Kuchnia retro – jak podłoga będzie do niej pasować?

Kuchnia to jedno z najważniejszych domowych pomieszczeń. Bez względu na to, czy występuje w formie aneksu, czy jest samodzielnym pomieszczeniem, równie ważny, co jej funkcjonalność, jest styl, w jakim ją urządzimy. Jakie są wyróżniki kuchni retro i jaka podłoga będzie do niej pasować?

kuchnia

Spis treści:

Mieszkanie w stylu retro – nie tylko kuchnia

Styl retro to obecnie modny trend w aranżacji wnętrz. Polega na wprowadzeniu do pomieszczeń autentycznych elementów pochodzących z dawnych lat i na przywołaniu w nich ducha minionych epok. Dostęp do starych, używanych przedmiotów i materiałów nie jest jednak łatwy – na szczęście możemy zastąpić je również akcesoriami nowymi, ale stylizowanymi na stare. Styl retro kojarzy się z przytulnością i elegancją, co w przypadku kuchni – miejsca rodzinnego, w którym spędzamy wiele czasu – nie stanowi priorytetu. Estetyka, choć ważna, ustępuje tu miejsca funkcjonalności – to dodatkowa trudność w urządzaniu kuchni w stylu retro, wymagająca od nas umiejętnego połączenia tego, co stare, z nowymi rozwiązaniami i technologiami.

Chcąc urządzić retro kuchnię, musimy zwrócić uwagę na dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych oraz ich kolorystykę, a także dobrać do niej właściwe meble i dodatki, które w opisywanym stylu pełnią bardzo ważną rolę. Nie wolno nam też zapomnieć, że kuchnia retro musi nawiązywać stylem do sposobu aranżacji pozostałych domowych pomieszczeń.

kuchnia retro

Kuchnia retro – jakie materiały tu znajdziemy?

Jeśli zdecydujemy się na urządzenie retro kuchni, mamy do wyboru dwa rozwiązania: albo szukać autentycznych elementów wyposażenia oraz materiałów, albo zdecydować się na te stylizowane. Ostatnia możliwość jest oczywiście zdecydowanie prostsza w realizacji, a przy tym mniej kosztowna, mimo że często wiąże się z zastosowaniem takich samych surowców, jakie niegdyś były modne.

W stylu retro znajdziemy przede wszystkim drewno. Obecne jest ono w postaci mebli kuchennych, ale też dodatków. Na ścianach pojawiają się płytki ceramiczne, a uzupełnienie wyposażenia stanowią metalowe uchwyty meblowe i żeliwne dodatki.

Jaki materiał wybrać na podłogę do kuchni retro? Bardzo dobrze sprawdzi się tu m.in. naturalne drewno. Odnowione bądź zupełnie nowe deski podłogowe stworzą w retro kuchni przytulny klimat, a jednocześnie będą doskonale nawiązywały do innych drewnianych akcentów. Ostatecznie podobny efekt otrzymamy, sięgając po panele podłogowe. Możemy wykorzystać także płytki – sprawdzi się tu zarówno terakota, jak i gres czy elegancki kamień. Typowo klasycznym i ciepłym charakterem wyróżniają się także płytki klinkierowe zwane cotto, a także podłoga z cegły.

Kolory w kuchni retro

Styl retro to również określona kolorystyka, w ramach której z pewnością znajdziemy odcienie, które przypadną nam do gustu, Doskonale pasuje tutaj biel, ale także stonowane beże, brązy, a nawet pastele. W retro wnętrzu możemy zastosować zarówno kolory jasne, jak i ciemne, co zależy już wyłącznie od naszej koncepcji.

Jaki kolor powinna mieć podłoga w kuchni retro? Wybór jest duży – od naturalnych brązów typowych dla drewnianych desek, przez biel, krem, beż czy szarość. Podłoga drewniana może pozostać w swoim naturalnym odcieniu podkreślonym za pomocą oleju lub lakieru, ale śmiało możemy nadać jej również inny odcień – np. modny (ale też bardzo w stylu retro) biały albo ciemny brązowy.

Jeśli w aranżacji kuchni chcemy uwzględnić płytki, wszystko zależy od jej rodzaju. Tradycyjna terakota czy gres dostępne są w niezliczonej ilości odcieni – spośród nich wybierajmy te utrzymane w naturalnych, neutralnych barwach wspomnianych powyżej. Ożywienie wprowadzimy do aranżacji za pomocą czerwonych cegieł ułożonych na podłodze bądź płytek cotto. Jeszcze jednym sposobem na przełamanie monotonii jest ułożenie na podłodze płytek w ponadczasową szachownicę – w tym celu potrzebujemy kafli w dwóch kolorach (tradycyjnie jest to biały oraz czarny).

Wzornictwo w stylu retro

Styl retro to nie tylko naturalne materiały i barwy. To także charakterystyczne wzornictwo, którego nie może zabraknąć w aranżacji retro kuchni. Wzory w stylu retro pojawiają się przede wszystkim na tkaninach, np. zasłonkach, obrusach czy tapicerce mebli, ale znajdziemy je również wśród materiałów wykończeniowych, np. tapet, które podobnie jak dziś, chętnie wykorzystywane były dawniej do dekoracji ścian.

W przypadku płytek podłogowych do kuchni retro sprawdzą się zarówno stonowane desenie odzwierciedlające np. rysunek drewna (płytki imitujące drewno), jak i wzory imitujące wygląd prawdziwego kamienia. W nowoczesnym i minimalistycznym wydaniu retro kuchni możemy śmiało zrezygnować z jakichkolwiek wzorów i wybrać płytki zupełnie jednolite. Przeciwieństwem takich kafli będą natomiast produkty zdobione wzorem, np. mozaiką. Tutaj należy jednak zachować ostrożność – wzorzyste kafle podłogowe reprezentują różne style. Nie popełnijmy błędu i nie wybierzmy płytek marokańskich, wyróżniających się deseniem typowym dla tego orientalnego stylu.

kuchnia

Wyposażenie i dodatki do kuchni w stylu retro

Ogromną rolę w aranżacji kuchni retro spełniają meble – do omawianego stylu nawiązują nie tylko specyficzną formą obejmującą często oryginalnie frezowane fronty, ale także kolorystyką. Znajdziemy w nich liczne przeszklenia i metalowe uchwyty. Uzupełnieniem aranżacji w starym stylu będzie też sprzęt AGD i gustowna stylizowana bateria zlewozmywakowa z tradycyjnymi dwoma kurkami.

Trudno wyobrazić sobie retro kuchnię, która często przypominać może kuchnię rustykalną, bez stosownych dodatków, które ostatecznie pieczętują jej charakter. Wśród nich znajdziemy wspomniane już tekstylia – obrusy, firanki czy zazdrostki, ale także drobne i praktyczne elementy wyposażenia. Będą to np. stylowe wiklinowe koszyki, drewniane półki czy metalowe puszki. Jako uzupełnienie retro kuchni posłużą nam np. oprawione w ramki plakaty czy obrazy – możemy z nich zrezygnować, jeśli preferujemy oszczędny, minimalistyczny wystrój.

Miejsce na dodatki znajdzie się również na samej posadzce, którą warto przyozdobić chodnikiem lub dywanikiem ułożonym np. przy blacie roboczym. Dobrze sprawdzi się model z tradycyjnym wzornictwem, szczególnie jeśli sama podłoga jest jednolita.

Podsumowanie

W kuchni w stylu retro najlepiej sprawdzi się podłoga wykonana z jednego z naturalnych materiałów. Może być to drewno (najlepiej stare albo celowo postarzone), cegła, kamień lub płytki ceramiczne. Najlepszym wyborem będzie neutralna kolorystyka oscylująca wokół stonowanych odcieni takich jak biel, brąz, szarość, beż czy krem. Możemy zdecydować się też na dynamiczny akcent w postaci płytek ze wzorem albo ponadczasowej podłogi w szachownicę.

Data aktualizacji: 27.06.2024