy z krawędzią drzwi.

Na tym etapie z powodzeniem możesz się skupić na wykończeniu, polegającym na malowaniu drzwi na odpowiadający Ci kolor lub lakierowaniu ich za pomocą odpowiednich do tego środków.  

naprawa drzwi drewnianych

Jak naprawić drzwi z MDF?

Co jednak zrobić, gdy drzwi nie są wykonane z drewna, tylko płyty? Jak naprawić drzwi z MDF? Będzie to wymagało nieco starań, ale nie jest to zadanie trudne, jeśli postąpisz według zaleceń. 

Do naprawy potrzebujesz następujących narzędzi:

  • papier ścierny (o ziarnistości od 150 do 200)

  • szpachlówka do drewna

  • podkład do drewna

  • emalia (specjalna dwuskładnikowa farba przeznaczona do stosowania na płyty MDF)

  • pianka montażowa

Naprawa drzwi MDF - instrukcja

Przede wszystkim powinieneś najpierw wyrównać otwór (wycinając np. w kwadrat), a następnie wypełnić go pianką montażową. Następnie piankę montażową należy wyrównać specjalnym nożem budowlanym do powierzchni drzwi. Potem, po wyschnięciu pianki montażowej, koniecznie należy wyszlifować powierzchnię uszczelnianą, by móc pokryć ją specjalną szpachlą do drewna. Kiedy szpachla już wyschnie, po wyrównaniu jej (ponownie papierem ściernym) możesz przejść do ostatniego etapu naprawy, jakim jest malowanie drzwi. 

Jak naprawić pęknięty ramiak drzwi wewnętrznych?

Rodzaje konstrukcji drzwi wewnętrzych: ramiakowe i płytowe

Można wyróżnić dwa rodzaje konstrukcji drzwi wewnętrznych – ramowe (lub inaczej ramiakowe) lub płytowe. Z tych dwóch rodzajów z pewnością popularniejsze i częściej spotykane są drzwi ramiakowe – niewykluczone, że sam posiadasz je w swoim domu. Od drzwi płytowych różnią się one przede wszystkim szkieletem konstrukcyjnym, który tworzy widoczną gołym okiem ramę, a cała konstrukcja nie jest zakryta jednolitą płytą. Przestrzeń pomiędzy belkami łączeniowymi wypełniona jest najczęściej mniejszymi, często ozdobnymi panelami. Takie wypełnienie może być również wykonane ze szkła, a tylko od producenta zależy stopień jego dekoracyjności. Co jednak zrobić, kiedy ramiak zostanie uszkodzony? Jak naprawić uszkodzone drzwi drewniane?

Naprawa ramiaka - instrukcja

Aby to zrobić, przede wszystkim potrzebne Ci będą narzędzia takie jak:

  • klej do drewna

  • folia polietylenowa

  • drewniane bloczki

  • drewniane kołki

  • strug

  • szpachlówka do drewna

  • kawałek drewna (opcjonalnie)

Najpierw powinieneś ocenić stan uszkodzenia drzwi. Jeśli pęknięcie ramiaka jest nieduże, można próbować skleić to miejsce klejem do drewna. Jeżeli uszkodzeniu uległo drewno w bezpośredniej bliskości wkrętów, którymi zamocowane są zawiasy –które  właściwie nie spełniają już swojej głównej funkcji -  w miejsca po śrubach wklej drewniane kołki. Na koniec sklejony fragment wyrównaj strugiem. Ubytki w drzwiach wypełnij szpachlówką do drewna.

Gdy uszkodzenie ma dużą powierzchnię, trzeba usunąć wadliwy fragment – zrób to za pomocą dłuta, tak by końce zagłębienia były ścięte pod kątem 45°. Powstały ubytek musi mieć regularny kształt. W to miejsce wklej nowy kawałek drewna (musi on być nieznacznie wyższy i szerszy od wymienianego). Po wyschnięciu kleju (czas schnięcia powinien być podany na opakowaniu) wystające krawędzie zrównaj strugiem ze starą częścią drzwi. Tak naprawione drzwi możesz ponownie zamontować.

Naprawa drzwi drewnianych

Naprawa drzwi drewnianych – najczęściej popełniane błędy

Po wykonanej pracy z pewnością chciałbyś zobaczyć wyniki swoich działań. Będzie to oczywiście możliwe w momencie, gdy wszystkie nakładane warstwy już wyschną. Dobrze jest jednak na bieżąco kontrolować postępy swoich działań. Kontroluj więc grubość i jakość położenia szpachli, sprawdź wytrzymałość załatanych ubytków i monitoruj na bieżąco, czy odpowiednio położyłeś farbę oraz impregnat. Dobrze wykonałeś swoją pracę, jeśli naprawiane uszkodzenia są albo mało widoczne, albo w ogóle ich już nie widać. 

Naprawa drzwi drewnianych niesie za sobą również pewne problemy związane z błędami, których niełatwo jest uniknąć, szczególnie jeśli jesteś początkującym majsterkowiczem. Warto jednak pamiętać o niektórych zasadach, które znacząco ułatwią Ci pracę. Przede wszystkim odpowiednio przygotuj się do pracy – wszystkie czynności wykonuj w rękawicach ochronnych i przestrzegaj zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (szlifuj w okularach, uważaj na opiłki, a farby nakładaj w rękawicach ochronnych). Ponadto, zainwestuj w dobrej jakości narzędzia i produkty (np. impregnaty do drewna). 

Warto również, byś pamiętał, aby przed montażem i kolejnymi etapami prac koniecznie upewnić się, że szpachla, farba czy impregnat całkowicie wyschły. Dzięki temu Twoja praca będzie trwalsza i unikniesz zacieków oraz nieestetycznych wgnieceń, które mogą się pojawić, jeśli zbyt wcześnie zaczniesz montaż. Pamiętaj również, aby pomiędzy kolejnymi etapami prac dobrze odpylić drzwi i całe stanowisko pracy – pył sprawi, że impregnat nie będzie dobrze wsiąkał w drewno, co również obniży trwałość Twojej pracy.

Data publikacji: 31.01.2014

Data aktualizacji: 27.08.2024