Kiedy użyć flekownika, a kiedy sękownika w obróbce drewna?

Flekowniki i sękowniki są uzupełnieniem warsztatu każdego stolarza i cieśli, mogą być też przydatne w rękach majsterkowicza. Te specjalne wiertła umożliwiają wiercenie równych otworów w drewnie i materiałach drewnopochodnych. Pozwalają usuwać sęki i maskować je wyciętymi na wymiar zaślepkami. Czym się różnią te dwa rodzaje wierteł do drewna?

Różnica między sękownikiem a flekownikiem

Sękarki, nazywane też sękownikami służą do wykonywania wpustów w drewnie, na przykład pod puszki zawiasów, a przede wszystkim do usuwania defektów w drewnie, takich jak sęki. Flekowniki, nazywane inaczej wycinakami do czopów albo wiertłami do kołków, to narzędzia do wykonywania stożkowych kołków drewnianych o wybranej średnicy. Czopy z kolei służą do wypełniania otworów po wierceniu sękownikiem w drewnie. Używa się też ich do wycinania zaślepek wypełniających ubytki w materiale. Więcej o samej technice piszemy w artykule: Na czym polega flekowanie.

Czy wiesz, że…?

Sękownik służy do wycinania w drewnie otworów o odpowiedniej średnicy, natomiast flekownik wykrawa kołki (czopy), które wchodzą w otwór wykonany przez sękownik.

small_flekowniksmall_flekowniksmall_flekowniksmall_flekownik

Na co zwrócić uwagę, przy wyborze flekownika?

Narzędzia mogą współpracować z wiertarkami, frezarkami lub innymi urządzeniami do obrabiania drewna. Przy wyborze flekownika, zwróćmy uwagę na to, jak wykańcza powierzchnię stożkowego kołka. Element powinien być idealnie dopasowany do wywiercanego otworu, aby licował się z powierzchnią obrabianego przedmiotu. Zorientujmy się, czy końcówka nadaje się do wiercenia zarówno w miękkim, jak i twardym drewnie. Sprawdźmy średnicę wewnętrzną i zewnętrzną, ilość ostrzy oraz średnicę trzpienia mocującego, aby końcówka była kompatybilna z używanym sprzętem.

Na co zwrócić uwagę, przy wyborze sękownika?

Niektóre sękowniki mają wiertło z samoczynnym posuwem z wymienną śrubą wciągającą, dzięki którym posuw wiertła jest szybki, a wycinanie otworu nie wymaga nacisku osiowego. Warto przypatrzeć się również chwytowi. Wymiana wiertła z szybkim mocowaniem jest prosta i zajmuje krótką chwilę.

W przypadku wyboru obu elementów ważny jest materiał, z jakiego końcówki są wykonane. Hartowana stal narzędziowa sprawdzi się przy wszystkich pracach hobbystycznych. Frezy wykonane ze stali HCS o szlifowanych krawędziach tnących będą dobrym wyborem do warsztatu osoby zajmującej się profesjonalną obróbką drewna – pozwalają pracować z miękkim drewnem.

small_flekownik_sekowniksmall_flekownik_sekowniksmall_flekownik_sekowniksmall_flekownik_sekownik

Osobno czy w komplecie?

Zestaw złożony z wiertła sękowniczego i flekownika posłuży nam do pozbywania się sęków na deskach czy innych widocznych defektów drewna oraz na zastąpienie go wyciętym na wymiar materiałem. Kupując komplet, mamy pewność, że elementy są dopasowane – wytniemy otwór i następnie wypełniający go kołek o idealnie dopasowanej średnicy. Jeden z elementów może się jednak z czasem wysłużyć lub zaginąć. Wtedy dokupimy pojedynczy element – wybór końcówek znajdziemy w kategorii akcesoria do frezarek. Jeśli szukamy końcówek kompatybilnych z wiertarką, zajrzyjmy też do kategorii wiertła do drewna.

Frezarka_MacAllisterFrezarka_MacAllisterFrezarka_MacAllisterFrezarka_MacAllister