Przejdź do głównej treści

Na czym można oszczędzać przy budowie domu?

Inwestując w budowę domu, możemy się liczyć z ogromnymi kosztami. Proces budowy nieruchomości jest złożony i wymaga angażowania dużej ilości środków finansowych. W związku z tym wiele osób szuka sposobów, by zmniejszyć wydatki i zoptymalizować budżet. Warto wiedzieć, na jakich elementach możemy oszczędzać, a na jakich nie powinniśmy. W dzisiejszych czasach, kiedy ceny materiałów budowlanych rosną, a budowa domu staje się coraz bardziej kosztowna, warto zastanowić się nad tym, jak można oszczędzić, nie rezygnując przy tym z komfortu i funkcjonalności. Kluczem do sukcesu jest prostota. Może to brzmieć banalnie, ale prostota w architekturze ma wiele zalet, które przekładają się bezpośrednio na oszczędności.

budowa domubudowa domubudowa domubudowa domu

Spis treści:

Prostota w cenie

Największym przyjacielem oszczędności jest prostota.
To dzięki prostym rozwiązaniom możemy uzyskać funkcjonalny i stosunkowo niedrogi dom. Unikanie nietypowych, kosztownych rozwiązań zwolni nas z konieczności nabycia i sprowadzenia drogich materiałów oraz zmniejszy koszt robocizny.

Wybór projektu domu

Wybierając i solidnie analizując projekt domu, będziemy mogli przewidzieć przyszłe koszty i ewentualne finansowe pułapki. Ekonomicznym rozwiązaniem jest tworzenie budynku na planie kwadratu o właściwym stosunku długości ścian do wewnętrznej powierzchni. Taki projekt pozwala na stworzenie prostego, niedrogiego dachu bez załamań, a do tego jest stosunkowo łatwy do ogrzania, co będzie cenną właściwością w czasie eksploatacji.

dom w budowie

Budynki piętrowe z poddaszem

Całkiem rozsądnym rozwiązaniem są także budynki piętrowe z poddaszem. Ich niewątpliwą zaletą jest dobry stosunek wielkości przegród do powierzchni całkowitej budynku, a także dość niewielki – w stosunku do domów parterowych – dach, który pozwoli ograniczyć straty ciepła.

Wybór okien w domu

Miłośnicy jasnych pomieszczeń przy dużej ilości okien powinni pamiętać, że mury są znacznie tańsze od okien. Jeśli więc szukamy oszczędności, dwa razy się zastanówmy, zanim wstawimy wiele okien. Jeśli lubimy jasne, przeszklone pomieszczenia, lepiej będzie zdecydować się na jedno duże okno zamiast kilku mniejszych. Zmniejszy to koszt montażu.

Wybór projektu domu

Odpowiedni rozmiar domu

Pamiętajmy też, aby wybierać wielkość domu i ilość pomieszczeń do naszych rzeczywistych potrzeb. Przesadnie duży dom i nieużywane pokoje to nie tylko większy koszt projektu, ale też spore wydatki związane z ogrzaniem całej powierzchni.

Wybór odpowiedniej działki to kluczowy element inwestycji

Gdy zaczynamy marzyć o własnym domu, jednym z pierwszych kroków, który musimy podjąć, jest wybór odpowiedniej działki. To na niej stanie nasz wymarzony dom, więc jej wybór zdecydowanie nie może być pochopny.

Nie warto oszczędzać na działce. Nie chodzi tu jednak tylko o cenę – lokalizacja, jakość gruntu, dostęp do komunikacji i infrastruktury oraz wielkość i kształt działki to wszystko aspekty, które mają znaczenie. Oszczędzanie na działce może prowadzić do wielu problemów w przyszłości.

Oddalenie od centrum miasta

To jedno z rozwiązań, które pozwala zaoszczędzić. Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się to niekorzystne ze względu na koszty dojazdu, tak naprawdę warto przemyśleć ten wybór. Przemyślane kalkulacje kosztów dojazdu w porównaniu z oszczędnościami wynikającymi z niższej ceny działki mogą dać niespodziewane rezultaty. To co na początek wydawało się mniej opłacalne, w dłuższej perspektywie może przynieść spore oszczędności.

Działki o nieregularnych kształtach

To kolejne źródło potencjalnych oszczędności. Co prawda wymagają one bardziej przemyślanej koncepcji architektonicznej i dokładnego sprawdzenia jakości gruntu, ale dzięki temu możemy zaoszczędzić na zakupie, a jednocześnie zrealizować nasze marzenia o idealnym domu.

Uzbrojenie działki

To aspekt, który również należy rozważyć. Często oszczędzanie na tym elemencie prowadzi do wyższych kosztów w przyszłości. Oczywiście są elementy, na których można zaoszczędzić, ale nie można tego robić kosztem komfortu życia w przyszłości.

Ogrodzenie posesji

To często niedoceniany element całej inwestycji. Chociaż wielu uważa, że to tylko kosmetyczny dodatek, ogrodzenie pełni wiele ważnych funkcji – zapewnia prywatność, bezpieczeństwo i estetykę. Wybierając tańsze rozwiązania na początek, warto mieć na uwadze, że w przyszłości możemy chcieć je zastąpić trwalszymi materiałami.