Przejdź do głównej treści

Łazienka w stylu angielskim – materiały, akcesoria, kolory

Łazienka w angielskim stylu to połączenie klasyki ze współczesnością. Tego rodzaju aranżacje od lat przyciągają miłośników eleganckiego wzornictwa. Pięknie prezentują się zwłaszcza w dużych salonach kąpielowych, lecz pasują również do niedużych łazienek. Czym wyróżnia się łazienka w stylu angielskim? Inspiracje i porady zebrane w tym artykule pomogą Ci urządzić wymarzone wnętrze.

Łazienka w stylu angielskim

Spis treści:

Łazienka w stylu angielskim – materiały

Efektowny design, ale i funkcjonalność – to najważniejsze cechy, którymi powinna charakteryzować się każda łazienka. Styl angielski pozwala połączyć praktyczne rozwiązania z eleganckim wyglądem. Dużą rolę odgrywają tu naturalne materiały, zwłaszcza drewno i kamień. 

Na podłodze i ścianach zamontuj płytki kamienne, najlepiej marmurowe bądź granitowe. Pięknie prezentują się też kafle ceramiczne z delikatnymi żyłowaniami, które imitują marmur. Dobrym wyborem są ponadto płytki ceramiczne w kolorach brązów, beżów i ponadczasowej, zawsze eleganckiej bieli.

W łazience w aranżacji angielskiej wykorzystaj również drewno. Materiał ten przewija się zwłaszcza w postaci stylizowanych mebli, jednak możesz go również wykorzystać też na podłodze. Deski drewniane albo panele imitujące drewno to stylowa alternatywa dla płytek kamiennych i ceramicznych. W przypadku mebli jako zamiennika dla drewna możesz użyć tańszych płyt MDF.

Łazienka bądź toaleta w stylu angielskim może być też wykończona elegancką boazerią ścienną montowaną na powierzchni od podłogi do około jednej trzeciej wysokości ściany. Górną część ścian ozdób sztukaterią pomalowaną farbą w stonowanym odcieniu beżu lub kremu. Wykończenie to nada wnętrzom gustownego charakteru.

We wnętrzach angielskich dużą rolę także odgrywają tkaniny. W łazience sprawdzą się grube, wysokiej jakości zasłony dekoracyjne upięte po obu stronach okna. Na ścianach królują też delikatne, ozdobne tapety w kwiaty – koniecznie wykonane z oddychającego materiału odpornego na wodę i wilgoć. 

Przeczytaj również: Jak zaaranżować małą łazienkę? Zobacz praktyczne porady

łazienka-w-stylu-angielskim

Łazienka w stylu angielskim – akcesoria i meble

Meble

Niezbędnym elementem każdej łazienki są meble. Nie inaczej jest z pomieszczeniem zaaranżowanym w stylu angielskim. Najlepiej sprawdzą się w nim szafki i półki z drewna, zwłaszcza antyki lub meble stylizowane na wiekowe. Szczególnie efektownie w tego typu wnętrzu będzie prezentować się umeblowanie białe, ozdobione dekoracyjnymi gałkami i gzymsami, które podkreślają we wnętrzu elegancki i klasyczny styl angielski. Gałki, rączki czy uchwyty muszą być bogato zdobione. Świetną propozycją są też meble na ozdobnych nóżkach, stylizowane na modele sprzed stuleci. 

Jeśli chcesz stworzyć ze swej łazienki prawdziwą oazę relaksu i luksusu, wyposaż ją w sofę bądź fotel. To rozwiązanie polecane jest zwłaszcza do dużych pokoi kąpielowych, w których umeblowanie nie będzie miało stałej styczności z wodą, a tym samym nie ulegnie zniszczeniu. 

Akcesoria łazienkowe

Aranżacji w stylu angielskim nada również piękna, ozdobna, wolnostojąca wanna inspirowana stylem retro. Jeśli to możliwe, ustaw ją w centralnym punkcie pomieszczenia, aby stanowiła główną dekorację pokoju. Dobierz do niej stojącą na nodze ceramiczną umywalkę. Co ważne, w luksusowych łazienkach styl angielski wyklucza wykorzystanie kabin prysznicowych. Jeśli jednak preferujesz szybkie prysznice zamiast długich kąpieli w wannie, a jednocześnie styl angielski jest Ci bliski, postaw na kabinę prysznicową typu walk-in. Model montowany jest bezpośrednio na posadzce, z wolnostojącą, szklaną ścianką. Jej wykorzystanie powoduje, że kabina wydaje się niemal niewidoczna. Stosując to rozwiązanie, nadasz swojej łazience przestrzenności, a tym samym nie odwrócisz uwagi od jej estetyki.

Dodatki

Nie zapominaj o dodatkach, które gustownie podkreślą aranżację. Zarówno duża, jak i mała łazienka w stylu angielskim musi być wyposażona w lustro w dekoracyjnej ramie przywodzącej na myśl pałacowy pokój kąpielowy, a także ozdobne oświetlenie. Jeśli w pomieszczeniu jest okno, zainwestuj też w długie, wieszane od sufitu grube zasłony opadające na podłogę. Najlepiej, aby były one w jasnych, stonowanych kolorach dopasowanych do barw pomieszczenia.

Luksusowego szyku wnętrzu nadadzą wygodne tapicerowane krzesło albo puf w stylu retro.  Pamiętaj też o, przyjemnym i miękkim w dotyku dywaniku na podłogę. W łazience mogą pojawić się eleganckie także dodatki, takie jak ozdobne pojemniki, flakoniki czy wiklinowe kosze. Formą ozdoby mogą stać się nawet miękkie ręczniki wysokiej jakości. Zamiast klasycznych ręczników jednokolorowych, postaw na wersje w kwiaty. 

lazinka-w-stylu-angielskim

Łazienka w stylu angielskim – kolory

Ważnym elementem stylu angielskiego jest kolor. Jego estetyka utrzymana jest w jasnych, pastelowych barwach. Wnętrza zaaranżowane po angielsku są jednocześnie eleganckie, co przytulne. Świetnie sprawdzają się w nich stonowane, subtelne kolory. Łazienka w stylu angielskim pięknie prezentuje się w pogodnych odcieniach bieli, delikatnej żółci i błękitu czy pudrowego różu. Do pomieszczenia możesz też wprowadzić nieco szarości, beżu i brązu. Barwy powinny współgrać ze sobą i tworzyć harmonijne połączenie.

Klasycznym motywem w angielskich wnętrzach są rośliny. Motywy florystyczne to sposób na wprowadzenie żywszej kolorystyki do pomieszczenia. Dzięki nim dodasz łazience więcej energii i ożywisz wnętrze. Szczególnie efektownie prezentują się kwiaty w kolorze różu i czerwieni. Jako alternatywę dla kwiatów możesz wykorzystać dowolne inne, intensywne wzory w mocnych kolorach: niebieskim, żółtym, zielonym lub innych. Pamiętaj jednak, że żywsze barwy powinny ograniczać się do dekoracyjnych akcentów.

Łazienka w stylu angielskim – podsumowanie

Łazienka w stylu angielskim to nietuzinkowy sposób na piękną, elegancką, a jednocześnie funkcjonalną przestrzeń. Luksusowy, a zarazem subtelny i przytulny charakter wnętrza sprawia, że aranżacje angielskie od lat nie tracą na popularności.

Data publikacji: 11.02.2016

Data aktualizacji: 02.09.2024