Przejdź do głównej treści

Mały ogród na balkonie – stwórz strefę wypoczynkową z wykorzystaniem palet

Palety są materiałem wykonania wielu domowych i ogrodowych sprzętów, a ich sporządzenie będzie sprawdzianem dla każdego, kto chce zajmować się majsterkowaniem nie tylko okazjonalnie. Z pomocą palet i kolorowych farb nadamy balkonowi nowy wygląd i zmienimy jego przeznaczenie, jeśli dotychczas służył tylko jako składzik na nieużywane w domu rzeczy.

Przejdź do następnego akapitu:

  • Balkon jako wizytówka mieszkania i domu
  • Gruntowne sprzątanie balkonu to dobry początek
  • Sposoby na stworzenie na balkonie strefy relaksu
  • Strefa relaksu z meblami wykonanymi z palet
  • Domowy ogród na balkonie
balkonbalkonbalkonbalkon

Balkon jako wizytówka mieszkania i domu

Balkon jako wizytówka mieszkania czy domu pełni kluczową rolę w kreowaniu pierwszego wrażenia. Niestety, często zaniedbywany, staje się miejscem do składowania różnego rodzaju przedmiotów, które nie są używane sezonowo. Rower, bujany fotel, a nawet meble wycofane z użytku podczas remontu, znajdują swoje tymczasowe miejsce na balkonie. Składowanie tych przedmiotów na zewnątrz nie tylko szpeci wygląd mieszkania, ale również naraża je na szybsze zużycie z powodu ekspozycji na warunki atmosferyczne.

Jednak balkon, będący często najbardziej widoczną częścią naszego domu, zasługuje na lepsze traktowanie. Nieestetyczny widok, który prezentuje sąsiadom i przechodniom, może być łatwo przemieniony w przyciągający wzrok, elegancki kącik. Warto zatem wykorzystać cieplejsze miesiące, aby odmienić ten stan rzeczy. Przywrócenie balkonowi elegancji nie musi być ani kosztowne, ani czasochłonne. Wystarczy kilka prostych kroków:

  1. Przegląd i selekcja przedmiotów: Najpierw warto przeprowadzić inwentaryzację tego, co znajduje się na balkonie. Niektóre przedmioty mogą wymagać naprawy, inne być może lepiej przenieść do innych miejsc przechowywania.

  2. Czyszczenie i konserwacja: Należy zadbać o gruntowne oczyszczenie przestrzeni, a także o naprawę i konserwację przedmiotów, które pozostaną na balkonie, jak rowery czy meble ogrodowe.

  3. Dekoracja i aranżacja przestrzeni: Po uporządkowaniu i odświeżeniu przestrzeni można przystąpić do jej dekoracji. Użycie kolorowych poduszek, lekkich zasłon, roślinności, a także oświetlenia tworzy przytulną i estetyczną atmosferę.

  4. Zastosowanie praktycznych rozwiązań: Warto zastanowić się nad funkcjonalnymi rozwiązaniami, takimi jak składane meble, które pozwalają na lepsze wykorzystanie przestrzeni.

Przekształcenie balkonu z miejsca składowania w przestrzeń rekreacyjną może diametralnie zmienić wygląd całego mieszkania, a także wpłynąć na komfort i jakość życia mieszkańców. Jest to inwestycja, która przynosi wymierne korzyści, zarówno estetyczne, jak i użytkowe.

balkonbalkonbalkonbalkon

Gruntowne sprzątanie balkonu to dobry początek

Zanim stworzymy z zagraconego balkonu strefę wypoczynkową z prawdziwego zdarzenia, miejsce to należy pozbawić wszystkich przedmiotów, które będą przeszkodami w szybkim odświeżeniu. To dobra okazja, by raz a dobrze pożegnać się z rzeczami, z którymi trudno nam się było rozstać, a które lata temu przestały działać i cieszyć nasze oko.

Po usunięciu zbędnych przedmiotów widzimy stan posadzki, ścian i zewnętrznej części stolarki okiennej. To dobry moment na uzupełnienie szczelin i odprysków, a następnie odnowienie wyglądu ścian i – jeśli zachodzi taka potrzeba – położenie nowej okładziny na posadzce balkonowej. W zależności od tego, czy balkonowi potrzebny jest gruntowny remont, czy odświeżenie, szereg rad na każdą z tych okoliczności znajduje się w tym miejscu.

Posprzątany, pomalowany i odciążony ze zbędnych przedmiotów balkon ukazuje nam się na nowo – okazuje się, że jest na nim zwykle więcej miejsca, niż sądziliśmy. I wykorzystamy ten fakt, przygotowując przestrzeń przeznaczoną specjalnie do wypoczynku na świeżym powietrzu.

Sposoby na stworzenie na balkonie strefy relaksu

Rekreacyjny potencjał, jaki posiada każdy balkon, można wyzwolić na kilka sposobów. W zależności od ilości dostępnego miejsca i naszego sposobu spędzania wolnego czasu możemy skierować nasze wysiłki na wykonanie strefy wypoczynkowej na wygodnych meblach lub stworzenie na balkonie okazałej namiastki prawdziwego ogrodu. Oczywiste jest, że jeden balkon może połączyć obie te możliwości, o ile tylko pozwoli na to jego metraż. Jeśli jednak należy on do przestrzennych miejsc, w czym przypomina nieco taras, wszelkie działania w kierunku wykonania mebli wypoczynkowych lub wertykalnego ogrodu, okażą się warte zachodu. W obu też przypadkach wykorzystamy ten sam uniwersalny materiał, jakim jest drewno w postaci palet.

Niezwykła popularność palet jako materiału poddawanego dalszej samodzielnej obróbce wynika z kilku powodów. Po pierwsze, palety są łatwo dostępne. Po drugie, są też stosunkowo tanie. Na zbiór kolejnych zalet składają się: trwałość, wytrzymałość, sztywność, łatwość modyfikacji i obróbki. Nie bez znaczenia jest też możliwość nadania im finalnie takiego wyglądu względem barw, jaki pasować będzie do naszych upodobań kolorystycznych i zarazem do wyglądu najbliższego otoczenia, w tym wypadku wybarwienia ścian zewnętrznych, stolarki okiennej, posadzki i balustrady balkonowej.

Strefa relaksu z meblami wykonanymi z palet

 Drewniane palety są budulcem, który umożliwia wykonanie wygodnych w użyciu mebli wypoczynkowych – z powodzeniem mogą być one usytuowane w warunkach zewnętrznych, w tym przypadku na balkonie. W zależności od ilości dostępnego miejsca, wykonamy w wersji minimum ławkę z oparciem, a w bardziej rozbudowanym wariancie przestronne fotele z oparciami, stolik ze szklanym blatem – stacjonarny lub mobilny (z kółeczkami umieszczonymi w podstawie) – a nawet wieloosobową sofę.

Szkieletem tego typu umeblowania będą palety wykorzystane w całości lub przycięte na odpowiednią długość i szerokość. Wykończeniem – oprócz użytych do pomalowania drewna farb, których przykładem są kolorowe propozycje Altax Viva Garden! – mogą być zarówno materace, jak i miękkie poduchy, a także pledy i inne materiałowe przykrycia.

balkonbalkonbalkonbalkon

Domowy ogród na balkonie

Palety z powodzeniem mogą posłużyć do wykonania namiastki prawdziwego ogrodu. Niewiele modyfikacji potrzeba, aby sporządzić z nich kwietnik i to w dwu wersjach:

- położona na posadzce balkonowej paleta wyłożona jutą lub folią zabezpieczającą podłoże przed wilgocią i zabrudzeniem może stanowić horyzontalny kwietnik lub zielnik, z którego czerpać będziemy świeże, aromatyczne listki do kulinarnych dokonań. Kolory użyte do jego pokrycia mogą stanowić tło dla zieleni roślin, jak również nawiązywać do wybarwienia dekoracyjnych kwiatów;

- ciekawym i niezwykle dekoracyjnym elementem wyposażenia balkonu będzie kwietnik wertykalny, który przymocujemy na trwałe do ściany lub zawiesimy na ozdobnych łańcuchach bądź linach. W tym wypadku każdemu drewnianemu piętru należy sporządzić dno z przybitych poziomo podłużnych desek. Palety możemy wykorzystać również w inny sposób – jako kolorowy szkielet kwietnika, na którego poszczególnych piętrach zawieszać będziemy doniczki z różnymi okazami roślin kwitnących, pnączy, ziół.

W tym wypadku, wykorzystując możliwości kolorystyczne farb Altax Viva Garden!, możemy każdą z doniczek zabarwić odmiennie, co stworzy na jednolitym balkonie niezwykle wyrazistą dekorację, rzucającą się z daleka w oczy.

Jak udekorować kolorami balkonową strefę relaksu?

Zastosowanie współcześnie produkowanych zewnętrznych farb do drewna nie ogranicza się tylko do naturalnego surowca. Wspomniane wyżej farby Altax z powodzeniem posłużą nam do pomalowania powierzchni ceramicznych, betonowych, metalowych, kamiennych, z cegły i terakoty.

arby Altax Viva Garden! nie tylko przedłużają trwałość materiałów użytych do wykonania mebli czy kwietników, ale są również niezwykle dekoracyjne. Przykładem tego niech będzie mnogość barw i odcieni, które dalekie są od podstawowej palety kolorów. W serii tej znajdziemy między innymi barwy o następujących nazwach:

- fiołkowa dolina,
- dojrzała pigwa,
- czerwone piwonie,
- suszona mięta,
- pachnący jałowiec,
- gwieździste niebo,
- rozgrzany kamień,
- niezapominajka,
- płatki wiśni,
- aromatyczna szałwia,
- chabrowe pole,
- słodka borówka,
- niebieska funkia,
- wiosenne bazie.

Pomiędzy nimi znajdziemy odcienie świetliste, które rozjaśnią balkonową strefę odpoczynku, jak i tonujące odważne połączenia barwne, dzięki użyciu których wygląd balkonu zyska spójny charakter, ponieważ poszczególne kolory nawiązywać będą i do barw ścian, i stolarki okiennej i drzwiowej, a także do okładziny podłogowej, poręczy i balustrady. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by wybrać takie barwy, które wpiszą się w monochromatyczny, stonowany wygląd elewacji, jak również będą stanowiły wyraźny kontrast dla jednolitego wybarwienia najbliższego otoczenia balkonu.