Montaż desek podłogowych – o czym warto wiedzieć?
Montaż desek podłogowych to jedna z czynności, które lepiej pozostawić profesjonalistom – każda praca wymaga jednak weryfikacji. Ostatecznie solidna, trwała podłoga ma służyć przede wszystkim nam, dlatego też sami powinniśmy zadbać o jej prawidłowe położenie. Co jednak ważne, na trwałość parkietu ma wpływ nie tylko sam sposób położenia podłogi, ale także szereg innych czynników.
Warunki montażu
Na samym początku krótko o warunkach panujących w pomieszczeniu. Montaż desek podłogowych bezwzględnie należy rozpocząć dopiero w sytuacji, kiedy zakończymy wszelkie prace wykończeniowe. Jest to o tyle istotne, że w pokoju musi panować odpowiednia temperatura (najlepiej między 18 a 23 °C), a podłoga nie może być zbyt wilgotna (jeśli jest, poleca się poliuretanowy grunt odcinający).
Zanim deski zostaną położone, muszą też być odpowiednio przechowywane. Paczek z poszczególnymi partiami materiału nie warto otwierać zbyt wcześnie – istnieje ryzyko odkształcenia ze względu na panującą w pomieszczeniu wilgoć a wtedy mogą nie nadawać się do położenia. Warto też mieć na uwadze, by paczki z deskami przechowywać w pozycji poziomej – jeśli będą stać pionowo, może dojść do deformacji.
Pamiętajmy też, że drewno – jako materiał naturalny – ma różne odcienie. Zanim zatem rozpocznie się proces układania desek, warto wybrać te o podobnej tonacji kolorystycznej tak, by układać je mniej więcej w tym samym miejscu. Z kolei deski o kiepskiej fakturze i nasyceniu koloru (takie niestety też się mogą zdarzyć) można położyć tam, gdzie nie będą widoczne (np. pod szafą).
Montaż podłogi klejonej
Zanim rozpocznie się proces przyklejania desek do podłogi, należy ją odpowiednio przygotować. O gruncie poliuretanowym już wspominaliśmy, natomiast bezwzględnie należy ją najpierw oczyścić i wyrównać. Wtedy dopiero możemy równomiernie nanieść klej, pamiętając przy tym, by rozprowadzać go na powierzchnię, na którą jesteśmy w stanie położyć deski – w przeciwnym razie możemy nie zdążyć przed jego wyschnięciem. Jeśli ten etap zostanie wykonany niestarannie, nie zapewnimy podłodze prawidłowej siły mocowania.
Ważną kwestią jest również usuwanie nadmiaru kleju z powierzchni parkietu, jeszcze przed jego zawiązaniem. Żeby klej dobrze trzymał deski, na czas schnięcia musimy je mocno docisnąć do podłoża. Na sam koniec warto pozostawić puste pomieszczenie na co najmniej 24 godziny, by podłoga nabrała równomiernej wilgotności.
Montaż podłogi bez kleju
Deski podłogowe możemy również położyć na sucho, bez użycia kleju. Po wyrównaniu i wysuszeniu podłoża (sprawdzamy poziomicą, czy na pewno jest równo) kładziemy folię izolacyjną, która doskonale zabezpieczy nas przed wilgocią. Folię kładziemy w nadmiarze, by po ułożeniu podłogi przyciąć ją nad listwami. Ostatnim etapem przed położeniem samej podłogi pozostaje izolacja akustyczna – w tym celu stosuje się podkład korkowy lub piankowy.
Następnie możemy przystąpić do układania poszczególnych desek. System montażu na klik został zaprojektowany w ten sposób, by maksymalnie ułatwić kwestię położenia podłogi. Pamiętajmy, by pierwsza deskę położyć zamkiem do ściany, a ostatnią dociąć tak, by pozostawić szczelinę dylatacyjną. Układanie desek rozpoczynamy od dłuższej ściany w pomieszczeniu. Układanie kolejnego rzędu rozpoczynamy od przyciętej deski. Żeby zagwarantować sobie trwałość podłogi, warto mieć na uwadze, że połączenia krótszych desek ze stykających się rzędów powinny być przesunięte względem siebie o ok. 20 cm.
Deski montujemy zatrzaskując jedną w drugiej – tę czynność powinniśmy wykonywać bez nadmiernego użycia siły. Najwięcej pracy czeka nas przy układaniu ostatniego rzędu, bowiem tam deski należy dokładnie przyciąć. Na sam koniec pozostaje zamocowanie listew przypodłogowych do ścian.