Jesień – czas na porządki w ogrodzie

Jesień to czas generalnych porządków w ogrodzie. Dla nas kończy się letnia pora wypoczynku, a dla wielu roślin ich okres wegetacyjny. Obumarłe kwiaty i warzywa, opadłe liście i podcięte gałązki wymagają usunięcia, a brudne chodniki i podjazdy – wyczyszczenia. To tylko niektóre z prac ogrodowych, jakimi powinniśmy zająć się jesienią. Jakie porządki uwzględnić przed nastaniem zimy?

Przejdź do następnych akapitów:

  • Ogród jesienią
  • Jesienne porządki – sprzątamy rabaty i grządki
  • Ostatnie zabiegi pielęgnacyjne trawnika
  • Liście, gałęzie – usuwamy wszystkie odpady organiczne
  • Czyszczenie narzędzi i akcesoriów ogrodowych
  • Porządkowanie nawierzchni w ogrodzie – myjemy i zamiatamy chodniki, podjazdy
jesieńjesieńjesieńjesień

Ogród jesienią

Chociaż jesień nie jest powodem, by zakończyć wypoczynek w ogrodzie, musimy też znaleźć czas potrzebny do przygotowania go do zimy. Nawet ws ładnym ogrodzie – zadbanym i wypielęgnowanym – znajdzie się wiele zajęć. Będziemy musieli zrobić porządek na kwitnących rabatkach oraz w warzywniku i ostatni raz skosić trawnik. Trzeba przygotować ziemię na przyszły rok, zebrać ostatnie plony i wyczyścić narzędzia – a to jeszcze nie koniec ogrodowych obowiązków. Naszej uwagi wymagają zarówno same rośliny, jak i ziemia oraz utwardzone nawierzchnie. Posiadacze małych działek nie będą mieli tyle pracy, co właściciele ogrodów o dużej powierzchni. Jeśli obszerny teren i duża liczba nasadzeń sprawiają, że wysprzątanie ogrodu jest bardzo czasochłonne, sięgnijmy po sprzęty i akcesoria, które zdecydowanie usprawnią naszą pracę i pozwolą na szybkie uzyskanie oczekiwanego efektu.

jesieńjesieńjesieńjesień

Jesienne porządki – sprzątamy rabaty i grządki

Pierwsze jesienne prace w ogrodzie zacznijmy od usunięcia wszelkich pozostałości po roślinach jednorocznych. Mowa o bujnie kwitnących kwiatach takich jak pelargonie, petunie czy lobelie, które przez kilka minionych miesięcy dodawały naszemu ogrodowi uroku. Przekwitnięte i suche kwiaty oraz pędy roślin wieloletnich także wymagają przycięcia. Pora też na wykopanie jesiennych plonów, z którym powinniśmy zdążyć przed nastaniem przymrozków – wśród nich mogą znaleźć się np. marchewki, pietruszki, kapusty, dynie, buraki czy rzodkiew. W glebie możemy pozostawić ciągle brukselkę oraz jarmuż, którym ewentualne przemarznięcie doda walorów smakowych. Jesienią przypadają także zbiory jabłek, gruszek oraz orzechów – aby móc przez dłuższy czas przechować pierwsze z nich, zerwijmy je wtedy, gdy nie są jeszcze w pełni dojrzałe.

Kiedy zbierzemy lub usuniemy wszystkie jednoroczne rośliny, mamy miejsce na nowe grządki. Możemy wykorzystać je do wysiania warzyw na wczesny zbiór wiosenny bądź przygotować do nowego sezonu. W tym celu należy dobrze je przekopać, co pozwoli na przewietrzenie podłoża i dostarczenie mu składników odżywczych. Przekopaną glebę możemy zasilić obornikiem lub kompostem, jeśli uprawiane przez nas warzywa tego wymagają.

Pamiętajmy, że nawożenie podłoża jesienią ma wiele zalet – nie grozi obumarciem roślin, a także powoduje, że w czasie zimy składniki pokarmowe zostaną dobrze rozprowadzone w podłożu. Ponadto zaoszczędzimy sobie pracy wiosną.

Ostatnie zabiegi pielęgnacyjne trawnika

We wrześniu na bieżąco przycinamy trawę – to także czas na zastosowanie jesiennej dawki nawozu bez azotu oraz napowietrzenie (aerację) murawy. Ostatni raz przycinamy ją zazwyczaj w październiku, jednak na tym nie kończy się jej pielęgnacja. Z trawnika regularnie usuwamy (np. za pomocą specjalnych grabi) także wszelkie opadające na niego liście – nigdy nie pozostawiajmy ich na trawie, nawet jeżeli są zdrowe. Gnijąc, mogą wpływać negatywnie na stan naszego zielonego dywanu.

Jeśli nasz teren jest gęsto porośnięty drzewami liściastymi, w czasie porządków warto wspomóc się specjalnym odkurzaczem do liści, który pomoże nam szybko zebrać je w jednym miejscu, a następnie wciągnąć do specjalnego worka. Tradycyjnym rozwiązaniem są natomiast specjalne grabie do liści, które sprawdzą się na obszarach niewielkich lub z małą liczbą drzew. Poza tym usuwamy z niego także kamienie, gałęzie oraz wszelkie obumarłe części roślin.

Liście, gałęzie – usuwamy wszystkie odpady organiczne

Jak już wyżej wspomnieliśmy, jesienią usuwamy z ogrodu wszelkie opadłe na ziemie liście – dotyczy to całego terenu naszej działki, a nie tylko trawnika. Jeżeli są one zdrowe, możemy wykorzystać je do zasilenia kompostu albo pozostawić do zabezpieczenia roślin przed mrozem. Liście z widocznymi znakami chorób najlepiej będzie spalić, dzięki czemu zyskamy pewność, że choroby, którymi zostały porażone, nie będą się rozprzestrzeniać. W dużym ogrodzie z wieloma drzewami naszą pracę zdecydowanie usprawni wspomniany wyżej odkurzacz – o tym, jak go używać, pisaliśmy w tym artykule. W tej samej sytuacji warto zastanowić się nad zastosowaniem rozdrabniacza do gałęzi – przy jego pomocy pozbędziemy się nadmiaru drobnych gałęzi, a powstałe w wyniku jego działania resztki znacznie szybciej rozłożą się na kompoście.

jesieńjesieńjesieńjesień

Czyszczenie narzędzi i akcesoriów ogrodowych

Używane w sezonie maszyny i narzędzia ogrodowe w czasie zimy raczej nam się nie przydadzą. Żeby jednak posłużyły nam za rok, przed odłożeniem ich na dobre powinniśmy dobrze je wyczyścić. Z roboczych małych części małych narzędzi ręcznych (łopatek, widełek, grabem czy motyk) usuwamy zalegające na nich i pozasychane części roślin i błoto – możemy posłużyć się do tego bieżącą wodą. Jeżeli natomiast na metalowych elementach widnieje rdza, powinniśmy ją usunąć (papierem ściernym albo drucianą szczotką), a następnie zabezpieczyć sprzęt olejem lub oliwą.

Nieco więcej uwagi wymagają maszyny ogrodnicze – kosiarki, glebogryzarki czy pilarki powinniśmy poddać dokładnemu przeglądowi, a w razie potrzeby oddać do serwisu. Ich konserwacja, naprawa uszkodzonych komponentów lub ich wymiana pozwolą na przygotowanie sprzętu do nowego sezonu, pozwalając na jego sprawne i bezpieczne działanie.

Nie zapomnijmy także o pojemnikach, w których hodowaliśmy kwiaty lub zioła – po usunięciu z nich obumarłych roślin należy dobrze oczyścić je z ziemi, a także zdezynfekować, by nie przetrwały na nich żadne chorobotwórcze mikroorganizmy. Donice, podobnie jak narzędzia ręczne i maszyny ogrodowe, przechowujemy w domku narzędziowym lub garażu, tak by nie miały kontaktu z wodą.

Porządkowanie nawierzchni w ogrodzie – myjemy i zamiatamy chodniki, podjazdy

Gdy zrobiliśmy porządki na grządkach, rabatach i trawniku oraz zadbaliśmy o narzędzia, możemy zająć się sprzątaniem ścieżek, chodników, podjazdu, tarasów oraz innych utwardzonych nawierzchni znajdujących się w ogrodzie. Podstawowym zabiegiem jest zamiatanie – niewielkie powierzchnie takie jak ścieżki oczyścimy z ziemi, piasku i kurzu za pomocą specjalnej szczotki.

Do czyszczenia dużego obszaru, np. wykonanego z kostki brukowej podjazdu, przydatna będzie zamiatarka. Ten sprzęt przyda się także zimą, kiedy pozwoli na efektywne i sprawne odśnieżenie nie tylko podjazdu, ale też chodnika wiodącego wzdłuż naszej posesji.

Utwardzone powierzchnie mogą wymagać także mycia, szczególnie jeśli pokryte są plamami. Również w tej sytuacji możemy ułatwić i usprawnić prace – wystarczy zaopatrzyć się w myjkę ciśnieniową, która z pewnością przyda nam się także podczas wielu innych prac (np. mycia samochodu).

Więcej informacji o myjkach znajduje się tutaj. Ułożone z kostki brukowej bądź betonowych płyt nawierzchnie mogą jeszcze wymagać uzupełnienia piaskiem szczelin pomiędzy nimi, co wpłynie m.in. na poprawę wyglądu podjazdu lub tarasu. Warto też pomyśleć o impregnacji, która podwyższy odporność betonu na warunki atmosferyczne.