Klepki, kasetony, deski – co wybrać na podłogę
Zadbana drewniana podłoga sprawia, że każde miejsce – również kuchnia czy łazienka – nabiera eleganckiego charakteru, a wnętrza są ciepłe w odbiorze i przyjemne w użytkowaniu. Do łask wracają też klepki w parkiecie i niemal zapomniane kasetony. W których pomieszczeniach będą prezentować się najbardziej okazale?
O zaletach drewna na podłodze nie trzeba przekonywać – jest nie tylko miłe w dotyku i nadaje wnętrzu ciepła, ale także funkcjonalne: utrzymanie czystości nie stanowi problemu, a niektórych gatunków drewna możemy też użyć na pokrycie ogrzewania podłogowego, tutaj wymienić należy dąb i drewna egzotyczne: tek, merbau, doussie czy iroko. Wielką zaletą drewna jest wygląd – naturalne usłojenie, zwłaszcza jeżeli jest należycie podkreślone na przykład przez olejowanie, pasuje wizualnie do każdego wnętrza. Kolorystyka posadzki drewnianej jest niemal nieograniczona i od naszej decyzji zależy, czy pozostaniemy z barwą naturalną, czy dostosujemy ją do wystroju i kolorów wykończenia. Drewno nie lubi wahań wilgotności i przesuszonych pomieszczeń, a jego nieskazitelną powierzchnię po nałożeniu warstwy lakieru trzeba chronić przed piaskiem i drobnymi zanieczyszczeniami.
Drewniana posadzka kojarzy się z długimi, ozdobnymi deskami położonymi w kierunku światła padającego przez okna. W zależności od naszych preferencji mogą być one koloru naturalnego, jaki oddaje i uwypukla piękno słojów, jak i pokryte dowolnie zabarwionym lakierem lub lakierobejcą. Do ułożenia podłogi warto dobierać tylko drewno po odpowiednim wysuszeniu. W przeciwnym razie – i dotyczy to wszelakiego rodzaju drewnianych przedmiotów – w sezonie grzewczym, kiedy powietrze jest gorące i pozbawione wilgoci, może dojść do rozeschnięcia się desek, ich rozszczelnienia – ujawnią się wtedy podłużne pęknięcia. Szczeliny pomiędzy deskami możemy pozostawić widoczne – mają one swój urok, jednak w zagłębieniach będzie osadzać się kurz i zanieczyszczenia. Możemy też je zasklepić.
Deski na podłodze nie są jedynym rozwiązaniem, jakie możemy zastosować. Zwłaszcza kiedy wnętrze, które zamierzamy za pomocą drewna ozdobić, ma mieć w zamyśle reprezentacyjny wygląd, możemy wziąć pod uwagę położenie dekoracyjnego parkietu lub kasetonu. Co przemawia za tym, żebyśmy zdecydowali się na jedno z tych rozwiązań?
Jeśli urządzamy stylowy gabinet lub wystawny salon, to o ile nie jesteśmy zwolennikami minimalizmu stosowanego w loftach, wybierzemy nieprzemijający urok elegancji, jakim będzie nawiązanie do ozdobnych salonów arystokracji i bogatego mieszczaństwa. Tutaj na ścianach użyjemy dekoracji w rodzaju faset, listew, rozet, pilastrów czy łuków. I chociaż długie deski podłogowe będą z nimi współgrały, o wiele lepiej w tę stylistykę wpiszą się parkiet i kasetony.
Parkiet kojarzy nam się z układanymi na pióro i wpust klepkami, których wzór przypomina jodełkę. Jednak duża liczba parkietów wychodzi poza ten schemat. Klepki parkietowe to niewielkie (5-30 x 7-50 cm) deseczki, najczęściej przyklejane do podłogi. Od kiedy w marketach budowlanych dostępny jest duży wybór drewna egzotycznego, zakres gatunków, jakich możemy użyć do budowy parkietu, jest bardzo szeroki. Odmianą parkietu jest mozaika, na którą składają się małe elementy (2 x 15 cm).
Kasetony kojarzą nam się z wykończeniem sufitów podwieszanych, ale w przypadku ozdoby na podłogę mamy do czynienia z symetrycznymi, ciekawymi kompozycjami wykonanymi z drewnianych elementów o różnych kształtach. Są one składane u producenta, a mocuje się do podłogi kwadratowe płyty – kasety – z wykonanym na nich wzorem. Użyte do ich produkcji drewno może być warstwowe lub lite, a w celu ochrony i dodatkowej dekoracji na ich powierzchni stosuje się olej woskowy.