Kupno a wynajem narzędzi
Nie wszystkie sprzęty, narzędzia i urządzenia będą nam przydatne po wielokroć. Dlatego przyjrzyjmy się, które z nich lepiej będzie wynająć, a które powinny znaleźć się w naszym posiadaniu na stałe.
Rodzaj potrzeb
Narzędzia i sprzęty będą nam potrzebne w dwóch okolicznościach. Pierwszą będą zaplanowane budowy, prace, remonty i renowacje. Drugą zaś będą nagłe przypadki, które wymagają interwencji wokół domu i ogrodu. Osobną kwestią będą oczywiście regularnie powtarzające się działania i niezbędne czynności. Kosiarka czy drabina powinna znaleźć się w każdym domu, żaden sąsiad nie jest bowiem na tyle wyrozumiały, by pożyczać nam sprzęt za każdym razem, gdy najdzie nas ochota.
Najpierw przyjrzyjmy się zaplanowanym pracom.
Siły na zamiary
Do każdego takiego przedsięwzięcia będzie nam potrzebny plan, choćby szczątkowy. Czy będzie to remont łazienki, ścięcie drzewa czy też postawienie domu od podstaw, niezbędnym elementem będzie zakreślenie zapotrzebowania na narzędzia. Najprościej będzie rozpisać na kartce wszystko, co na pewno znajdzie zastosowanie w trakcie prac, osobną rubrykę poświęcając na pomocnicze sprzęty. Do tak wyszczególnionej listy musimy dodać drugi niezbędny czynnik – czas.
Oceńmy, ile dni musimy poświęcić na całość prac, choćby była to wartość orientacyjna. Jeśli nie jesteśmy pewni co do ilości, możemy zasięgnąć opinii fachowca. Pamiętajmy o uwzględnieniu zapasu na nieprzewidziane komplikacje spowodowane choćby pogodą. Nawet najmisterniej ułożony plan może stać się bezużyteczny w zetknięciu ze zmiennymi czynnikami.
Sprzęty
Nie ma wątpliwości – ciężki sprzęt należy wynająć, gdyż zakup koparki czy wydajnego kompresora jest raczej poza naszym zasięgiem. Jednak w przypadku ciężkiego sprzętu ręcznego, takiego jak młoty, zagęszczarki czy mieszadła, należy podjąć decyzję opartą o wyliczone na podstawie planu dane. Korzystając z dostępnych w internecie cenników budowlanych, przemnóżmy czas potrzebny na wykonanie prac z ceną najmu (zazwyczaj podawaną w godzinach) i poznamy cenę. Jeśli przewyższy ona cenę nowego sprzętu, odpowiedź będzie prosta. Pamiętajmy, że ulegające szybkiemu zużyciu mniejsze sprzęty budowlane najlepiej zakupić, ponieważ korzystamy z nich dość często.
Wynajęty sprzęt jest wykorzystywany tylko na miarę zapotrzebowania, nie trzeba się również martwić o jego serwisowanie czy naprawy. Dochodzą jednak koszty transportu, a także zabezpieczenia w formie klauzul i kaucji. Kupione narzędzia wykorzystujemy wedle życzeń, możemy także użyć ich w przyszłych remontach i budowach albo odsprzedać, odzyskując część zainwestowanej sumy.
Narzędzia
Urządzenia wykorzystywane w domu i wokół niego musimy ocenić wedle stopnia przydatności. Jeżeli naprawy i instalacje wykonujemy samodzielnie, musimy posiadać zestaw niezbędnych narzędzi, w skład którego wchodzić będzie wiertarka, wkrętarka i sprzęt tnący (pilarka, wyrzynarka). Jeśli zlecamy takie prace fachowcom, nie ma powodu, by inwestować w kurzący się na półkach sprzęt, a w przypadku gdy będzie nam potrzebny, możemy go pożyczyć lub za niewielkie pieniądze wynająć. Podobnie ma się sprawa ze wszelkimi narzędziami do prac w ogrodzie, takimi jak rozdrabniarka czy kosa elektryczna, z których nie korzystamy zbyt intensywnie. Sprzęt ten można wynająć niedrogo na kilka godzin, z dowozem, a często w ramach usługi.
Oczywiście w każdym domu musi znaleźć się niezbędny zestaw narzędzi, które uchronią nas przed najbardziej podstawowymi awariami. Bez młotka, wkrętaka, kombinerek i cążek się nie obędzie. Nie możemy zdawać się też na ich wynajęcie czy życzliwość sąsiada.