Konstrukcja i materiał wykonania — jak wybrać idealną klamkę do drzwi pokojowych?
Zbyt delikatne nie sprawdzą się przy masywnych drzwiach, a zbyt masywne nie pasują do lekkich. Jak każdy detal, klamki warto dopasować do charakteru i stylu wnętrza. Sprawdźmy, na co zwracać uwagę, wybierając klamki do drzwi pokojowych?
Spis treści:
Klamka to nie tylko to, co chwytamy, otwierając i zamykając drzwi. Taki komplet składa się z dwóch klamek, dwóch gałek lub klamki i gałki. Oprócz tego jeszcze kilku niezbędnych elementów. Wymieńmy je:
Szyldy
To zewnętrzne i wewnętrzne tarcze drzwiowe podłużne lub też okrągłe dzielone. Podłużne osłaniają łącznie klamkę i zamek wpuszczany, a okrągłe dzielone – oddzielnie klamkę (górne) i wkładkę bębenkową (dolne).
Trzpień obrotowy
To pręt metalowy łączący klamki lub gałki po przeciwnej stronie drzwi.
Wkręty montażowe
Długie przechodzące przez całą grubość skrzydła drzwi lub krótkie – do mocowanie każdej z tarcz oddzielnie.
Materiał klamki
Klamki do drzwi wewnętrznych wykonuje się z różnych materiałów, w wielu wzorach i kolorach. Mogą to być:
Mosiądz
Z tego materiału wykonuje się klamki polerowane, lakierowane oraz w części matowe, a w części błyszczące. Najczęściej klamki wykonuje się z mosiądzu brązowionego i satynowanego, a pokrywa się powłokami chromowymi lub niklowymi albo czernionymi i satynowanymi. W ofercie producentów są także klamki mosiężne pokryte 24-karatowym złotem, platyną lub takie, w których mosiądz połączono z ceramiką, szkłem, drewnem lub kamieniem.
Stal nierdzewna
Ich nowatorskie, czasem nieco futurystyczne formy, doskonale komponują się z nowoczesnymi wnętrzami. Warto je wybierać, jeśli inne elementy wyposażenia wnętrza – balustrady, relingi, uchwyty – również są stalowe.
Aluminium i jego stopy
To kompromis estetyki i ceny. Anodowane imitują matowe powłoki chromowe lub mosiężne. Najpopularniejsze obecnie są klamki ze stopu aluminium i cynku.
Tworzywo sztuczne
Mają bardzo ciekawą kolorystykę. W mieszkaniach i domach stosowane są rzadko.
Na co zwracać uwagę przy wyborze klamki do drzwi wewnętrznych?
Równie ważna, jak wygląd, jest cena klamki. Warto wziąć także pod uwagę częstotliwość otwierania drzwi, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci. Wówczas klamki, na przykład z powłokami odporniejszymi na ścieranie, okażą się bardziej praktyczne. Nie bez znaczenia jest również ciężar skrzydła. To od niego zależy konstrukcja i materiał klamek. Do ciężkich drzwi – na przykład z litego drewna – nie powinno się montować lekkich okuć z tworzywa sztucznego, lecz z metali lub ich stopów, wyposażonych w sprężyny utrzymujące klamki w pozycji poziomej. Tarcze w takich drzwiach mocuje się przelotowo.
Dostępne na rynku klamki dopasowane są do standardowych grubości skrzydeł. Jeśli więc skrzydła są grubsze, trzpień mocujący klamkę może okazać się zbyt krótki. Więcej o wyborze drzwi wewnętrznych znajdziemy tutaj.
Data aktualizacji: 26.08.2024