Masy uszczelniające do drewnianych podłóg – zastosowanie i charakterystyka
Renowacja wykonanych z drewna elementów lub powierzchni będzie możliwa wyłącznie przy użyciu odpowiednich preparatów. Masa uszczelniająca, kit lub szpachlówka pozwolą na wypełnienie ubytków w surowcu, a następnie ponowne jego wykończenie. Jakie środki mamy do wyboru?
Renowacja drewna krok po kroku
Drewniana podłoga, drzwi, ramy okienne czy krzesło – każdy z drewnianych przedmiotów możemy poddać renowacji. Aby jednak efekt prac był zadowalający, nie wolno nam pominąć żadnego jej etapu. Precyzja będzie wymagana od momentu usunięcia starej powłoki wykończeniowej, przez szlifowanie, odpylenie i wypełnianie ubytków, po impregnację i nałożenie nowej warstwy preparatu dekoracyjnego.
W tym miejscu skupimy się na jednym z wymienionych wyżej procesów, a mianowicie na uzupełnianiu ubytków. Będą nimi wszelkie otwory po gwoździach i śrubach, pęknięcia, rysy czy uszczerbki powstałe np. na skutek uderzenia. Aby je zamaskować, a tym samym przywrócić drewnu równą i gładką powierzchnię, potrzebujemy odpowiednich preparatów. Co mamy do wyboru?
Rodzaje mas uszczelniających do drewna
Wybór preparatu do drewna, który posłuży nam do wypełnienia w nim ubytków, zależy m.in. od rodzaju powierzchni, którą odnawiamy. Do wyboru mamy spoiwa, fugi, tradycyjne szpachlówki czy kit. Które z nich będą nam potrzebne?
- Spoiwo do szczelin – to płynny środek opracowany na bazie rozpuszczalników. Przeznaczony jest do wypełniania szczelin w szlifowanych podłogach drewnianych oraz parkietach, dlatego znajdzie zastosowanie szczególnie podczas renowacji posadzek – zarówno w domu, jak i w pomieszczeniach przemysłowych czy biurowych. Aplikowany jest za pomocą szpachelki.
Czy wiesz, że…
Spoiwo do szczelin jest rodzajem szpachlówki. Ten przezroczysty preparat wymaga przed użyciem wymieszania z pyłem drzewnym. Dopiero w takiej postaci nadaje się do wypełniania ubytków. Jego zaletą jest szybki czas schnięcia oraz łatwość obróbki.
- Masa fugowa – to kolejny płynny preparat przeznaczony do renowacji parkietu oraz innych podłóg drewnianych. Po wymieszaniu z pyłem drzewnym nabiera gęstości i staje się szybkoschnącym oraz elastycznym kitem, który skutecznie wypełnia szczeliny, a także wyrównuje niewielkie uszkodzenia w drewnianej powierzchni. Aplikacja przebiega przy użyciu szpachelki.
- Masa szpachlowa – tradycyjne szpachlówki do drewna to gotowe do użytku preparaty. W ich składzie znajduje się mączka drzewna, która sprawia, że po utwardzeniu masa posiada właściwości zbliżone do właściwości samego drewna. Wypełnione nią ubytki nadają się do obróbki i dowolnego wykończenia. Zaletą szpachlówek jest ich duży wybór kolorystyczny, który pozwala dopasować je do wyglądu odnawianego drewna. Podobnie jak wyższej wymienione środki, masę szpachlową nakłada się szpachelką. Nadaje się do maskowania ubytków w wielu drewnianych powierzchniach i przedmiotach, a szczególnie w meblach, dekoracjach i obiektach w małym stopniu narażonych na uszkodzenia.
- Kit do drewna – może być używany zamiennie ze szpachlą, jednak ze względu na większą elastyczność lepiej wypada podczas napraw drewnianych podłóg czy ram okiennych, którym pozwala swobodnie pracować. Sprawdza się tako jako uszczelniacz miejsc styku podłogi z progami lub jako wypełniacz przestrzeni pomiędzy listwami i ścianami. Jest gotowym do użycia środkiem najczęściej wyciskanym z kartusza, który zapewnia wysoką precyzję wykonywanej czynności. Łatwo poddaje się obróbce i wykończeniu i tak jak szpachlówki dostępny jest w wielu odcieniach.