Najlepsze rośliny zadarniające
Rośliny zadarniające są niskie i pozwalają łatwo okryć podłoże, na którym rosną. Płożą się i rozrastają na boki, a po pewnym czasie tworzą zwartą powierzchnię żywego kobierca. Ich pędy często zakorzeniają się i w ten sposób może powstawać zbita darń.
Kiedy warto je posadzić?
Bywają takie miejsca w ogrodzie lub na działce, w których trudno nawet wyhodować trawę. Połacie suche, piaszczyste, wypalane ostrym słońcem albo też położone w miejscach o ciągłym zacienieniu nie sprzyjają uprawom. Na takich obszarach, a także na dość stromych zboczach, skarpach i między krzewami – wszędzie tam, gdzie koszenie trawy byłoby trudne – warto zasadzić rośliny zadarniające. Nadają się one też do zagospodarowania przestrzeni między wybrukowanymi pasami podjazdu, płytami chodnikowymi na ścieżkach i przejściach czy w piwniczkach ziemnych.
Wśród roślin zadarniających (okrywowych) mamy gatunki o bardzo różnym wyglądzie, rozmiarach, odcieniach, specyfice i mocno zróżnicowanych potrzebach. Z tych też powodów dobieramy rodzaj roślin zadarniających odpowiedni do specyfiki naszego terenu.
Rodzaje i właściwości roślin zadarniających
Niektóre rośliny zadarniające szczególnie dobrze znoszą nawet najostrzejsze słońce, inne wolą cień i chłód. Warto zapoznać się z wymaganiami, żeby jak najlepiej dobrać roślinę do środowiska, w którym chcemy ją zasadzić.
Do hodowli w warunkach słonecznych szczególnie polecane są takie rośliny, jak:
- czyściec wełnisty,
- macierzanki,
- pięciornik rozłogowy,
- irga Dammera,
- mikrobiota syberyjska,
- płożące odmiany jałowców,
- rogownica kutnerowata,
- trzmielina Fortuna.
Natomiast w cieniu dobrze radzą sobie:
- bluszcz pospolity,
- barwinek pospolity,
- bluszczyk kurdybanek,
- bodziszek korzeniasty,
- gajowiec żółty,
- podagrycznik pospolity,
- konwalia majowa,
- runianka japońska,
- pragnia syberyjska.
Uprawa roślin zadarniających
Rośliny zadarniające rozmnażać możemy z nasion, ale łatwiej i szybciej wyrosną nam z pędów. Rosnące już egzemplarze, o ile są dobrze rozrośnięte, możemy nieco przerzedzić i rozmnożyć. Najczęściej pędy roślin zadarniających same się ukorzeniają (barwinek, bluszcze, macierzanki, kurdybanek i wiele innych) albo tworzą rozłogi, na końcu których powstają nowe rośliny (np. dąbrówka rozłogowa, runianka japońska), które wystarczy tylko oderwać i zasadzić w nowym miejscu.
Nasiona roślin zadarniających wysadzamy w rozsadniku w maju i czerwcu, a we wrześniu uzyskaną rozsadę umieszczamy w wybranej lokalizacji. Przed posadzeniem takich roślin warto ziemię przekopać, bardzo dokładnie usunąć wszelkie korzenie i rozłogi chwastów. Można też dodać nawozu organicznego (kompost, niekwaśny torf) i wymieszać z ziemią.
Najlepiej sadzić rośliny grupami, co najmniej po kilkanaście sztuk danego gatunku. Jeśli chcemy mieć po 1-2 latach gęsty dywan roślinny, powinniśmy sadzonki umieszczać blisko siebie, czyli po kilkanaście sztuk na 1 m².
Najpopularniejsze gatunki
Spośród bardzo wielu gatunków roślin zadarniających największą popularnością z uwagi na łatwość uprawy i ładny wygląd zdobyły:
- bluszczyki, a wśród nich naturalnie u nas występujący bluszczyk kurdybanek czy bluszcz pospolity. Cenione są zwłaszcza za to, że rosną w miejscach częściowo zacienionych. Posiadają długie, około 1-metrowe pędy płożące się po ziemi i bardzo łatwo ukorzeniające się. Ich głównym atutem są ładne, gęste, karbowane liście,
- rozchodniki tworzące bardzo atrakcyjną, gęstą darń złożoną z pędów porośniętych niedużymi, ale grubymi i pękatymi listkami. Doskonale prezentują się w ogrodach skalnych oraz przy obsadzaniu murków i innych dekoracyjnych elementów. W sklepach ogrodniczych dostępne są poszczególne gatunki rozchodników, a także specjalne ich mieszanki,
- macierzanka piaskowa – tworzy bardzo gęstą darń, jej pędy mają około 30 cm. Może się ona płożyć po ziemi, a także wznosić. Latem na końcach pędów pojawiają się różowe kwiaty, zwabiające pszczoły i inne owady. Szybko i dobrze rośnie w miejscach słonecznych,
- dąbrówka, która dzięki swym licznym rozłogom bardzo gęsto obrasta teren i tworzy darń o wysokości do 35 cm. Niektóre jej odmiany mają liście o barwie czerwono-purpurowej, co dodaje jej szczególnej atrakcyjności. Najpopularniejsze odmiany to dąbrówka rozłogowa oraz żółtokwiatowa,
- konwalia majowa, mniej typowa wśród roślin zadarniających, ale po kilku latach uprawy na tym samym stanowisku tworzy bardzo gęsty kobierzec ze swych liści. Szybko się rozmnaża, a wiosną spomiędzy nich wyrastają piękne, dzwonkowate, białe kwiaty.