Przejdź do głównej treści

Kiedy sadzić warzywa? Poznaj kalendarz sadzenia i zyskaj duży plon

Mając własny warzywniak, możesz korzystać ze zdrowych i smacznych plonów, kiedy tylko masz na to ochotę. Jednak żeby tak było, warzywa i owoce muszą być wysiewane w odpowiednim terminie. Sprawdź, na co zwracać uwagę podczas ich uprawy.

warzywawarzywawarzywawarzywa

Na co zwrócić uwagę, zanim zaczniesz siać warzywa?

Zanim będziesz mógł się cieszyć z własnych pomidorów, ogórków, marchewki czy rzodkiewek, musisz się dobrze przygotować do prowadzenia własnego warzywniaka. Należy zadbać o grunt, który będzie poszczególnym warzywom i owocom dostarczał niezbędnych składników odżywczych.

Następnie należy zobaczyć, jaki jest kalendarz siewu warzyw, bo w zależności od ich rodzaju, termin, w którym należy je wysiewać, będzie różny. Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest to, które warzywa można siać i sadzić obok siebie, a które powinny znajdować się w większej odległości.

warzywawarzywawarzywawarzywa

Sprawdź kalendarz wysiewu warzyw

Musisz mieć świadomość, że terminy siewu warzyw zależą od ich rodzaju, jednak poza samą datą zamieszczoną na opakowaniu nasion, należy również wziąć pod uwagę warunki pogodowe. Czasami lepiej trochę poczekać, aż minie ryzyko nawrotu ostrej zimy i wysiewać uprawy później, niż zrobić to za wcześnie, ryzykując ich uszkodzeniem czy zniszczeniem.

W większości przypadków termin siewu przypada od przełomu marca i kwietnia do połowy maja. Jako pierwszy możesz przeprowadzić wysiew nasion m.in. sałaty lodowej, kalafiora czy szpinaku. W kwietniu powinieneś wykorzystać sadzonki np. marchwi, buraków ćwikłowych, selera czy pietruszki. Za to maj będzie odpowiednim miesiącem, aby posadzić pomidory, paprykę, czy warzywa strączkowe, takie jak groch czy fasola.

Sadzenie warzyw w ogrodzie a rozsada

Zanim zaczniesz uprawiać warzywa, powinieneś sprawdzić, czy wybrałeś takie, które mogą być wsadzone wprost do gruntu, czy może konieczna będzie rozsada warzyw. Jeśli chcesz wysiewać warzywa w przydomowym ogrodzie bezpośrednio do gruntu, powinieneś zwrócić uwagę czy gleba jest ciepła i wilgotna. Będziesz musiał też zadbać o jej spulchnienie i nawożenie.

Odpowiedniego przygotowania będą wymagały również nasiona. Należy je namoczyć, aby usunąć ewentualne zanieczyszczania, a podczas wysiewania jako dobry ogrodnik musisz pamiętać o zachowaniu odstępów między nimi. Uprawa warzyw wiąże się również z ich ochroną, a więc warto pomyśleć o specjalnym materiale, który sprawi, że łatwiej będzie im kiełkować. Co więcej, będzie on również chronił je przed szkodnikami i utrzymywał odpowiednią wilgotność.

Nie wszystkie warzywa można uprawiać od razu w ogrodzie, niektóre będą wymagały specjalnego traktowania, aby mogły uzyskać odpowiednią wielkość przed końcem lata. Takie warzywa na rozsady, to przede wszystkim te, które mają długi okres wegetacyjny, a więc np. chili lub pomidory. Aby te gatunki warzyw mogły osiągnąć obfite plony, należy je najpierw posadzić w odpowiednich pojemnikach lub doniczkach.

Podczas ich uprawiania powinieneś również zastosować specjalne podłoże i nawóz, który będzie wspierał ich wzrost. W sklepach znajdziesz również odpowiednią dla nich ziemię z torfem, a jeśli będzie to konieczne, możesz zastosować niewielkie szklarnie. W zależności od pogody i odmiany warzyw cały proces może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Kiedy będą już dostatecznie duże i mocne, będziesz mógł zrobić rozsadę warzywa do ziemi, zarówno na balkonie, jak i w ogrodzie.

warzywawarzywawarzywawarzywa

Nie wszystkie warzywa mogą być posadzone obok siebie

Posiadając wiedzę jak siać i sadzić warzywa, będziesz mógł się cieszyć z obfitych plonów, a zbiory warzyw z własnej grządki sprawią, że posiłki będą smaczniejsze. Jednak powinieneś pamiętać, że nie wszystkie warzywa ogrodowe, mogą znajdować się obok siebie.

Ziemniaki i pomidory powinny być posadzone w pewnej odległości, ponieważ są narażone na choroby grzybowe, które mogą przenosić na siebie nawzajem. Z dala od innych warzyw, należy też posadzić kapustę, ponieważ wymaga ona nie tylko sporo miejsca, ale również nawozów, które mogą negatywnie wpływać na inne warzywa. Choć może Cię to zaskoczyć, papryka i bakłażan wywodzą się z tej samej rodziny roślin, a to oznacza, że również powinny znajdować się daleko od siebie, aby nie dochodziło do wzajemnego osłabiania się.

Warzywa można uprawiać w każdym miejscu

Prace w ogrodzie mogą uspokajać i dawać wiele satysfakcji, a własnoręcznie wyhodowane warzywa, mogą być powodem do dumy. Co istotne, wcale nie musisz mieć dużego ogrodu, aby móc stworzyć warzywnik. Możesz siać warzywa w ogrodzie na niewielkiej przestrzeni albo korzystając ze specjalnych akcesoriów, zasadzić nasiona warzyw na balkonie czy w domu.

Wystarczy doniczka z otworem na dnie, odpowiednia ziemia i podstawowa wiedza o terminach wysiewu. W razie powrotu zimniejszych dni można skorzystać ze szklarni lub tunelu, które oferowane są w różnych rozmiarach, aby każdy mógł wybrać model odpowiedni dla siebie. Z pewnością potrawy przygotowane z własnoręcznie wyhodowanych warzyw, będą zdrowsze, smaczniejsze, a ich szykowanie będzie dawało więcej radości. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w ogrodzie, może się okazać, że jest to łatwiejsze, niż się wydawało.

Data Publikacji 31.05.2024