Przejdź do głównej treści

Jak wykorzystać mini szczypce?

Ten miniaturowy rodzaj jednego z najczęściej używanych narzędzi ręcznych przyda się nie tylko dla profesjonalistów technicznych zawodów. Małe szczypce świetnie sprawdzą się również w domowym warsztacie, a także u zegarmistrza. Będą też świetnym narzędziem dla każdego miłośnika DIY. Do czego jeszcze mogą być wykorzystane?

Jak działają szczypce?
mini szczypce

Szczypce działają dzięki sile naszego nacisku – ich budowa opiera się na sprężynowym mechanizmie zwalniającym i zaciskającym szczęki. W przypadku ich miniaturowej wersji liczy się jednak przede wszystkim precyzyjne używanie, a nie siła nacisku. Tutaj największe znaczenie ma kształt szczęk, którymi będziemy operować. Inaczej jest w przypadku dużych szczypiec, które mają za zadanie zintensyfikować siłę naszego nacisku. 

Wśród miniaturowych szczypiec znajdują się bardzo zróżnicowane typy narzędzi, na przykład: szczypce do pierścieni, czołowe, boczne. Możemy dokładnie wybrać odpowiedni rodzaj narzędzia do konkretnego zadania, jakie mamy do wykonania. W gruncie rzeczy, jeśli zajmujemy się zawodowo pracami konserwatorskimi lub samodzielnie naprawiamy drobne usterki w gospodarstwie domowym, z pewnością będziemy potrzebowali całego zestawu mini szczypiec.

Komu przydadzą się mini szczypce?
szczypce do pracy

Podczas prac wymagających precyzji, kiedy mamy do czynienia z niewielkimi elementami, na przykład kablami, cienkimi drutami, małymi częściami wymagającymi przytrzymania lub cięcia, miniaturowe szczypce sprawdzą się doskonale. Znajdą zastosowanie w przypadku wielu prac remontowo-budowlanych oraz w zawodach technicznych jak np. w pracy:

- elektryków – mini szczypce mogą posłużyć do ściągania izolacji z przewodów elektrycznych, niektóre z nich mają rączki pokryte tworzywem sztucznym dla izolacji, dzięki czemu nadają się właśnie do takich prac.

- jubilerów – tworzenie biżuterii wymaga dużej precyzji zarówno od rzemieślnika, jak i od narzędzi. Niewielkie elementy składające się na naszyjniki, kolczyki czy bransoletki można dokładnie połączyć dzięki miniaturowym szczypcom.

- zegarmistrzów – naprawa zegara wymaga dobrej znajomości jego mechanizmu, a także bystrego oka i narzędzi, które pozwalają na operowanie bardzo drobnym częściami. Małe szczypce doskonale się tu sprawdzą.

- artystów – znajdą zastosowanie w pracowniach artystycznych, w których są wykorzystywane druty jako część np. rzeźby, instalacji, przedmiotów dekoracyjnych.

- miłośników DIY – w dobie internetowych tutoriali wiedza o tym, jak samodzielnie zrobić w domu biżuterię, jest na wyciągnięcie ręki. Możemy bez problemu opanować tę sztukę i za pomocą koralików i drucików wykonać niejeden komplet oryginalnych kolczyków czy naszyjnik. Niezbędnym narzędziem do robienia biżuterii będą tutaj miniaturowe szczypce. Przydadzą się różne rodzaje: pierścieniowe (okrągłe) do wykonania pętelki z drutu, czołowe do przycinania, szczypce kombinerki do przytrzymywania i zgniatania czy zaginania. Oprócz biżuterii z wykorzystaniem drutu i mini szczypiec możemy stworzyć także: ozdoby świąteczne, osłonki na doniczki do kwiatów, zakładki do książek, lampy i wiele innych przedmiotów.

mini szczypce do biżuterii

- majsterkowiczów – miniaturowe szczypce powinny znaleźć się przydomowym warsztacie oraz w skrzynce z narzędziami. Z ich pomocą będziemy mogli wykonać drobne prace naprawcze w domowych urządzeniach. Dobre zastosowanie mini szczypiec pomoże przy wyciąganiu źle wbitego gwoździa oraz będzie wsparciem w naprawie rozmaitych elementów jak wygiętych zamków czy odgniatanie blaszek metalowych. 

- modelarzy – miłośnicy składania niewielkich rozmiarów modeli samolotów, samochodów czy pojazdów wojskowych muszą posiadać spore zapasy cierpliwości, aby precyzyjnie wykonać dany obiekt. Przydatnym narzędziem w przypadku tego hobby będą miniaturowe szczypce, które posłużą do przytrzymywania i zaginania elementów lub do ich cięcia. 

 

Małe szczypce mają całkiem duże możliwości działania, zarówno dla osób zawodowo zajmujących się naprawą instalacji elektrycznych, serwisem różnego rodzaju urządzeń oraz innymi pracami technicznymi, jak i dla jubilerów, zegarmistrzów, modelarzy, ale także majsterkowiczów i miłośników DIY, szczególnie biżuterii.