Przejdź do głównej treści

Mozaika w łazience – estetyka w różnych odsłonach

Za pomocą mozaiki możemy tworzyć w łazience ciekawe wzory czy nawet całe obrazy. Różnorodność kolorów i faktur pozwala dopasować malutkie płytki niemal do każdego stylu.

mozaika-w-łaziencemozaika-w-łaziencemozaika-w-łaziencemozaika-w-łazience

Kolorowa dekoracja z płytek jest popularnym rozwiązaniem, nie należy jej jednak stosować na całej powierzchni pomieszczenia – mozaikowe aranżacje nie sprawdzą się w małych łazienkach, ponieważ optycznie pomniejszają wnętrze. Projektanci wnętrz polecają bawić się tą formą z umiarem – mozaikę najlepiej umieścić tylko w kilku miejscach, tam gdzie będzie się najlepiej prezentować. Najczęściej płytki układane są wokół lustra (dobrze wygląda lustro bez ramy, którą stworzyć możemy za pomocą mozaiki), funkcjonują także jako obudowa wanny i blat pod umywalkę – dzięki temu mozaika jest wyeksponowana na tle całej łazienki. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie mozaiki do wydzielenia stref w łazience – możemy oddzielić część kąpielową (wannę, prysznic) np. od miejsca ze środkami czystości, kosza na brudne ubrania etc.

Mozaika – sposób na nietypowe aranżacje

Płytki mozaiki mogą być kwadratowe, prostokątne i okrągłe, można je również kupić w formie pasków, trójkątów lub pokruszonego kamienia. Dostępne są mozaiki składające się z pojedynczych elementów, które mogą mieć od 1 cm do 5 cm, ich układanie jest jednak czasochłonne, ponieważ jesteśmy zmuszeni przyklejać każdą małą płytkę oddzielnie. Bardziej popularne są pojedyncze mozaiki przyklejone na plastikową siatkę, folię lub specjalny papier (taka forma przyspiesza proces układania) – dostępne są m.in. w rozmiarach: 20x20 cm, 30x30 cm, 45x45 cm, 60x60 cm.

mozaikamozaikamozaikamozaika

Mozaika – jaką wybrać?

Mozaiki, podobnie jak duże płytki, wykonywane są z różnych materiałów i w zależności od zastosowanego tworzywa mają też inne parametry. Do najpopularniejszych zalicza się:

- mozaiki ceramiczne

Mozaiki ceramiczne mogą być wykonywane z masy gresowej lub z masy szkliwionej. Ceramika z gresu jest odporniejsza i trwalsza (jest mrozoodporna i odporna na ścieranie), można ją układać wewnątrz i na zewnątrz. Natomiast ceramika szkliwiona cechuje się dużą nasiąkliwością, nie może być więc stosowana na zewnątrz.

- mozaiki szklane

Mozaika szklana daje największe możliwości aranżacyjne. Ma różne wzory, kolory, jest robiona ze szkła matowego i błyszczącego, zawierać też może różne domieszki. Cechuje się bardzo dobrymi właściwościami, nie nasiąka, dzięki czemu można ją stosować w miejscach szczególnie wymagających (np. w łazience). Powierzchnia szklana jest jednak narażona na zarysowanie, dlatego lepiej nie układać jej na podłodze, ponieważ szybko straci swój urok.

- mozaiki z kamienia naturalnego

Mozaiki z kamienia robione są m.in. z marmuru (jest miękki i podatny na uszkodzenia), kwarcu, trawertynu, a nawet z otoczaków. Długo zachowują swoje właściwości, można układać je zarówno na ścianach, jak i na podłogach.

- mozaiki metalowe

Mozaiki metalowe są tak naprawdę małymi płytkami ceramicznymi, na które naklejane są cienkie blaszki (mogą być wykonywane z różnych rodzajów metali). Niestety metal jest miękkim materiałem, przez co jest podatny na zarysowania.

- mozaiki drewniane

Mozaiki drewniane wykonywane są najczęściej z drewna egzotycznego (z litego drewna), ale także z rodzimych gatunków. Płytki mozaiki są zaimpregnowane, mogą być stosowane w łazience, ale lepiej nie układać ich w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie wody (np. na ścianie przy wannie).

- mozaiki z muszli perłowca

Tworzy się ją z muszli perłowca. Jest ona jednak droga, dlatego zazwyczaj pełni funkcję designerskiego akcentu.

 

Data aktualizacji: 16/04/2024