Mocowania samoprzylepne – bezinwazyjny sposób montażu
Dekorowanie mieszkania to zadanie satysfakcjonujące i bardzo potrzebne dla uzyskaniu odpowiedniego komfortu życia – dzięki ozdobom przestrzenie stają się bowiem bardziej przytulne. Wieszanie obrazów, pamiątek z podróży czy nawet mocowanie haczyków wymaga jednak ingerencji w strukturę ściany – najczęściej wiercimy w nich lub wbijamy w nie gwoździe. Jednak można udekorować ściany bezinwazyjnie za pomocą mocowań samoprzylepnych – czym one są i jakie modele mamy do wyboru?
Kiedy przydadzą się mocowania samoprzylepne?
Mocowania samoprzylepne są przydatne w szczególności wtedy, kiedy często decydujemy się na zmianę wystroju naszego otoczenia. Ściągając obrazy zdobiące nasze ściany, mocowane w tradycyjny sposób, musimy się bowiem liczyć z dziurami, otworami, a nieraz i pęknięciami, które będą szpeciły podłoże. Wówczas konieczne jest ich załatanie i przemalowanie ścian. Aby ułatwić sobie każdorazową zmianę aranżacji w mieszkaniu, możemy skorzystać z mocowań samoprzylepnych. Dzięki temu, że można je usuwać bez pozostawiania śladów na podłożu, cały proces przebiega o wiele szybciej, a my możemy wieszać dekoracje sezonowe – dopasowane do pory roku lub okresów świątecznych.
Uwaga! Warstwa kleju znajdująca się na mocowaniach samoprzylepnych jest trwała, ale tylko wtedy, kiedy panują w otoczeniu odpowiednie warunki. Nie powinno ich się stosować w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza oraz w których temperatury przekraczają 40°C, chyba że wybierzemy elementy o wyższej wytrzymałości na trudne czynniki zewnętrze, o czym dowiemy się z informacji na opakowaniu. |
Jakie rodzaje mocowań samoprzylepnych możemy wybrać?
Dzięki coraz większej popularności mocowań bezinwazyjnych, ich oferta na rynku stale się poszerza. W końcu każdy z nas chciałby zawiesić w salonie obraz, nie niszcząc ściany. Bardzo ciekawa jest propozycja haczyków mocowanych na wymiennych paskach – takie paski mocuje się jednocześnie do haczka i wybranego podłoża, a po odklejeniu można je zastąpić nowymi, aby jeszcze raz wykorzystać haczyk. Do wyboru mamy także plastry do których bezpośrednio przykleja się płaskie elementy z pominięciem haczyka. Świetnie sprawdzają się śruby i gwoździe samoprzylepne – to właśnie one najczęściej zastępują nam konieczność wiercenia w wykończonych już ścianach.
Na co zwrócić uwagę, wybierając mocowania samoprzylepne?
Najważniejszym aspektem korzystania z mocowań samoprzylepnych jest ich odporność na obciążenia, często określana także jako udźwig. O ile paski wymienne z haczykami nadają się raczej do lekkich dekoracji, tak możemy samodzielnie ustalać wytrzymałość plastrów montażowych poprzez stosowanie ich odpowiedniej liczby – im więcej ich nakleimy, tym cięższe produkty będziemy mogli zawiesić. Najwyższą wytrzymałością cechują się gwoździe i śruby, których udźwig szacowany jest nawet na kilka kilogramów, co pozwala nawet na montaż półek. Z tego względu warto rozważyć ten sposób mocowania – dzięki niemu ograniczymy konieczność remontowania ścian, zyskamy możliwość częstszej zmiany wystroju mieszkania, a także będziemy mogli cieszyć się zawieszaniem przedmiotów bez użycia wiertarki – cichym i niewymagającym sprzątania po wykonanej pracy.