Masy samopoziomujące - w czym pomagają i do czego służą?
Kiedy wykonujemy prace związane z wykończeniem podłogi, niezwykle ważne jest idealne wygładzenie i wyrównanie powierzchni. Masy samopoziomujące pozwalają osiągnąć nam właśnie taki efekt. Dzięki nim możemy być zadowoleni z naszych paneli, płytek czy nawet wykładziny dywanowej.
Spis treści:
- Komponenty i funkcje: Jak to działa?
- Korzyści z zastosowania: Zalety
- Klucz do sukcesu: Odpowiedni wybór wylewka samopoziomująca
- Dodatkowe informacje: Wskazówki i praktyki
Komponenty i funkcje: Jak to działa?
Masy samopoziomujące są suchymi mieszankami, których głównym składnikiem jest anhydryt lub cementy z dodatkowymi wypełniaczami mineralnymi bądź też domieszkami włókien wzmacniających. Jak wskazuje sama nazwa, tego rodzaju wylewki pełnią funkcję warstwy wyrównawczej. Wygładzają i precyzyjnie poziomują powierzchnię przed położeniem na niej właściwej podłogi. W sytuacji, w której rezygnujemy z nałożenia na ich powierzchnię dodatkowej warstwy wykończeniowej, pełnią one rolę ostatecznej wersji podłogi, co zdarza się najczęściej w takich miejscach jak garaż.
Korzyści z zastosowania: Zalety
Z pewnością największą zaletą wylewki z mas samopoziomujących jest to, że uzyskana dzięki nim powierzchnia jest idealnie gładka i nie wymaga już żadnej dodatkowej korekty. Nie musimy przejmować się zacieraniem, zagęszczaniem i poziomowaniem podłoża, ponieważ masa samopoziomujące, zgodnie z nazwą, wyrównuje się samoistnie podczas rozlewania pod wpływem działania siły ciężkości. Wylewanie tego rodzaju masy jest zatem bardzo łatwe i nie zajmuje wiele czasu. Ponadto, masa ta w szybkim tempie twardnieje, nie kurcząc się i nie pękając. Z tego względu nie ma też konieczności zbrojenia wylewek samopoziomujących. Co bardzo ważne, w przypadku większości tego rodzaju wylewek, już po kilku godzinach jesteśmy w stanie po nich zupełnie bezpiecznie chodzić.
Klucz do sukcesu: Odpowiedni wybór wylewka samopoziomująca
Aby wykonać skuteczną wylewkę z mas samopoziomujących, powinniśmy dokonać właściwego wyboru masy. Należy pamiętać o tym, że na rynku dostępne są masy przeznaczone do stworzenia wylewki na nowe podłoże betonowe oraz tak zwane masy renowacyjne, które stosuje się do nakładania na stare podłoża wykonane z różnego rodzaju materiałów – od kamienia po ceramikę. Powinniśmy pamiętać również o tym, że mieszanki na bazie cementu polecane są do pomieszczeń, gdzie podłoga jest narażona na spore obciążenie oraz częsty ruch. Mieszanki na bazie anhydrytu z kolei poleca się w przypadku nowych podłóg oraz podłóg, w których zastosowane ma być ogrzewanie podłogowe, z pominięciem pomieszczeń narażonych na wilgoć.
Dodatkowe informacje: Wskazówki i praktyki
Wybór odpowiedniej masy samopoziomującej to jedno, ale równie ważne jest prawidłowe jej przygotowanie i aplikacja. Producent masy zwykle dostarcza szczegółowe instrukcje dotyczące mieszania i nakładania produktu. Ważne jest, aby ściśle przestrzegać tych wytycznych, ponieważ nawet niewielkie odstępstwa mogą wpłynąć na ostateczny efekt wylewki. Ponadto, przed zastosowaniem masy, powierzchnia podłoża powinna być dokładnie oczyszczona i pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń, takich jak kurz, olej czy tłuszcz.
Data aktualizacji: 07.10.2024