Łaty pomiarowe – czym są i jak je wybrać?

Łata pomiarowa to jedno z najprostszych narzędzi, które znajdziemy niemal na każdym placu budowy. Czy wiesz, w jaki sposób możemy ją wykorzystać i czym powinniśmy się kierować podczas zakupu? A co najważniejsze, czy dobre łaty pomiarowe to konieczność we własnym warsztacie? Dzisiaj rozwiejemy wszystkie wątpliwości!

Łaty pomiarowe i ich rodzaje
łata murarska

Wyróżniamy dwa główne rodzaje łat pomiarowych:

  • łata murarska – wyglądem przypomina długą listwę ze zintegrowaną poziomicą;

  • łata tynkarska – jej budowa również przypomina klasyczną poziomicę. Może mieć także specjalny wskaźnik, który powoli określić poziomy lub piony, choć nie jest to konieczność. Wyróżniamy tu 2 specjalistyczne modele – typu h i trapezowe.

Do czego służy łata murarska?

Ten rodzaj łat można przymocować do ściany przy wykorzystaniu haków murarskich, będących połączeniem masywnych gwoździ i wygiętych płaskowników. Fantastycznie sprawdzi się do wyznaczenia linii początkowej podczas układania kafelków oraz wyrównywania sporych powierzchni wykonanych z betonu czy kruszcu.

Łata tynkarska – jak ją wykorzystać?
łata tynkarska

Tutaj nie powinniśmy być zaskoczeni, jako że łaty tynkarskie zyskały na popularności! To fantastyczna poziomica przeznaczona głównie do wyrównywania powierzchni budowlanych – zarówno poziomych, jak i pionowych. Stanowi olbrzymie ułatwienie w trakcie rozprowadzania gładzi tynkarskich, zatem ocenia się ją jako niezbędne narzędzie podczas wszelkich prac wykończeniowych. Dzięki wykonaniu z wytrzymałych materiałów cechuje się sporą trwałością i posiada odporne na wstrząsy libelle. 

Czym łata pomiarowa różni się od poziomicy?

Często pojawiają się pytania, co lepiej wybrać i czy jest konieczność inwestowania w obydwa narzędzia. Łaty pomiarowe to w praktyce długie poziomice, które umożliwiają kontrolowanie poziomów na dużej powierzchni, ale bez zbędnego przemieszczania się. 

Prosta budowa obydwu narzędzi i ich podobny cel sprawiają, że występują one w podstawowym ekwipunku praktycznie każdej ekipy budowlanej. Trzymanie się linii w trakcie układania płytek lub wyznaczenie pionu i poziomu podczas remontu to wtedy pestka! 

Porada eksperta

Łaty pomiarowe w wielu przypadkach wygrywają z poziomicami. Ich zakres błędu nie wynosi więcej niż 1 mm na każdy metr długości, co oznacza, że dla dwumetrowego narzędzia będzie on równy tylko 2 mm. Korzystając z krótszej poziomicy, ta wartość prawdopodobnie sporo wzrośnie.

Łaty pomiarowe – jaką długość wybrać?
narzędzia pomiarowe - łaty

W tym momencie na rynku królują 3 warianty:

  • łaty pomiarowe o długości 2 m – najkrótszy z dostępnych modeli, a jednocześnie najbardziej poręczny i łatwy w transporcie. Warto zwrócić uwagę, że tak niewielki rozmiar pozwala na ich wykorzystywanie jedynie do prac budowlanych na niewielkich powierzchniach. Bardzo przydają się w sytuacji, gdy zbyt długie narzędzie może spowodować większe błędy pomiarowe;

  • łaty pomiarowe o długości 2,5 m – niewiele dłuższe od poprzednich, lecz cechujące się dużo szerszym wachlarzem zastosowań. Dodatkowe pół metra nie powinno sprawić problemu podczas transportu;

  • łaty pomiarowe o długości 4 m – stosuje się je jedynie w pracach, które wymagają wyjątkowej precyzji. Nieporęczny rozmiar utrudnia transport, lecz w wielu sytuacjach są po prostu niezastąpione.

Jak wybrać łaty pomiarowe?

Dobrze przemyślany zakup posłuży nam przez wiele lat, dlatego istotne jest dokładne ustalenie wymagań i oczekiwań. Bez wątpienia najważniejszy będzie materiał, z którego została wykonana nasza łata pomiarowa. Myśląc o środowisku jej wykorzystywania, trwałość i odporność na uszkodzenia to podstawa. Na placu budowy najczęściej spotyka się modele z aluminium, dodatkowo wzmocnione po bokach tworzywem sztucznym.

Dobra łata powinna również posiadać przynajmniej dwie libelle, dzięki którym łatwo wyznaczymy pion, jednocześnie unikając konieczności skorzystania z poziomicy. Choć zwykle występują one na przeciwległych końcach, warto też poszukać wersji z jedną dodatkową w centrum.

Komfort pracy wzrośnie wraz z obecnością rowkowanej powierzchni, zapewniającej lepszy chwyt i zapobiegającej wyślizgiwaniu się akcesoriów podczas pomiaru. Wygoda i precyzja przede wszystkim!

 

Porada eksperta

Warto zrezygnować z wariantów o cienkich ściankach, gdyż są one bardziej podatne na ewentualne wygięcia. Niektóre modele łat cechują się jedną krawędzią fazowaną na kształt klina. Ten zabieg sprawia, że zyskują one większą sztywność. Jest to duży plus!