Mieszkanie do wynajęcia – wykończenie i podstawowe wyposażenie
Jeśli planujemy przeznaczyć mieszkanie do wynajęcia, powinniśmy zadbać o jego staranne wykończenie i wyposażenie. Oferowane potencjalnym najemcom cztery kąty powinny być przede wszystkim czyste, schludne, wygodne i łatwe do utrzymania w czystości. Aspektów, które wpływają na ostateczne powodzenie, jest jednak znacznie więcej. Oto one.
Spis treści:
Nasz klient, nasz pan
Teoretycznie adaptacja mieszkania pod wynajem sprowadza się do tego, by wykańczając i urządzając je, ponieść jak najmniejsze koszty, a jednocześnie aby najemcy chcieli w nim długo mieszkać, nawet jeśli są zmuszeni opłacać stosunkowo wysoki czynsz. Żeby łatwiej było znaleźć zainteresowanego wynajmem, powinniśmy stworzyć mieszkanie, które jest bez wątpienia ładne, schludne i praktyczne, a przede wszystkim uniwersalne – po to, by podobało się większości potencjalnych zainteresowanych i w razie rezygnacji aktualnych najemców – szybko i łatwo znaleźć kolejnych.
Jest to jednak teoria, która nie zawsze sprawdza się w stu procentach. Czasami bowiem mamy jasno sprecyzowaną grupę, do jakiej chcemy dotrzeć. Inaczej więc podejdziemy do wykończenia i wyposażenia mieszkania dla studentów, którzy mają na ogół niewielkie wymagania, a zupełnie inaczej do mieszkania, które ma stanowić apartament dla wyższej klasy biznesowej, która z pewnością będzie oczekiwać znacznie wyższego standardu. Mieszkanie na wynajem to bez wątpienia inwestycja długofalowa, ale też taka, która jest wyjątkowo skuteczna i zwraca się z nawiązką. Oczywiście na tę skuteczność wpływ ma to, jak mieszkanie zostanie przygotowane.
Wykończenie
Wybierając materiały, jakimi wykończymy podłogi i ściany, nie powinniśmy oszczędzać. W tym przypadku, szczególnie jeśli chodzi o podłogę, to bowiem tylko złudna oszczędność. Zastosowanie w większości pomieszczeń średniej jakości paneli sprawi, że nawet przy normalnym użytkowaniu będziemy prawdopodobnie zmuszeni do ich wymiany ledwie po kilku latach. A jak wiadomo, remont mieszkania nie jest potrzebny ani nam jako właścicielom, ani osobom je wynajmującym.Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku zastosowanie solidnych materiałów, odpornych na uszkodzenia mechaniczne, gwarantujących długą żywotność i łatwych do utrzymania w czystości. Na podłogach sprawdzą się więc płytki (które powinny się bezwzględnie znaleźć w każdym pomieszczeniu narażonym na działanie wilgoci) czy grubo polakierowany parkiet. Większość ścian wykończymy z pewnością wysokiej jakości farbą, nawet w łazience – gdzie możemy co prawda zastosować najbardziej praktyczne i estetyczne płytki ścienne – ale chcąc obniżyć nieco koszty, możemy postawić również na wodoodporne emulsje.
Instalacja
Z jednej strony powinna być możliwie najbardziej ekonomiczna, aby ograniczyć koszty eksploatacji, co ma też duże znaczenie w kontekście znalezienia potencjalnych najemców, z drugiej liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo. Zanim więc zdecydujemy się oddać nasze cztery kąty w ręce nowych lokatorów, powinniśmy przeprowadzić dokładny przegląd wszystkich instalacji: wodnej, elektrycznej i gazowej.To kolejny element, na którym absolutnie nie powinniśmy oszczędzać. Pamiętajmy o tym, że jako właściciele mieszkania to my jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo lokatorów. Stan techniczny wszystkich instalacji musi być więc odpowiedni, a urządzenia wykorzystujące poszczególne źródła działać bez zarzutu. Jeśli coś funkcjonuje niewłaściwie, konieczna jest szybka naprawa lub wymiana.
Wyposażenie
Pierwsza kwestia to umeblowanie. Powinno być ono przede wszystkim trwałe, ale też atrakcyjne wizualnie. Pamiętajmy jednocześnie o tym, że meble to najczęściej spory wydatek, więc powinniśmy skupiać się tylko na podstawowych elementach, takich jak łóżko i szafka na ubrania w sypialni, kanapa i regał w salonie czy meble kuchenne. Nie każdy najemca będzie bowiem potrzebował np. biurka i fotela w komplecie. Warto zastanowić się też, czy może niezbędna będzie osobna garderoba. Wyposażenie naszego mieszkania nie może oznaczać jego zagracania, co odbierze mu sporo przestrzeni, szczególnie jeśli jego powierzchnia jest niewielka.
Można powiedzieć, że to samo tyczy się drugiej kwestii, a więc wyposażenia AGD. Bez wątpienia w kuchni nie może zabraknąć lodówki i kuchenki, a w łazience pralki. Czy decydować się na więcej? Owszem, możemy z tego tytułu podnieść czynsz, ale większość lokatorów wprowadza się z własnym czajnikiem, ekspresem do kawy, naczynia i sztućcami, żelazkiem, mikrofalówką, suszarką do włosów, a także wszelkim sprzętem grającym i telewizorem, których zakup – jak wiadomo – to spory wydatek. Sprzętem, na który warto postawić, jest z pewnością odkurzacz, dzięki któremu będziemy mogli liczyć na to, że nasi najemcy w miarę regularnie będą dbać o czystość w mieszkaniu.
Trzecia kwestia to z kolei wyposażenie i aranżacja łazienki. Tutaj oprócz podstawowych urządzeń sanitarnych, lustra i pralki powinniśmy umieścić niewielką szafkę, w której można przechowywać najpotrzebniejsze przedmioty łazienkowe, takie jak kosmetyki czy środki chemiczne do utrzymania czystości w mieszkaniu. Wśród dodatków nie powinno zabraknąć mydelniczki lub dozownika, wieszaków na ręczniki, uchwytów na papier toaletowy i szczotki WC. Warto zadbać o to, by wszystkie elementy dobrze komponowały się ze sobą.
Urządzenie
Styl naszego mieszkania powinien być możliwie najbardziej uniwersalny, co zwiększy grono potencjalnie zainteresowanych wynajmem. Aranżacja naszych czterech kątów powinna być jednak przede wszystkim spójna. W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad odpowiednimi kolorami ścian. Powinny być one neutralne, ponieważ sprawią wrażenie schludności, a także optycznie powiększą przestrzeń. Jeśli chcemy poprawić proporcje poszczególnych pomieszczeń, powinniśmy postawić wówczas na kombinacje różnych kolorów.
To, że styl powinien być stosunkowo prosty i minimalistyczny, nie oznacza, że w mieszkaniu ma zabraknąć oryginalnych dodatków. Nad zastosowaniem dodatkowych elementów również warto się jednak dobrze zastanowić, ponieważ większość lokatorów będzie chciała wprowadzić do wnętrza swoje indywidualne dekoracje, którymi nadadzą indywidualnego charakteru zastanym pomieszczeniom. Należy unikać przede wszystkim wieszania obrazów czy stawiania różnego rodzaju figurek, a nawet wazonów. Czasami złe pierwsze wrażenie możemy osiągnąć też przez powieszenie zasłon w oknach – te również powinny być neutralne i pasować do wykończenia i aranżacji.
Data aktualizacji: 26.11.2024