Modne i funkcjonalne lampy do kuchni. Jakie wybrać?

Urządzasz kuchnię i zastanawiasz się, jak zaprojektować oświetlenie? Dowiedz się, o czym należy pamiętać podczas wyboru lamp kuchennych. Poznaj nasze propozycje opraw wiszących, plafonów, oczek, spotów, kinkietów oraz podszafkowych LED-ów!

kuchnia

Oświetlenie odgrywa w kuchni dużo ważniejszą rolę niż w innych pomieszczeniach domu. Lampy kuchenne muszą bowiem spełniać wiele różnych funkcji jednocześnie, zapewniając Ci wygodę, gwarantując bezpieczeństwo i funkcjonalność wnętrza oraz pozytywnie wpływając na jego wystrój. Z tego względu wybierając oprawy oświetleniowe do kuchni, należy zwrócić uwagę na szereg właściwości, jakimi powinny się one cechować. Podpowiadamy, jakie wybrać w zależności od funkcji, którą mają pełnić, oraz stylu aranżacji.

Czym powinny cechować się lampy do kuchni?

Lampy do kuchni muszą być estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Nie powinny zajmować dużo przestrzeni ani w żaden sposób blokować światła. Z tej przyczyny w roli oświetlenia ogólnego nie sprawdzą się oprawy z wąskimi kloszami.

Ze względu na użytkowy charakter pomieszczenia lampy kuchenne powinny być także wodoodporne. Wartościową cechę stanowi również materiał, z którego są wykonane – dotknięcie gorącego klosza w ciasnej kuchni może grozić oparzeniem. Jako główne źródło światła sprawdzą się więc wysoko umieszczone lampy wiszące z szerokim kloszem.

Poza głównym źródłem światła warto zastosować oświetlenie punktowe: LED-owe i halogenowe, a także dekoracyjne kinkiety, wprowadzające ciepły, domowy klimat. Dodatkowe lampy pozwolą na optyczne powiększenie małej kuchni oraz ułatwią użytkowanie tego pomieszczenia.

Taśmy LED i oczka halogenowe można zastosować jako punktowe oświetlenie kuchenne nie tylko na suficie czy na ścianie, ale również na meblach. W ten sposób dokładnie oświetlisz każdą powierzchnię roboczą. Taśmę LED wystarczy przykleić w wybranym miejscu. Podszafkowe lampki halogenowe trzeba wmontować w meble.
Nowoczesne rozwiązania aranżacyjne do kuchni pozwalają zmniejszyć znaczenie głównego źródła światła – lampy wiszącej – na rzecz większej liczby świateł punktowych. Wówczas w kuchni częściej będziesz korzystać z funkcjonalnych oczek czy podszafkowych diod LED.

Przed wyborem konkretnych modeli lamp należy zastanowić się, gdzie je umieścić oraz jaką przestrzeń ma oświetlić każde źródło światła. Dla ułatwienia zadania możesz podzielić kuchnię na strefy robocze: ta, w której przygotowujesz potrawy, powinna być lepiej oświetlona od tej, w której wyłącznie przechowujesz sprzęty. Jeśli kuchnia jest połączona z jadalnią, dobrze zaplanować co najmniej jedną lampę nad stołem.

Ważny jest również dobór rodzaju oraz mocy żarówek czy diod. Światło powinno być nieprzesadnie ostre, bo szybko zmęczy wzrok. W zależności od funkcji danej lampy różnić się będzie temperatura barwna stosowanych żarówek – oprawy zapewniające optymalną widoczność powinny dawać chłodniejsze światło, zaś te dekoracyjne – cieplejsze.

Jakie lampy do kuchni wybrać?

kuchnia

Wybór lamp do kuchni różnić się będzie w zależności od tego, w jakim miejscu zostaną one zamontowane i jakie będzie ich główne przeznaczenie. Dlatego po kolei przyjrzymy się:

  • oświetleniu ogólnemu (plafony, lampy wiszące),

  • lampom funkcjonalnym (oczka, spoty),

  • oprawom dekoracyjnym (kinkiety, oświetlenie podszafkowe).

Oświetlenie ogólne, czyli jakie lampy sufitowe do kuchni wybrać?

Rolą oświetlenia ogólnego w kuchni jest zapewnienie odpowiedniej widoczności w całym pomieszczeniu. Dlatego też w tym charakterze wykorzystuje się różnego rodzaju lampy sufitowe. Ich wachlarz jest bardzo szeroki – od prostych i praktycznych plafonów, po efektowne żyrandole. Jakie wybrać?

lampa sufitowa

Plafon LED Struhm Sola

Jeżeli urządzasz kuchnię w stylu nowoczesnym, niewykluczone, że w roli oświetlenia ogólnego wykorzystasz plafony. Bardzo często przyjmują one postać prostych, minimalistycznych opraw, które świetnie sprawdzają się w surowych, jasnych pomieszczeniach. My proponujemy Ci model Struhm Sola wykorzystujący ekonomiczne żarówki LED. Ze względu na jakość wykonania i wykorzystane do produkcji materiały cechuje się on wysokim poziomem funkcjonalności. Dzięki szczelnej konstrukcji eliminuje między innymi powszechny w kuchniach problem owadów przedostających się do żarówki lampy.

Plafon Colours Mantus

Zupełnie innym charakterem odznacza się plafon Colours Mantus. W pomysłowy sposób wykorzystuje on połączenie metalu i tworzywa sztucznego, dzięki czemu jego design idealnie wpisze się w aranżacje w stylu glamour. To dość nowoczesna interpretacja żyrandola, odpowiadająca specyfice kuchni. Możesz cieszyć się atrakcyjnym projektem lampy, nie rezygnując z jej funkcjonalności – plafon znajduje się blisko sufitu, nie przeszkadza i pozostaje odporny na eksploatację w trudnych warunkach.

Lampa wisząca Cavazza

Jeśli sufit w Twojej kuchni jest wystarczająco wysoko, zamiast plafonów możesz wykorzystać lampy wiszące. Dają one dużo światła i wyróżniają się zdecydowanie bardziej ozdobnym charakterem niż plafony. Jedną z ciekawszych propozycji stanowi oprawa Cavazza wykorzystująca aż 6 żarówek. Z jej pomocą bez trudu oświetlisz całe pomieszczenie. Ozdobne klosze w złotym kolorze decydują o nietuzinkowym wyglądzie lampy, która znakomicie wpisze się w loftową estetykę. Mimo oryginalnego wyglądu nie musisz martwić się o jej wytrzymałość – wykonana jest z metalu odpornego na pęknięcia.

Lampa wisząca Space

Na przeciwległym biegunie estetyki można by umieścić oprawę Space, cechującą się przyjemnym dla oka, rustykalnym projektem. To klasyczne rozwiązanie, przeznaczone głównie do wnętrz urządzonych w stylu vintage. Ta lampa wisząca do kuchni dostępna jest w kolorze srebrnym bądź ecru i ozdobiona jest delikatnym wzorkiem. Świetnie sprawdzi się w roli ogólnego oświetlenia, a także jako funkcjonalna lampa zawieszona nisko nad jadalnianym stołem. Zapewni Ci dużo światła, a jednocześnie wprowadzi do pomieszczenia niepowtarzalny klimat.

Lampy funkcjonalne, czyli strategiczne źródła światła

O ile oprawy sufitowe mają zapewnić równomierne oświetlenie całego pomieszczenia, o tyle lampy funkcjonalne powinny skupić się na kluczowych strefach kuchni. Wyjątkowo mocnego światła będziesz potrzebować na przykład przy kuchence, zlewozmywaku czy nad stołem bądź wyspą. Dowiedz się, jakie oprawy najlepiej wywiążą się z tego zadania!

Oczko okrągłe LED

Marzy Ci się nowoczesna kuchnia? Prawdopodobnie najlepszym wyborem w przypadku oświetlenia funkcjonalnego okażą się dla Ciebie oczka sufitowe. To minimalistyczne rozwiązanie, które pozostaje praktycznie niezauważalne dla obserwatora. Lampy są właściwie w całości ukryte, a mimo to rzucają bardzo mocne, jasne światło w wybranym przez Ciebie kierunku. Wypróbuj wykonane z solidnego szkła, łatwe w montażu oczka okrągłe LED. Ich wygląd rewelacyjnie wkomponuje się w nowoczesne, wręcz futurystyczne wnętrza, a dzięki uniwersalnemu charakterowi pozwoli na swobodę aranżacyjną.

Oczko Colours Hera

Można by pomyśleć, że w przypadku tak niewielkich i niezwracających na siebie uwagi lamp jak oczka wygląd nie ma większego znaczenia. To jednak błędne myślenie. Jednym z lepszych przykładów jest model Colour Hera, który wyraźnie różni się od opisanego wyżej wariantu. Ten nie jest w całości wpuszczany w sufit, przez co pozostaje bardziej widoczny. Jego czarna, minimalistyczna obudowa pasuje do kuchni w stylu loftowym bądź industrialnym. Oczko zagwarantuje Ci efektywne oświetlenie strategicznych stref pomieszczenia.

Listwa Colours Asterion

Spoty to rewelacyjny wybór w przypadku oświetlenia funkcjonalnego. Na jednym mocowaniu możesz zamontować kilka źródeł światła, z których każde będzie świeciło w innym kierunku. To rozwiązanie praktyczne, a zarazem estetyczne, bo listwy mogą przybierać naprawdę atrakcyjne kształty. Poznaj model Colours Asterion, na który składają się 4 niebanalne głowice. Jego projekt – ze względu na swoją wszechstronność – pasuje zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. Wzrok przykuwa dość nietypowa jak dla opraw sufitowych forma. Przypominające lampki biurowe reflektory skutecznie doświetlą kluczowe zakamarki każdej kuchni.

Spot Colours Vaughan

Listwa Colours Vaughan wyróżnia się prostym designem i wyjątkową funkcjonalnością. Jej biały kolor oraz rzucane przez nią jasne, miękkie światło sprawią, że bez trudu odnajdzie się ona w kuchniach skandynawskich. Może pełnić funkcję lampy pomocniczej, doświetlając blat bądź barek. Jej ogromną zaletę stanowi możliwość regulacji głowic, dzięki czemu strumień światła możesz skierować w dowolną stronę.

Oprawy dekoracyjne, czyli jak zadbać o klimat?

lampa sufitowa

Kuchnia odznacza się szczególnym charakterem. Mimo że to pomieszczenie gospodarcze, nie można zapominać o tym, że stanowi także serce każdego domu, a jako takie zasługuje na wyjątkową ekspozycję. Temu służy między innymi dekoracyjne oświetlenie. Warto za jego pomocą podkreślić nieoczywiste rozwiązania ceramiczne czy wiszące na ścianach ozdoby. Jakie lampy wykorzystać w tym celu?

Kinkiet Struhm Raca

Nowoczesne kinkiety to coraz popularniejszy wybór w wielu kuchniach. Cechują się bardzo prostą konstrukcją, która doskonale sprawdza się w minimalistycznych wnętrzach. W atrakcyjny sposób rzucają światło na ścianę, umożliwiając Ci wyeksponowanie na przykład jej faktury. Świetnie nadają się do podświetlania między innymi kamienia dekoracyjnego. Jeśli szukasz kinkietu o prostej formie, który znakomicie wygląda także wtedy, kiedy nie świeci, sprawdź model Struhm Raca. To nieskomplikowany sześcian idealnie wpisujący się w klasyczne i nowoczesne aranżacje.

Kinkiet Garrix

Częstym wyborem wśród dekoracyjnych kinkietów są także warianty odstające od ściany. Zdecydowanie lepiej nadają się one do podświetlania takich ozdób jak obrazy czy fotografie. W tej roli możesz wykorzystać na przykład kinkiet Garrix wykonany z niklu. Wyróżnia się eleganckim charakterem, dzięki czemu możesz zastosować go w chłodnych, jasnych kuchniach. Jego subtelna konstrukcja nie rzuca się w oczy, gwarantuje natomiast przyjemne światło punktowe.

Taśma LED

LED-owe paski to wszechstronne rozwiązanie do każdego pomieszczenia, nic więc dziwnego, że zyskują coraz większą popularność, także w kuchniach. Często montuje się je na przykład pod szafkami, zapewniając sobie w ten sposób lepsze oświetlenie blatu, kuchenki czy zlewu. Ich największą zaletą wydają się szerokie możliwości zastosowania, ponieważ tylko od Ciebie zależy, gdzie zamontujesz taśmy. Niejednokrotnie służą one po prostu celom dekoracyjnym – mogą podświetlać ozdobne zastawy na półkach czy kolekcję butelek droższych alkoholi.

Podszafkowa lampa Colours Huetter

Zamiast taśm LED można wykorzystać bardziej estetyczne lampki LED-owe, takie jak na przykład Colours Huetter. Montuje się je pod szafkami wiszącymi, doświetlając blat. Z jednej strony takie źródło światła zapewni Ci lepszą widoczność w najważniejszych miejscach, które dodatkowo są zaciemnione przez wiszące meble, a z drugiej wyeksponuje ceramikę pomiędzy blatem a szafkami.

Czym kierować się podczas wyboru lamp do kuchni?

Jeśli zależy Ci na kuchni, która będzie zachwycała nie tylko funkcjonalnością, ale także niepowtarzalnym klimatem, zadbaj o odpowiednie oświetlenie tego pomieszczenia. Powyższe propozycje lamp kuchennych pozwolą Ci tego dokonać. Pamiętaj, że oprawy powinny być możliwie wodoodporne, wykonane z solidnych materiałów, a także po prostu przyjemne dla oka.

Data publikacji: 18.05.2018

Data aktualizacji: 30.09.2024